Ziņas

Sabiedrība

Svētku laikā aicina pastaigās vai skrējienā

Noskaņai un idejām. Stikla namiņu iekārtojums valmieriešiem ļauj izjust tuvojošos svētku gaisotni un arī gūt jaunas idejas galda klāšanai. Foto: Arita Lejiņa

Lai uzburtu svētku sajūtu un aicinātu iedzīvotājus un viesus izkustēties, Valmierā no 18.decembra notiks brīnumu lietas – taciņās, parkos, Gaujas krastos un dažādās iecienītās pastaigu vietās būs paslēpušies vairāki maršruti. Kāds būs pieņēmis Ziemassvētkiem un Jaungadam piestāvošu apveidu, kāds atklās tautas dziesmu gudrības, cits aicinās izpildīt interesantus uzdevumus, vēl kāds rosinās baudīt skaistu noskaņu.

Par svētku maršrutu mērķi laikrakstam “Druva” stāsta Val­mieras pilsētas pašvaldības Zī­molvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Zane Bulmeistare: “Tā kā šogad nevaram tikties plašākā pulkā, maršruti veidoti, lai aicinātu cilvēkus sajust svētku gaisotni, izkustētos un stiprinātu veselību, vienlaikus ievērojot valstī noteiktos ierobežojumus. Esam novērojuši, ka valmierieši ir iecienījuši maršrutus skrējējiem un gājējiem.”

Pilsētā ir izveidoti dažāda garuma svētku maršruti. Ikvienam ir iespēja atrast sev tuvāko dzīves­vietai vai – tieši pretēji – iepazīt vietas, kas citkārt pašu izvēlētajās pastaigās nav iekļautas.

“Maršruti veidoti tā, lai sev piemērotāko atrastu gan vecāki ar maziem bērniem, gan cilvēki, kuri labprāt pieturpunktos pilda uzdevumus, gan tādi, kuri meklē jaunus pastaigu un skriešanas ceļus, gan azartiskākie, kuri vēlas cīnīties par balvām. Maršruti nereti ir arī iedzīvotāju ierosināti un piedāvāti,” atklāj Z.Bulmeistare un piebilst: “Valmierā aktīvu dzīvesveidu mīl, tāpēc, ņemot vērā situāciju, šis ir veids, kā svinēt svētkus un labi pavadīt laiku.”

Maršruts Ziemas rūķa zābaciņš interesants šķitīs ģimenēm ar mazākiem bērniem. Tas ir apmēram 5–6 km garš un ievedīs Kārļa Skalbes pasakā “Ziemassvētki mežā”. Tā sākums ir J.Daliņa stadionā, tālāk jādodas uz Gaujas Stāvajiem krastiem un jāizstaigā zābaciņa formai līdzīgs maršruts. Ik pēc 300 metriem dabā varēs atrast kādu sasaisti starp grāmatā lasāmo pasaku un dabas radīto ziemas pasaku.

Vidējas grūtības pakāpes maršruts Ziemas saulgriežiem pa pēdām (12km garš) ved gar abiem Gaujas krastiem, kur ik pēc 400 m būs lasāma kādas tautasdziesmas rindiņa. Tās izvietotas jauktā secībā, un pastaigas dalībnieki aicināti izveidot paši savu četrrindi. Maršruts sākas un noslēdzas pie Valmieras Mūzikas skolas.

Sadarbībā ar Elīnu un Tomu Karlivāniem, Kasparu Pakeru un “Laivu nams – Valmiera” Val­mieras ielās un takās būs paslēpti pieci maršruti, kas, skatoties no putna lidojuma, veidos vērša, slidas un citu svētkiem atbilstošu attēlu kontūras. Aktīvisti, kuri būs veikuši visu piecu kontūru distances (katra 7–13 km garumā), cīnīsies par balvām.

Otrajos Ziemassvētkos, 26.decembrī, pēcpusdienā ikviens tiek aicināts piedalīties aizraujošā Lukturīšu pastaigas spēlē, izmantojot telefonā lietotni “Loquiz”. Apmēram divu stundu garumā, metot lokus pilsētā, telefonā būs norādes ar uzdevumiem un jautājumiem. Dažos spēles pieturpunktos gaidāmi pārsteigumi.

Pilsētvides rotājumi kopā ar noskaņu mūziku Valmierā pastaigu laikā uzburs Ziemas pasaku. To visu varēs piedzīvot piektdienu, sestdienu un svētdienu vakaros, kā arī ziemas saulgriežu laikā, no 21. līdz 27.decembrim, un 31.decembrī pie svētku egles, starp Dzirnavu ezeriņa gaismām un virs Hanzas laukuma namiņu jumtiem.

Lai radītu svētku noskaņu vecgada vakarā, vienlaikus nodrošinot iespēju iedzīvotājiem izvēlēties sev ērtāko laiku un piedāvājot vairākas vietas, Valmieras pilsētas pašvaldībai kopā ar Valmieras Kultūras centru top īpašas gaismas un skaņas izrādes. Gaismas un skaņas saspēles burvību Vecgada vakarā varēs baudīt, dodoties pastaigā Vecpuišu parkā, Jāņparkā un Gaujmalā.

“Jāpiemin, ka arī iedzīvotāji un Valmieras uzņēmēji iesaistās svētku noskaņas radīšanā, piemēram, jau šobrīd populāra fotografēšanās vieta ir namiņi pie “Rātes vārtiem”, kas greznojas pasakainā rotā,” stāsta Valmieras pilsētas pašvaldības Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Zane Bulmeistare. Šie četri namiņi darināti no stikla, tajos garāmgājējiem ir iespēja gūt svētku sajūtas un idejas, kā klāt galdu, kā rotāt māju. Katrā namiņā ir cits galda klājums, kas īpaši gatavots svētkiem, katrā citi rotājumi, noformējums.

Šajos Ziemassvētkos par valmieriešiem rūpējas arī pilsētas muzejs. Izstāžu namā piedāvā atkal jaunu gleznu izstādi. Gādāts arī par to, lai pilsētnieki Val­mieras nelielo vecpilsētu iekļautu pastaigu maršrutā. Decembra tumsā uz namu fasādēm un logos izveidoti gaismas tēli, kas atveido latvju rakstu zīmes. Muzeja ēku komplekss tagad gan sašaurināts, jo Valmieras pašvaldība veic vērienīgus rekonstrukcijas un sāks arī restaurācijas darbus.

Īpaša vieta tagad ir Ziloņu iela, kas ved gar Dzirnavu ezeriņu. Pilsētniekiem par prieku gājēju celiņa laternu stabos ir koši un reizē iespaidīgi lieli gaismas tēli, kas izkāpuši no bērnu Zie­massvētku grāmatām, netrūkst ne sniegavīra, ne citu pazīstamu ziemas svinēšanas varoņu. Prieks jūsmot tiek ne tikai bērniem. Arī pieaugušie nekautrējas sajūsmu paust skaļi, zobgalīgākie gan bilst – ja nav ļauts cilvēkus pulcēt uz salūtu, pašvaldība būs patērējusies pasaku tēliem, kuri nu mirgo un atspulgojas Dzirnavu ezeriņā. Viena no iespaidīgākajām tēlu grupām ir lidojošās zivis.