Ziņas

Sabiedrība

Tēva dienā akcentēja drošību

Būs interesanti. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Cēsu daļas darbinieks Edgars Ķelpiņš rāda, ka Tēva dienā apmeklētāji varēs iepazīt arī ugunsdzēsības tehniku, aprīkojumu un ekipējumu. Tēva dienas pasākums Cēsu depo teritorijā notiks jau trešo gadu.Foto: Indars Krieviņš

Septembra otrajā svētdienā Latvijā atzīmē Tēva dienu. Pērn veiktā aptauja gan liecina, ka Tēva diena nav kļuvusi par ģimenes tradīciju, bet pasākums Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Cēsu depo teritorijā ir guvis popularitāti. To organizē Cēsu Vecāku dome sadarbībā ar dažādam organizācijām un dienestiem, pirmkārt, ar VUGD.

Viens no pasākuma rīkotājiem Jānis Millers, pēc profesijas ugunsdzēsējs glābējs, stāsta, ka Tēva diena šādā formātā notiks jau trešo gadu: “Kad pirmo reizi to nolēmām rīkot, nebija pat nojausmas, kāda būs interese, bijām arī gatavi, ka neatnāks neviens. Taču atnāca vairāk nekā simts dažāda vecuma cēsnieku. Pērn apmeklētāju skaits bija divreiz lielāks, šogad, ceram, viņu pulks būs vēl kuplāks.

Pirmie gadi skaidri parādīja, ka bērniem un arī vecākiem šis notikums interesē, tāpēc nolēmām turpināt. Mūsu dienests atbalsta šo ieceri, jo tā arī aktualizē drošākas ikdienas jautājumus.”

Tieši drošība ikdienā – mājā, uz ielas, uz ūdens – šogad noteikta par pasākuma prioritāti. Pa­sākumā piedalīsies ne vien VUGD darbinieki, bet arī pašvaldības policija, Zemessardze, citi dienesti, lai apmeklētāji vairāk uzzinātu, ar ko katrs nodarbojas. Varēs iepazīties ar dienestu rīcībā esošo tehniku, ekipējumu, uzzināt visu par šīm profesijām.

“Tēva diena, lai arī sabiedrībā vēl nav pieņemta, tomēr ir svarīga kaut vai tāpēc, lai bērni kopā ar tēviem iepazītu dažādas profesijas. Šī būtu arī diena, kad ģimenēs vairāk parunāt par katra tēva profesiju, cik tā svarīga, ko tajā jādara. Ir svarīgi ar bērniem, lai arī viņi varbūt vēl mazi, pārrunāt par profesiju izvēli, tāpēc pasākumā piedalīsies arī Vidzemes Teh­noloģiju un dizaina tehnikums. Nav jau visiem jākļūst par ugunsdzēsējiem, policistiem, karavīriem, taču ļoti svarīgi ir vairāk uzzināt par drošību, kā pasargāt sevi, īpašumu. Par to runāt nekad nav par daudz, jo statistika diemžēl rāda, ka no desmit nelaimes gadījumiem deviņos paši esam vainīgi, tāpēc šī gada Tēva dienā īpaši akcentēsim drošības aspektu,” stāsta J. Millers.

Pasākumā tiks runāts arī par aktualitātēm ugunsdrošībā, tostarp par dūmu detektoru uzstādīšanu mājokļos, tāpēc VUGD Preven­cijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā speciāliste Sandra Vējiņa aicina šajā dienā uz Cēsu depo nākt ikvienu, kurš grib ko vairāk uzzināt par aktuālajiem ugunsdrošības jautājumiem.

Arī J. Millers ir pārliecināts, ka svarīgi par ugunsdrošību un citiem drošības jautājumiem runāt tieši brīžos, kad bērni ir kopā ar vecākiem: “Bieži tieši bērni ir tie, kuri vecākiem atgādina par šiem jautājumiem. Kad skolās, tiekoties ar skolēniem, jautājam, vai mājās ir dūmu detektori, rokas paceļ vien neliela daļa. Tad stāstām, cik tas svarīgi drošībai, esmu pārliecināts, ka daudzi bērni par to stāstīs vecākiem, un viņi varbūt arī detektorus uzstādīs. Mūsu pārliecība, ka labāk ar ugunsdzēsējiem glābējiem satikties tikai svētku dienās, nevis viņu ikdienas darbā, kad jādzēš ugunsgrēks. Tāpēc Tēva diena ir iespēja tikties, jautāt, to vajag arī izmantot.”

Pasākumā ar aktivitātēm un piedāvājumu piedalīsies arī Cēsu Jauniešu dome, Cēsu Sporta skola, ikvienam būs iespēja iesaistīties sportiskās, izglītojošās, radošās, izzinošās aktivitātēs, īpaši tiek gaidīti tēvi ar bērniem. Rī­kotāji atzīst, ka vienmēr jau jācenšas domāt, kā programmu daudzveidot, padarīt interesantāku, lai katru gadu tā ir atšķirīga.

Kopumā gan jāteic, ka Tēva dienā pasākumu piedāvājums ir minimāls, visticamāk, kādas svinības notiks ģimenēs, kur sveiks tētus.
Tēva dienas pirmsākumi meklējami 20. gadsimta sākumā Ame­rikas Savienotajās Valstīs, Latvijā šo dienu atzīmēs desmito gadu.