Ziņas

Sabiedrība

Tehnikuma lieliskais piecinieks

Labākie. Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma jaunieši Kalvis Kalcenavs (no kreisās), Artūrs Beļikovs, Sintija Bukša, Edgars Prokofjevs, Reinis Abramovs godam pārstāvēja savu tehnikumu jauno profesionāļu meistarības konkursā “SkillsLatvia 2023”.Foto: no albuma

Ar četrām medaļām – trim zelta, vienu bronzas un vienu ceturto vietu – no nacionālā jauno profesionāļu meistarības konkursa “SkillsLatvia 2023” atgriezušies Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma (VTDT) jaunieši.

Tehnikuma direktors Ar­tūrs Sņegovičs neslēpj pārsteigumu par tik lieliskiem rezultātiem: “Klusībā jau cerības vienmēr ir, bet tik labus rezultātus tiešām negaidījām. Ap­vienotā tehnikuma vēsturē šis ir augstākais sasniegums.”

Konkursā zelta medaļu izcīnīja Reinis Abramovs nominācijā “Smago spēkratu tehnoloģijas” (skolotājs Raimonds Rusmanis); Kalvis Kalcenavs nominācijā “Elektriskās instalācijas” (skolotājs Artis Spru­ģevics) un Edgars Kristians Prokofjevs nominācijā “Mē­be­ļu izgatavošana” (skolotājs Andrejs Šimanajevs).

Nominācijā “Tērpu dizains” bronzas medaļu ieguva Sintija Bukša (skolotāja Diāna Nī­mane). Šajā nominācijā tehnikums bija pārstāvēts pirmo reizi, un debija izrādījās veiksmīga. Tūlīt aiz goda pjedestāla palika Artūrs Beļikovs nominācijā “Sausā būve” (skolotājs Smuidris Sausais).

Direktors vēl atgādina, ka tie šajā mācību gadā nav vienīgie panākumi. Rudenī jaunieši Marta Lipska un Dāniels De­ņisovs uzvarēja jauno profesionāļu konkursā “Augko­pība”.

“Šis akadēmiskais gads mums bijis ļoti sekmīgs,” saka A. Sņegovičs. “Liela pateicība pienākas skolotājiem, kuri strādājuši audzēkņu sagatavošanā. Sva­rīgs arī jauniešu devums, viņi parādījuši, ka grib ko vairāk, ne tikai apgūt skolas programmu. Skolai tādi panākumi ir prestiža jautājums. Ja jaunieši pēc pamatskolas beigšanas domā, kur mācīties, viņi vai viņu vecāki redz, ka te audzēkņus sagatavo augstā līmenī, te ir meistari, kuri var iemācīt labākās prasmes.”

Skolotājs Artis Spruģevics saka, ka Kalvis Kalcenavs pie zelta ticis ar otro mēģinājumu, jo pērn šādā konkursā ieņēmis 4.vietu: “Kalvis ir noturīgs, viņš labi koncentrējas, konkursā tas ir ļoti svarīgi. Meistarība Kalvim ir augsta, viņš bija gatavs uzvarēt, to varēja redzēt ikvienā darbībā.”

Skolotājs neslēpj, ka patīkami, ja starp audzēkņiem ir kāds, kurš grib vairāk, kuram var dot papildu zināšanas, kurš prot klausīties, pieņemt, apkopot, lai liktu lietā.

Pirms konkursa notikusi nopietna gatavošanās. Lai arī Kal­­vim ir noslēguma prakses laiks, jaunietis katru dienu brauca uz skolu, gatavojās. Skolotājs stāsta, ka konkursa uzdevums ir zināms, tiesa, organizators tajā var ieviest izmaiņas līdz 30 procentiem: “Tāpēc jābūt gatavam. Kā saka, “tā drēbe”    labi jāpārzina, lai pieņemtu pareizo lēmumu. Kalvis ir malacis, ir patiess prieks par viņu. Pedagogam ir gandarījums, ja kāds audzēknis gūst panākumus. Tas nozīmē, ka darbs nav bijis velts.”

Arī Edgars Prokofjevs, lai arī tikai 2.kursa audzēknis, jau ir ar konkursu pieredzi, pērn uzvarēja konkursā “Krēsls”. Skolotājs Andrejs Šima­najevs neslēpj, ka ir patīkami, ja audzēknis uzvar, un stāsta, ka konkursa uzdevums nav bijis vienkāršs. 16 stundās jāizgatavo bāra skapis ar ozola masīvkoka kājām, finierētām durtiņām, atvilktni: “Tas tiešām nebija vienkāršs uzdevums, ar citiem pedagogiem runājām, vai paši tik ātri varētu to izdarīt. Rasējums, darba uzdevums bija atsūtīts, kopīgi ar Edgaru rūpīgi gatavojāmies, izrunājot darbu secību. Saplā­no­jām, kas jāpaveic pirmajā dienā, kamēr vēl spēks, ko atstāt uz vēlāku. Pārrunājām, kā rīkoties, ja rasējumā būs izmaiņas. Izstrā­dājām variantus, kā darīt, ja kaut kas neizdodas, bet jāuzteic Edgara noturība, strādāja bez jebkāda satraukuma, likās, viņu nekas nespēj ietekmēt.”

Pats Edgars norāda, ka lielākais izaicinājums bijusi laika plānošana, jo, lai paveiktu uzdevumu laikā, jāievēro darbu secība. Jau­nietis neslēpj, ka bijis patīkami pārsteigts, secinot, ka saspringtos apstākļos var paveikt tik daudz.

Tehnikums ar Edgaru saista lielas cerības, viņš ir tikai 2.kursa audzēknis, bet spēja uzvarēt 4.kursa audzēkņus no līdzīgām mācību iestādēm. Iespējams, kādu no trim zelta medaļu ieguvējiem vēl redzēsim Eiropas vai Pa­saules prasmju konkursos. At­gādināsim, ka pagājušajā gadā tehnikuma absolvents Rinalds Vanters ieguva sudraba medaļu “WorldSkills 2022” prasmju konkursā nominācijā  “Smago spēkratu tehnoloģijas”.

Konkursā “SkillsLatvia 2023” no 30 Latvijas profesionālās izglītības iestādēm medaļas ieguva 23 mācību iestādes. Visvairāk   – sešas medaļas – Liepājas Valsts tehnikumam un Jelgavas tehnikumam, pa četrām godalgām ieguva četras mācību iestādes, arī Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikums.