Ziņas

Sabiedrība

Svin “Latvijas Sarkanā Krusta” jubileju

Pulcējas kopā. Lai atzīmētu biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” 100 gadu jubileju, Cēsu komiteja rīkoja pasākumu, uz kuru aicināts bija ikviens ar biedrību saistītais.Foto: Madara Ozoliņa

Pirms simts gadiem 20. novembrī 52 pazīstami Latvijas ārsti, juristi, inženieri un sabiedriskie darbinieki parakstīja protokolu par biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” dibināšanu.

Atzīmējot šo vēsturisko dienu, kopā nāca vēsturiskā Cēsu rajona organizācijas nodaļu pārstāvji, brīvprātīgie. Latvijas Sarkanā Krusta Cēsu komitejas izpilddirektore Marina Orlova norāda, ka jubilejas atzīmēšanā galvenais uzsvars likts uz mājas sajūtas radīšanu: “Mēs visi esam kā viena ģimene. Rīkojot pasākumu, gribējām, lai katrs justos gaidīts, justos labi. Katrs no mums organizācijā ir svarīgs, katrs kādā labā darbā pielicis roku. Šī bija iespēja satikt visus klātienē un katram pateikt paldies par padarīto. Manuprāt, svarīgi apzināties, ka starp mums ir tik daudz labu cilvēku, kuri gatavi darīt lielas lietas, negaidot pretī atlīdzību. Ikvienam biedrībā iesaistītajam novēlu izturību, veselību, saglabāt uzticību savam darbam – turpināt palīdzēt līdzcilvēkiem.”

Jauniete Laura Kubliņa biedrībā darbojas sešus gadus. Viņa uzskata, ka Latvijas Sarkanais Krusts sabiedrībai ik dienu dod daudz laba. Laura stāsta par pašas motivāciju brīvprātīgi darboties organizācijā: “Mēs visi, kas biedrībā darbojamies, esam ļoti tuvi, draudzīgi. Šo pasākumu rīkojam, lai atzīmētu nozīmīgu jubileju un visi sanāktu kopā. Man patīk būt kustībā, patīk būt starp cilvēkiem. Un, ja vien varu palīdzēt citiem, kāpēc gan lai to nedarītu?”

Arī biedrības “Sarkanais Krusts” struktūrvienības “Lat­vijas Sarka­nā Krusta Jaunatne” vadītāja Sigita Skujiņa vērtē, ka ikviens, kurš iesaistījies biedrības darbā, pienākumus veic no sirds: “Šis mums visiem ir ļoti nozīmīgs mēnesis. Šķiet tik zīmīgi, ka divas dienas pēc Latvijas valsts dibināšanas tika izveidota arī biedrība “Latvijas Sarkanais Krusts”. Gan valsts, gan biedrības kontekstā skaitlis simts man asociējas ar cilvēkiem, kas nekad nav padevušies, ar cilvēkiem, kuri ir gatavi vienmēr mērķtiecīgi, atbildīgi iet uz kaut ko lielāku. Arī šajos svētkos sanākušie ir drosmīgi cilvēki, kuri novērtē palīdzību, nebaidās dot palīdzīgu roku vai labus padomus citiem. Šie svētki ir mums visiem. Ikdienas darbos cilvēkiem no dažādiem reģioniem neizdodas satikties tik bieži, cik, iespējams, gribētos. Šī bija viena no iespējām satikties ar kolēģiem, domāju, ka ikviens varēja justies novērtēts.”

Cēsu komitejas izpilddirektore Zane Brente – Brantiņa stāsta, ka darīt labus darbus biedrībai nenozīmē tikai izsniegt pārtikas pakas vai apģērbu tiem, kam tas nepieciešams. Dažkārt svarīgāk par visu citu esot dzirdēt labus vārdus. “Tikko ar labām domām, labiem vārdiem un darbiem aizvadījām Latvijas simtgadi. Mūsu atpazīstamības zīme ir sarkanais krusts. Imants Ziedonis reiz teicis: “Liec labos krustus sev pie krūtīm, domādams labos darbus, lai mirdzēt var – kā vasaras naktī jāņtārpiņš.” Domāju, ja pasākuma laikā nodzistu gaisma, tad zālē mirdzētu simtiem jāņtārpiņu,” pārdomās dalās Z. Brente – Brantiņa.

Biedrība “Latvijas Sarkanais krusts” aptver visu Latvijas teritoriju. Kopumā darbojas 25 nodaļas un desmit jaunatnes nodaļas, kuras nodrošina palīdzību pēc iespējas tuvāk iedzīvotājiem. Biedrības galvenais mērķis ir darboties kā valsts galvenajam palīgam, uzlabojot mazāk aizsargāto cilvēku dzīves apstākļus. Biedrībā “Latvijas Sarkanais Krusts” darbojas 7000 biedru un 2500 brīvprātīgo.