Ziņas

Sabiedrība

Tēlnieki izveido sniega leopardu

Itālijā. Dzīvnieka tēls gandrīz gatavs, Matiass Jansons ar sniega skrāpi vēl pieslīpē sniega leoparda skulptūras zodu.Foto: no albuma

Cēsu mākslinieks Matiass Jansons atgriezies no talanta, meistarības un fiziskas izturības pārbaudījuma. Tas viss viņam bija nepieciešams, lai godam piedalītos sniega skulptūru festivālā Itālijā, Dienvidtirolē. Ikgadējās sniega spēles māksliniekiem notika, paceļoties no Aurinas ielejas augstu Alpu kalpos.

“Tēlnieki no citām valstīm man bija stāstījuši par šo festivālu. Arī to, ka vispirms jātop idejai, ko varētu izveidot no ledaina sniega kuba (3x3x3 m), tad jāpiesaka ideja organizētājiem, un viņi izraugās desmit darbu skices, aicinot tās īstenot,” stāsta Matiass Jansons. “Šogad festivāla tēma bija dzīvnieki. Kopā ar bulgāru tēlnieku Svetlozaru Lisičkovu pieteicāmies un abi kalnos radījām sniega skulptūru “Leopards”. Kalnos esmu bijis, tāpēc jau zināju, ka laika apstākļi tādā augstumā, 2500 virs jūras līmeņa, būs diezgan ekstremāli – vējš, aukstums un augstums. Taču mani vilināja iespēja samērot savus spēkus starptautiskā līmenī.”

Nedaudz priekšstatam, kā milzīga sniega kaudze var pārvērsties par mākslas darbu, Vienības laukumā Cēsīs varēja redzēt pirms pāris gadiem. Toreiz, sniegotā ziemā, Matiass Jansons kopā ar palīgiem īstenoja savu ieceri, milzīgo sniega krāvumu pārveidojot par mākslas darbu, un tā tapa “Gaismas pils”.

Festivālā Itālijā satikās desmit komandas, katrā pa diviem tēlniekiem. Tie pārstāvēja arī Portugāli, Čehiju, Austriju, Vāciju, Ukrainu, kā arī pašu Itāliju, strādājot vietā, kur visaugstāk kalnos viens aiz otra uzved trīs pacēlāji, kur sākās slēpošanas trases, kā arī ir pieejama visaugstākā skatu platforma.

“Festivālā izveidotās skulptūras saglabāsies līdz tam laikam, kad iedarbosies pavasara saule un vējš, tās jaucot un izkausējot,” prognozē Matiass Jansons. Viņš ar kolēģi veiksmīgi īstenojuši iecerēto. Viņu mākslas darbs sniegā tapa ne tikai kā apskates, bet arī interaktīvs objekts. Leoparda pakauša daļā tika izkalts padziļinājums, lai tajā skatītāji varētu ieiet un it kā ar sniega leoparda acīm paskatīties uz kalniem. “Atrodoties sniega figūras caurumā, cilvēka redzes loks tiek sašaurināts. Apkārtējie nav ne redzami ne dzirdami, nedzird arī sniega tehnikas, pacēlāju troksni. Ir tikai viens – acu priekšā mežonīgās, sniegotās kalnu virsotnes. Mūsu figūra vēl nebija līdz galam gatava, kad skatītāji jau stājās rindā, lai piedzīvotu šo interesanto sajūtu.”

Tempā un slodzē, kādā festivāla laikā nācies strādāt, lai trīsarpus dienās taptu sniega figūra, katra diena prasīja daudz spēka. “Līdz pacēlājam, lai dotos uz viesnīcu ielejā, devāmies gandrīz bez spēka,” saka Matiass Jansons un atzīst, ka viņam pietrūcis laika, lai pilnībā izbaudītu apkārtnes ainavu un citu mākslinieku radītos darbus: “Blakus strādāja itāļi, kuru radītā mērkaķu ģimene, veltījums 2016. gadam, galu galā kļuva par Itālijas žūrijas favorītiem un uzvarēja. Sākotnējais materiāls – sniega kubi – bija izvietoti garā rindā. Mums otrā pusē strādājošie izveidoja kalniem neraksturīgu būtni – astoņkāji. Mū-su “Leopards” no itāļu žūrijas izplēsa 4. vietu desmit komandu konkurencē.”

Tēlnieks parāda, kāds apģērbs un darba instrumenti viņam bijuši sagatavoti, lai varētu strādāt kalnos un pārveidotu cieto sniegu. Uz Itāliju ņemti līdzi arī paša gatavoti sniega skrāpji, ievērojot sniega tēlniecības specifiku. “Instrumenti ir asām naglām un ļoti izturīgi, lai sniegu cirstu, zāģētu un slīpētu. Strādājot ir ļoti jāuzmanās, lai ar tiem nesavainotu sevi un neieplēstu apģērbu. Un bija jāpielieto spēks un veiklība, bieži vien jābalansē trīs metru augstumā uz slidenā sniega bluķa.”

Šis tēlniecības piedzīvojums cēsniekam varējis notikt, pateicoties uzņēmuma “Recro” atbalstam. Uz Itāliju mākslinieku vilinājusi iespēja strādāt monumentālā tēlniecībā, kas Latvijā šobrīd grūti realizējams: “Man bija iespēja samērot spēkus ar citu valstu tēlniekiem un pierādīt varēšanu sev netipiskā tēlniecības materiālā,” gandarīts Matiass Jansons, kura mākslas darbus Cēsīs esam redzējuši veidotus granītā, bronzā, no koka, kūdras.

Tēlnieks jau domā, ka arī nākamgad vajadzētu pretendēt konkursā, lai atkal atgrieztos sniegā un vējā un radītu mākslu vairāk nekā divarpus kilometru augstumā.