Ziņas

Sabiedrība

Svētceļojums uz ūdenskrātuvēm

Lomu gaidot. Maija sākumā uz visām ūdenskrātuvēm dodas makšķerniekiFoto: Māris Buholcs

Garās maija brīvdienas bija svētki makšķerniekiem – pavasara līdaku liegums beidzies, var atkal ar laivu braukt ezeros un spiningot. Arī labvēlīgie laika apstākļi veicināja

makšķernieku aktivitāti. Pie lomiem tikuši arī aptaujātie mūsu puses makšķernieki, kuri sezonu atklājuši dažādās ūdenskrātuvēs.

Kristīne Radziševska paspējusi pacopēt trijos ezeros, katru dienu veicies arvien labāk. Sezona atklāta Sāruma ezerā, kur noķerts tikai viens zemmērs. Pēc tam Alaukstā jau veicies labāk, bet trešā cope Burtniekā, kur kopā ar vēl četriem draugiem izvilktas 11 ņemamas līdakas un atlaists krietni vairāk zemmēru.

“Tas raksturīgi, ka pirmajos maija datumos neķeras. Lielā cope parasti sākas mēneša vidū, un šis gads nebūs izņēmums,” saka K. Radziševska.

Viņa atzīst, ka nav no tiem makšķerniekiem, kam obligāti 1.maijā jābūt ezerā: “Kā smejos, es večiem dodu handikapu, jo manu zivi tāpat neviens nenoķers. Protams, copmaņiem

sezonas sākums ir īsti svētki, un šajās četrās brīvdienās visi steidza to izmantot.”

Māris Lasmanis sezonas pirmās dienas makšķerējis Ungurā un bez loma nav palicis: “Citi makšķernieki gan saka, ka neķērās, bet, ja ezeru izproti, zini zivju uzvedību, loms ir. Jāsaprot, ka tagad zivis nav tik lielā dziļumā kā vasarā, nav arī pašās zālēs, kā daži iedomājas. Sezonas sākums ir īpašs laiks, tik ilgi taču esam dzīvojuši bez spiningošanas.”

Laila Grīnberga priekšroku devusi upēm. Viņa tradicionāli sezonu sākusi ģimenes lokā ar copi Gaujā Dzērbenes pusē,

diena bijusi veiksmīga: “Bija, ko katlā ielikt, ko uzcept, ko nokūpināt. Jau daudzus gadus maija sākumā braucam uz to pusi, tur ir zupas vārīšana, zivju cepšana. Sezonas atklāšana ir īpašs notikums. Svētceļotāji iet uz Aglonu, makšķernieki 1.maijā dodas uz ūdeņiem. Ja vēl trāpās labs laiks un labs loms, tad diena izdevusies.”

Viņa atzīst, ka jebkurā vietā jāzina nianses, lai tiktu pie loma. Gaujas augšpusē spiningot var tikai pavasarī, kamēr zāles nav saaugušas. Vēlāk zivīm netiekot klāt. Maija pirmajās dienās ezeros nav bijusi, toties paspējusi pamakšķerēt gan vimbas Gaujas lejas pusē, gan pličus Aiviekstē.

“Dažādība vajadzīga,” smej Laila. “Pavasarī visas zivis ir aktīvas. Interesanti, ka aprīlī Gauja bija pilna ar vimbotājiem, bet

līdz ar 1.maiju visi pazuda, acīmredzot pārcēlās uz ezeriem, un brīvu vietu bija daudz.”

Līgatnietis Pēteris Lideris sezonu ierasti sāk Burtniekā. Taujāts par lomu, makšķernieks atzīst, ka nebija tik labi kā citus gadus: “Katru gadu Burtnieks ir citāds, zivis katru pavasari uzturas citās vietās. To ietekmē arī ūdens līmenis, tad jāsaprot, kur zivis meklēt. Paspēju jau Burtniekā pabūt divas reizes, un pilnīgi droši, ka ar katru reizi situācija uzlabosies, jo ūdens kļūst siltāks. Pēdējos gados šo ezeru nedaudz esmu apguvis. Pirmajos gados brīnījos, kā vietējie velk, bet man nekā. Pagāja zināms laiks, līdz izpratu Burtnieka noslēpumus, tagad esmu piešāvies un loms vienmēr ir.”

Viņš stāsta, ka sezonas sākumu gaida visi makšķernieki, tas vislabāk redzams laivu bāzēs. Šajās dienās brīvu laivu tur nav bijis, visas atradušās ezerā. Tikai vienā bāzē, kur pats copējis, pārdotas kādas 140 licences, bet Burtnieka ezerā bāzu daudz, kur var nopirkt licenci, iebraukt ezerā. Novada pašvaldība domā par makšķerniekiem, katru gadu uzlabojot infrastruktūru, papildinot zivju krājumus, un copmaņi to novērtē.

P.Lideris stāsta, ka maijā vēl negribas ķert uz velci, bet pamētāt spiningu: “Sezonas sākumā nav nekādu noslēpumu, līdaka ņem visu – silikona zivtiņas, vobleri, rotiņu, arī bleķa vizuli.

Rezultāts vairāk būs atkarīgs nevis no tā, uz ko ķer, bet – vai izdodas atrast vietu, kur līdakas uzturas.”

Nākamās nedēļas nogalē Burtniekā notiks Latvijas čempionāts spiningošanā, kurā startēs arī P.Lideris. Viņš gan atzīst, ka pēc pirmajām maija copēm vēl nevar spriest, kā veiksies sacensībās, jo situācija var mainīties pa dienām: “Zināms rādītājs būs, aizbraucot dažas dienas pirms, kad varēs redzēt, kā zivis uzvedas. Dienu pirms mačiem ir oficiālie treniņi, bet vajadzēs jau aizbraukt vēl kādu dienu iepriekš.”

Ja makšķerniekiem bija svētki, vides inspektoriem šajās dienās – darbs, pārbaudot, vai ūdenskrātuvēs tiek ievēroti Makšķerēšanas noteikumi. Valsts vides dienesta vecākais inspektors Uldis Lencergs norāda, ka reidi veikti visas dienas un kopumā makšķernieki uzvedušies atbilstoši likumdošanai: “Maija pirmajā dienā daži bija bez makšķernieku kartēm, bet, tā kā bija valsts svētki, iztikām ar brīdinājumu, un viņi devās krastā. Lielāku pārkāpumu nebija, jāteic, ka vidzemnieki ir apzinīgi.”

Jānis Gabrāns