Ziņas

Sabiedrība

Svētku sajūta noķerta

Straupes estrādē. Gaidot Dejusvētkus Rīgā, deju kolektīva “Idumeja” rīkotajā koncertā pašu novadā azartiskajā un jautrajā “Krustmātes krakovjakā” solo priekšnesumu sniedz puišu trijotne: Kalvis Martinsons (no kreisās), Oskars Urbāns un Ēriks Lobuzovs.Foto: Marta Martinsone - Kaša

Deju soļi un dziesmu vārdi apgūti, tērpi izgludināti – tagad uz XXVI Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkiem Rīgā.

Šogad piedalīsies rekordliels dalībnieku skaits – ap 43 tūkstošiem cilvēku. Latvijas simtgade un Dziesmusvētki iekrituši vienā gadā – ļaudis no pasaules malām svētkos vēlas būt klāt. Svētku nedēļā darbā jāņem atvaļinājums, jāatrod kāds, kurš rūpēsies par dārza darbiem, kurš pieskatīs bērnus. Kalvis Martinsons, deju kolektīva “Idumeja” dalībnieks, svētkus gaida ar saviļņojumu: “Pēdējās gatavošanās dienās vairāk domājam par tērpiem, papildinām ar jauniem elementiem, meitenēm sagādāti jauni krekli.” Kalvis ikdienā strādā autoservisā, par ko stāsta: “Esmu pašnodarbināta persona un darāmo sakārtoju tā, lai varētu būt svētkos.” Šī būs otrā reize, kad Kalvis Martinsons piedalās Dejusvētkos. “Atce­ros sajūtas, kas pārņēma, dejojot kopā ar vairākiem tūkstošiem dejotāju. Tas liek turpināt. Emocijas, gūtas svētku laikā, vēl ilgi uzlādē,” stāsta Kalvis un pozitīvi vērtē, ka svētku gājiens Rīgā notiks jau pirmajā svētku dienā, tātad svētdien: “Manuprāt, gājiens ir lielisks veids, kā atklāt svētkus!”

Pārgaujas novada Dziesmu svētku koordinatore un deju kolektīva “Idumeja” dalībniece Solveiga Ruska ir pārliecināta, ka pārsvarā darbavietu vadītāji un kolēģi ir saprotoši pret tiem, kuri piedalīsies svētkos: “Man pašai lielākās raizes sagādā lauku mājas atstāšana uz nedēļu. Šonedēļ saim­niekos mamma un krustvecāki, bet darba lauku mājā ik dienu ir tik daudz! Vēl pirms Rīgas jāpagūst sakārtot praktiskas lietas. Ļoti priecājos, ka ģimene mani atbalsta, citādāk svētkos laikam nevarētu piedalīties.”

Ģimenes iesaistīšanos novērtē arī vidējās paaudzes deju kolektīva “Skujene” dejotāja Sintija Valaine, kurai mājās nāksies atstāt deviņus un trīs gadus vecos bērniņus: “Man ļoti paveicies, ka mamma labprāt pieskata manus bērnus un bērniem ļoti patīk pie omītes. Pat nezinu, ko darītu. Kā zināms, šogad vecāki nedrīkst uz svētkiem ņemt līdzi mazus bērnus. Man tas šķiet absurdi, jo nevienu gadu nav bijušas problēmas. Vecāki paši atbild par savām atvasēm – tā tas ir bijis vienmēr! Iespējams, tas kādiem jaunajiem vecākiem būs šķērslis piedalīties svētkos. Ceru, ka nākamajos svētkos šādu ierobežojumu vairs nebūs!” Sintijai bijis arī intensīvs mēģinājumu laiks, tie notikuši gan Skujenē, gan Vaivē. Visi kolektīvā vēlējušies piedalīties svētkos, un tas saspringto mēģinājumu laiku licis pat izbaudīt, īpaši tiem, kuri svētkos piedalās ar diviem kolektīviem.

Kristīne Lāce dejo vidējās paaudzes deju kolektīvā “Miķelis” un spēlē Cēsu teātrī: “Darbavietā savlaicīgi brīdināju, ka piedalīšos Dziesmusvētkos, man būs nepieciešams atvaļinājums. Vadītāja šajā jautājumā bija ļoti saprotoša, jo arī pati piedalās svētkos. Kopš pamatskolas esmu piedalījusies visos bērnu un pieaugušo Dziesmusvētkos, tādēļ pat nepieļāvu izņēmumu. Tas ir pienākums un arī gods – piedalīties tik nozīmīgos svētkos.”

Arī Inga Balode Dziesmusvētkos ir piedalījusies vairākkārt, iepriekš kā kora dalībnieci, bet šogad pirmo reizi kā dejotāja: “Dejošana tautas deju ansamblī “Raitais solis” man ļoti daudz nozīmē. Svētki būs jauna, interesanta pieredze. Manā darbavietā visi bija ļoti saprotoši, kad svētku dēļ pieteicu atvaļinājumu. Manuprāt, ja esi kāda mākslinieciskā kolektīva dalībnieks, piedalīties Dziesmusvētkos ir pienākums.”