Ziņas

Sabiedrība

Tehnikuma audzēkņi atbalsta muzeju

Jauniešu darbs. Mūsdienīgais betona akas grods tika ietērpts atbilstoši “Vēveru” vēsturiskajai ainavai.Foto: No albuma

Etnogrāfiskā Brīvdabas muzeja lauku ekspozīcija “Vēveri” Vecpiebalgā interesē apmeklētājus, kam patīk būt lauku sētā, iedomāties, kā kādreiz dzīvoja un saimniekoja Piebalgas amatnieki.

Vecās ēkas prasa uzmanību, restauratoriem te darba netrūkst. Šajās dienās “Vecvēveru” pagalma akas grodus atkal nosedz guļbūves konstrukcijas. Laika gaitā koks bija sapuvis. Grodu aka senajā sētā neiederas.

Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma meistars Lauris Šķēle, audzēkņiem stāstot par celtniecības tradīcijām, kopā ar viņiem apmeklēja “Vēveru” muzeju. “Cēsnieki piedāvāja, ka varētu muzejā kaut ko izdarīt, izgatavot. Tad arī vienojāmies, ka puiši izgatavos akas konstrukcijas,” stāsta “Vēveru” muzeja vadītājs Edgars Žīgurs. Kokmateriālus sagādāja muzejs, un tehnikuma puiši ķērās pie darba.

4. kursa namdaris Zigmunds Eglītis skolotāja L.Šķēles vadībā izstrādāja projektu, bet 2. kursa namdari Lauris Laukmanis un Verners Rudens pasniedzēja Andreja Kokles vadībā izgatavoja guļbūves ietērpu grodu akai.

“Puišiem darbs patika. Izgatavot guļbūvi no apaļkokiem ir viens, bet no brusām kas cits. Lielākos darbus, protams, izdarīja ar iekārtām, bet katrs konstrukcijas savienojums izveidots ar rokām. Viss tika izdarīts, kā uzzīmēts projektā,” pastāsta meistars A.Kokle.

Jauniešu izgatavotā konstrukcija tika aizvesta uz “Vēveriem”, kur Etnogrāfiskā muzeja meistari to salika kopā. “Meistari atzina, ka puiši darbu veikuši godam,” gandarīts par sadarbību, saka E.Žīgurs.

Šovasar restauratori turpinās atjaunot veco aku “Kalna Vēveru” pagalmā. Tā ir vienīgā autentiskā ko­ka aka “Vēveros”, būvēta 20.gadu sākumā, tās vietu nebijis viegli atrast, jo ir tālu no mājas un kūts. Savulaik no tās ūdens tecējis pa ūdensvadu, pumpis glabājas muzejā. Pārējās ir vai nu citās vietās, vai ielikti betona grodi.

Šai vasarai iecerēti arī citi darbi. “Pirms desmit gadiem tika atjaunotas dzirnavas. Patlaban aktuāli ir logi, ir neliela plaisa, pa kuru iekšā tek ūdens. Jāmaina vairākas koka detaļas,” pastāsta muzeja vadītājs un piebilst, ka ir arī citas ieceres.

Saulainās pavasara dienās “Vēveru” muzejā iegriežas pirmie šīs sezonas apmeklētāji. “Telpās nevienu nelaižam. Var pastaigāties pa teritoriju. Tā ir pietiekami plaša,” teic E.Žīgurs.