Ziņas

Sabiedrība

Tik dažādu krāsu acis

Iekrāso pavasari. Kā daudzkrāsains paklājs Lāsmas Riekstiņas saimniecībā uzziedējušas atraitnītes.

Daudzviet puķu dobes atplaukušas dažādās krāsās. Pavasaris atnācis ar pirmajām daudzkrāsainajām atraitnītēm. Tā vien šķiet, ka tās aizbaida cīruļputeni, kas ik pa laikam sadomā iegriezties.

“Cilvēkiem prātu

sajauca siltais laiks martā. Tad jau gribējās kaut ko darīt dārzā, arī stādīt,” saka Raunas pagasta

dārzkopības saimniecības “Kaliņi” saimniece Lāsma Riekstiņa, bet SIA “Māras dārzi” dārzniece Svetlana Cepurīte atzīst, ka, lai gan nu jau pavasaris jūtams, tomēr cilvēkos vēl nav sajūtas, ka pavasaris būtu atnācis. “Laiks tik mainīgs, vēl jau var uzsnigt, un cilvēki nesteidzas, nogaida,” bilst Svetlana.

“Kaliņu” saimniecībā audzētās

atraitnītes sāka ziedēt jau martā. Tad tās tika iznestas no siltumnīcas, aukstajā laikā paguva kārtīgi norūdīties,

pie mainīgajiem laika apstākļiem pieradušas, tās tagad sadzinušas daudz pumpuru. “Lietū salija, dabūja arī sniegu, bet tas atraitnītēm īpaši nekaitē. Visiem augiem nepatīk krusa, arī ja stiprs vējš pārāk izpluinī ziedlapiņas,” pastāsta dārzniece.

Pie siltumnīcām lielu, daudzkrāsainu paklāju veido simtiem atraitnīšu podiņu. Te ir vairāk nekā 20 dažādu šķirņu – lielziedu, sīkziedu, nokarenās. Izmēģināšanai aug arī trīs jaunas lielziedu nokareno atraitnīšu šķirnes. “Redzēs, kā tām pie mums patiks. Viens ir, kad ieraugi, cik skaisti ziedi izskatās bildēs, bet, kad izaudzē, ir pavisam kas cits. Ne jau katri apstākļi augiem patīk un ir piemēroti,” skaidro Lāsma un uzsver, ka viņas piedāvāto atraitnīšu mājvieta ir Raunas pagasta “Bērziņos”, kur pērn augustā tās sasētas, tepat stādītas podos un pavadījušas ziemu.

“Šopavasar cilvēki visvairāk izvēlas zilo

un sarkano krāsu atraitnītes,

aizvien daudziem ļoti patīk dzeltenās,

arī oranžās. Ja tiek pirktas vairākas, tad izraugās dažādu krāsu, lai dobe iznāktu raiba,” novērojumos dalās raunēniete. Lāsma atzīst, ka atraitnīte ir pirmā puķīte, ko pavasarī iestāda kapsētā, pie mājas kastītē, kādā podā. Tā ir kā pirmais krāsainais pavasara akcents.

Daudzkrāsainu atraitnīšu paklāji redzami visur, kur tiek tirgoti stādi, arī Cēsu tirgū. Piedāvājums

ir plašs. “Katram patīk citas krāsas. Ir tādi, kuri meklē tieši tās, kas bijušas citus gadus, citi grib ko jaunu,” saka Svetlana Cepurīte no Ieriķiem un piebilst, ka par atraitnīšu izvēli gan sūdzēties nevienam neesot pamata.

Lielākās un mazākās saimniecībās atraitnītes audzē Jaunraunā, Līgatnē, Ieriķos, Raunā, Cēsīs un, protams, citos novados. Audzētājiem konkurence ir gana liela. “Vismaz pagaidām uz tirgu nebraucu. Pēc puķēm saimniecībā ierodas pastāvīgie klienti, apzaļumotāji pagastos, pie iestādēm jau grib iestādīt ko ziedošu, garāmbraucēji piestāj. Parasti jau reti kurš nopērk vienu podiņu,” pastāsta Lāsma Riekstiņa un piebilst, ka lielā atraitnīšu stādīšana vēl priekšā.

Sarmīte Feldmane