Ziņas

Sabiedrība

Brīvdienās Vidzemē deguši vairāki dūmvadi

Ilustratīvs foto.Foto: Leta

Vidzemē svētku brīvdienās VUGD saņēma 22 izsaukumus – 10 uz ugunsgrēku dzēšanu , 11 uz glābšanas darbiem, bet viens bija maldinājums, informē VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā speciāliste Vidzemē Sandra Vējiņa.

Piektdien plkst. 12.16 tika saņemts izsaukums uz Valkas novada Ērģemes pagastu, kur dzīvojamās mājas dūmvadā dega sodrēji 1m² lielā platībā. Ugunsgrēks tika nodzēsts plkst. 12.58.

Piektdien plkst. 18.54 tika saņemts izsaukums uz Alojas novada Brīvzemnieku pagasta Ozolmuižu, kur uz ceļa braucamās daļas pāri ceļam bija pārkritis koks. Ugunsdzēsēji glābēji koku sazāģēja un ceļa braucamo daļu sakārtoja. Darbi tika pabeigti plkst. 19.29.

Sestdien plkst. 16.14 VUGD steidzās palīgā uz Dārza ielu Madonā, kur divstāvu mājā blakus dūmvadam dega ventilācijas šahta 1 m² platībā. Ugunsgrēks tika nodzēsts plkst. 16.52.

Sestdien plkst. 21.45 tika saņemts izsaukums uz Apes novada Gaujienas pagastu, kur dega garāža, kurā atradās divas vieglās automašīnas un malka 40 m² lielā platībā. Ugunsgrēks tika nodzēsts plkst. 1.46.

Plkst. 23.55 tika saņemts izsaukums uz Alūksnes novada Liepnas pagastu, kur vienstāvu mājas dūmvadā dega sodrēji 3 m² lielā platībā. Plkst. 2.50 ugunsgrēks tika nodzēsts.

Svētdien plkst. 13.28 tika saņemts izsaukums uz Rīgas ielu Cēsīs, kur piecu stāvu daudzdzīvokļu mājas trešā stāva dzīvokļos bija jūtama dūmu smaka. Ierodoties notikuma vietā, ugunsdzēsēji glābēji pārbaudīja bēniņus, visus kāpņu telpas dzīvokļus un secināja, ka dūmu smaka un piedūmojums radies kaimiņam, kurinot krāsni, kurai ir dūmvada bojājums. Glābēji darbus pabeidza plkst. 14.48.

Plkst. 16.42 tika saņemts izsaukums uz Poruka ielu Rūjienā, kur dega vienstāvu saimniecības ēkā izbūvētas pirts starpstāvu pārsegums 15 m2 lielā platībā. Ugunsdzēsēji ugunsgrēku nodzēsa plkst. 18.31.

Plkst. 19.31 tika saņemts izsaukums uz Meldru ielu Salacgrīvā, kur divu stāvu dzīvojamās mājas dūmvadā dega sodrēji 6m² lielā platībā. Ugunsgrēks tika nodzēsts plkst. 20.30.

Šonakt plkst. 3.05 ugunsdzēsēji glābēji saņēma izsaukumu uz Limbažu novada Limbažu pagasta, kur trīs stāvu mājas pirmā stāva dzīvoklī dega sadzīves mantas 8 m² lielā platībā. Dzīvokļa saimniece no dzīvokļa evakuējās pirms VUGD ierašanās. Ugunsdzēsēji glābēji ugunsgrēku nodzēsa plkst. 5.02.

VUGD brīdina – netīrīts skurstenis ir ugunsbīstams. Sadegot jebkuram cietajam kurināmajam, uz skursteņa iekšējās virsmas veidojas kvēpu, sodrēju un darvas nosēdumi, kas, savlaikus nenotīrīti, labākajā gadījumā samazina apkures ierīces darbības efektivitāti, bet sliktākajā gadījumā var izraisīt intensīvu šo produktu degšanu. Aizdegšanās ātri izplatās pa visu dūmeņa iekšējo virsmu, vienlaikus ievērojami paaugstinot temperatūru tajā aptuveni līdz pat 1000 C°. Tas var radīt plaisas visa mūrētā dūmeņa korpusa biezumā, ārējo apvalku ieskaitot, tādējādi paverot ceļu karstajām dūmgāzēm un liesmām uz degtspējīgām sienu, griestu un jumta konstrukcijām, kas var izraisīt ne tikai dūmvada, bet arī visas ēkas aizdegšanos.

VUGD atgādina, ka pirms apkures sezonas sākuma ir jātīra sodrēji no dūmeņiem un krāšņu un pavardu dūmkanāliem, ko vislabāk izdarīs atbilstoši apmācīts vai sertificēts skursteņslauķis, taču, ja privātmāju saimnieki zina, kā veikt skursteņu tīrīšanu, viņi to var veikt arī paši. Sodrējus no dūmeņiem, krāšņu un pavardu dūmkanāliem iztīra pirms apkures sezonas sākuma (līdz 1.novembrim), bet ilgdedzes cietā kurināmā ierīces un iekārtas dūmvadus jātīra vēl vismaz vienu reizi apkures sezonas laikā (no 1.novembra līdz nākamā gada 1.martam).