Ziņas

Sabiedrība

Sv.Jāņa baznīcas restaurācija turpinās

DARBI TURPINĀS. Cēsu Svētā Jāņa baznīca joprojām nedaudz noslēpumaini paslēpusies aiz celtniecības sastatnēm.Foto: Indars Krieviņš

Nosvinējusi savu 735. jubileju, Cēsu Sv. Jāņa baznīca joprojām ietverta celtniecības sastatnēm. Cēsnieki gaida, kāda ēka būs pēc restaurācijas. Notiek ļoti apjomīgi darbi. Atdzimst ne tikai fasāde, bet tiek mainīts arī jumts.

Par nepieciešamību mainīt dakstiņu jumtu, kas uzlikts ap 1990.gadu, stāsta restaurācijas projekta autoruzraugs Artūrs Lapiņš: “Esošo jumtu veido presēta betona dakstiņi, kuru virsmas aizsardzību nodrošina krāsas pārklājums. Vairāk nekā 20 gadu ekspluatācijas laikā tas erodējis, atsedzot pelēko betona masu. Krāsu slāņa erozija turpinās, ļaujot mitrumam piekļūt betona virsmai, kas nozīmē, ka dakstiņu ekspluatācijas laiks tuvojas beigām. Projekta laikā piedāvāta dakstiņu nomaiņa uz vēsturiskajiem sarkana māla dakstiņiem. Jumtu šķautnes zem kores dakstiņiem tiks akcentētas ar baltām līnijām, kas atbilst vēsturiskajai ieklāšanas tradīcijai.”

Projekta koordinatore Indra Piliksere pastāstīja, ka restaurācija daļēji skar arī baznīcas durvis, logus un slēģus. Cēsnieki būs pamanījuši, ka galvenās ieejas seno durvju vietā ir pagaidu durvis. Arī tās cietušas no laika zoba, un bija nepieciešama restaurācija. Tiek atjaunotas ārdurvis uz sakristeju, dažas iekšējās durvis.

Jau kādu laiku baznīca ir bez krusta. Gan tas, gan apzeltītā bumba tiek restaurēti, lai jau augustā atgrieztos torņa smailē. I. Piliksere sola, ka rudens laikā cēsnieku un pilsētas viesu apskatei pakāpeniski atklāsies atjaunotais baznīcas tornis: “Kopumā darbi rit pēc grafika, un būvnieks gatavs visu paveikt līdz gada beigām.”

Baznīcas tornis ir tūristu iecienīta vieta, jo no augšas paveras lielisks skats uz pilsētu. I. Pi­liksere norāda, ka tas apmeklētājiem tiks atvērts tikai pēc objekta nodošanas ekspluatācijā, tātad – nākamajā tūrisma sezonā. Torņa iekšienē būvnieki rūpīgi pārbauda visas koka konstrukcijas, bojātās nomainot pret jaunām. Projektu vadītāja stāsta, ka būs arī uzlabojumi. Tiks atjaunots senais zvanu ceļš, kāds bija pirms gadu simtiem. Torni pielāgos, lai tur varētu iekārtot izstādes, citas ekspozīcijas. Pilnībā tiks nomainīta elektroinstalācija, ierīkots atbilstošs apgaismojums.

Baznīcas restaurācijas projekta pirmo kārtu finansē Eiropas Re­ģionālās attīstības fonds (ERAF), līdzfinansējumu nodrošina Cēsu novada pašvaldība un Cēsu Sv. Jāņa lauku evaņģēliski luteriskā draudze. Kopējās izmaksas prognozētas līdz 1,7 miljoniem eiro, no tiem 1,38 miljoni ir ERAF finansējums.