Ziņas

Sabiedrība

Svētku dziesmas vēl grāmatās

Skan! Cēsu koru apriņķa virsdiriģenta Mārtiņa Klišāna vadībā kopkoris mēģinājumā pieskandina Cēsu koncertzāli.Foto: Māris Buholcs

Cēsu koru apriņķa kori šīssezonas pirmajā kopmēģinājumā satikās Cēsu koncertzāle. “Lai skanīgāks sākums,” atzina apriņķa koru virsdiriģents Mārtiņš Klišāns un piebilda, ka turpmāk, tāpat kā līdz šim, kopmēģinājumi notiks 2.pamatskolā, jo, ja telpa nav tik skanīga, vairāk jāstrādā, jāpiepūlas, lai sasniegtu rezultātu. Uz pirmo mēģinājumu koristi sabrauca priecīgā noskaņojumā. Vecpiebalgas Muižas sieviešu kora dziedātājas “Druvai” atzina, ka otrajā sezonā jau pieradušas, ka blakus nav vīru balsu, sākumā gan bijis neierasti no jauktā pārtapt par sieviešu kori.

Raiskuma korim šosezon jauns diriģents – Andris Rubenis. Savulaik viņš vairākus gadus vadīja kori “Vidzeme”. “Esam iepazinušies. Galvenais – kolektīvs grib strādāt, jāturpina,” sacīja diriģents.

Cēsu koris “Wenden” arī šajā sezonā uzlicis augstu latiņu, kolektīvs pieteicies Eiropas koru olimpiādes atklātajam konkursam, kas notiks Rīgā. “Kora izaugsmei tas ir svarīgi, vajag izmēģināt spēkus dziedāt starptautiskai žūrijai. Dziesmas jau esam izvēlējušies,” pastāstīja diriģente Marika Slotina – Brante un uzsvēra – neizmantot iespēju, ka šāds konkurss notiek Rīgā, būtu nepareizi. “Tā ir iespēja pašu mājās,” bilst diriģente. “Wenden” ir vienīgais Cēsu koru apriņķa koris, kas piedalīsies šajā konkursā.

Līgatnes pagasta jauktā kora diriģents Mārcis Katajs savukārt atzina, ka darba dienas vakarā Cēsīs satikt kolēģus, kopā padziedāt ir jauki. “Kopā jau labāk skan,” viņš bilda.

Virsdiriģents Mārtiņš Klišāns koristus informēja par šo sezonu. 11.decembrī visi apriņķa kori sniegs koncertu Sv. Jāņa baznīcā Cēsīs. Katrs kolektīvs kopkoncertā dziedās savas dziesmas, būs arī kopdziesmas. “Pagājusī sezona bija tāda iesildīšanās, šī jau būs kā maratons. Koru skate ir jau martā, un daudz jāizdara. Skatē dziesmas lozēs arī kopkoris. Mazie kori nelozēs sarežģītās dziesmas,” sacīja virsdiriģents un atgādināja, ka uz kopmēģinājiem strādāt brauks svētku virsdiriģenti, lai mācītu tās dziesmas, kuras viņi diriģēs Lielajā estrādē. Mārtiņš Klišāns ir XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku noslēguma koncerta mākslinieciskās koncepcijas autors un vadītājs. Viņš pastāstīja par gatavošanos svētkiem, radošo un tehnisko risinājumu meklējumiem.

Nākamajos Dziesmu svētkos jaukto koru dalībniekiem būs nebijusi iespēja – vīri divas dziesmas varēs dziedāt kopā ar vīru koriem, bet sievas ar sieviešu koriem. “Kopskaņu sadzirdēt ir ļoti svarīgi,” uzsvēra Mārtiņš Klišāns.
Koristi kopmēģinājumā saņēma Dziesmu svētku grāmatiņas. Lielākoties dziedātājiem tās iegādājās pašvaldības. Vairākas dziesmas jau apgūtas pagājušajā sezonā, bet vasarā Dikļos būs svētku modelēšanas koncerts, līdz tam jāiemācās pārējās.

Uz pirmo kopmēģinājumu nebija atbraukuši Raunas un Jaunpiebalgas kori. “Informācija bija aizķērusies, uzzinājām tikai pēc tam. Mums nav nekādu problēmu aizbraukt,” “Druvai” pastāstīja diriģente Dace Ābrama. Šomēnes koris ar plašu koncertu kopā ar draugiem svinēs darbības desmito gadu. Raunēnieši izdziedās mīļākās kora dziesmas.

Par to, ka bijis kopmēģinājums, izbrīnīta bija Jaunpiebalgas kultūras nama vadītāja Egita Zariņa un uzsvēra, ka tas bijis pārpratums, jo koris vienmēr brauc uz kopmēģinājumiem. “Mums par to nebija zināms,” bilst Egita Zariņa. Cēsu koru apriņķa koordinatore Dina Dombrovska pastāstīja, ka visiem koriem ziņa par kopmēģinājumu aizsūtīta. Visticamāk, pārpratums radies, jo mainījušās e-pastu adreses un informāciju diriģenti nav saņēmuši. “Problēma arī tā, ka reti kurš atraksta, ka informāciju saņēmis. Ja tā būtu pierasta prakse, arī šādas problēmas nebūtu,” saka Dina Dombrovska.