Ziņas

Sabiedrība

Supervaronis internetā – zinošs un apdomīgs

Spēlēsim supervaroņus! Kašers no televīzijas, īstajā vārdā Kaspars Blūms-Blūmanis, kopā ar Cēsu un Drabešu bērniem izspēlē uzdevumu spēli.Foto: Mairita Kaņepe

Zālē, kurā šonedēļ bērni un viņu pedagogi no mūspuses skolām satikās sarīkojumā “Supervaroņi internetā”, valdīja brīva atmosfēra. Tas nozīmē, ka, bērnu videi raksturīgi, netrūka trokšņu un skaļi paustu emociju.

Kampaņu bērnu izglītošanā par uzvedību interneta vidē kopīgi izstrādājusi Valsts policija, Kultūras ministrija, Latvijas Drošāka interneta centrs un apdrošināšanas sabiedrība “Balta”. Kampaņa saistīta ar zināšanu apgūšanu – vispirms pedagogiem, tad viņu audzēkņiem par tā saukto medijpratību – neticēt, ja teiktais nav pārbaudāms, apzināties, kā droši rīkoties interneta vidē.

Cēsīs notikušajā kampaņas “Supervaroņi internetā” pasākumā bērni ar spēles elementiem apguva, ko internetā nedrīkst teikt svešiniekiem, tajā skaitā neizpaust savu vārdu, adresi, nesūtīt savu foto. Nodarbību sākumklašu bērniem vadīja viņu uzmanību saistoši tēli. Skolēni uzzināja, ka visam, kas redzams planšetes ekrānā – kino vai reklāmā -, nevar vienkārši ticēt, jo varbūt sacītais ir pasakas. Mazie tika rosināti, ka arī internetā, tāpat kā skolā un mājās, ir savas uzvedības normas.

Drošāka interneta centrs ar izglītojoša satura kampaņu “Su­per­va­roņi internetā” sniedz arī metodisko atbalstu pirmsskolas un sākumskolas pedagogiem. Pēcpus­diena sarunās ar kampaņas dalībniekiem Cēsu puses skolotājām deva idejas, kā vēl veidot nodarbības, strādāt radoši un dot konkrētas zināšanas, lai skolēni ātri un saprotami apgūtu mūsdienās nepieciešamās prasmes. Tās pasargātu bērnus no bīstamām situācijām, esot interneta vidē. Daļa pedagogu un vecāku noteikti ievērojuši, ka bieži vien bērni virtuālajā vidē nedarbojas jēgpilni. Kā to mainīt, 2. un 3. klašu skolēnu pedagogi vēroja kampaņas “Supervaroņi internetā” nodarbībā, ko izveidojusi ekspertu komanda Lienes Vald­manes vadībā.

Drabešu Jaunās pamatskolas 2. klases skolotāja Lija Janševska, sekojot līdzi pēcpusdienai, kurā piedalījās arī viņas audzēkņi, novērtēja, kā var palīdzēt izglītojošas spēles, atraktīvi uzdevumi. Caur tiem bērni gūst zināšanas, arī to, ka, esot internetā, par visu nevar būt drošs. Mūsdienu bērniem jāmācas pasargāt sevi, tāpat kā no mazotnes apgūstami satiksmes noteikumi, lai droši varētu doties uz skolu.
Liene Valdmane, izglītības darba vadītāja Latvijas Drošāka interneta centrā, uzsvēra: “Strauji mainīgajā pasaulē ikvienam no mums nepieciešamas jaunas spējas, kas ļauj īstenot savus mērķus un reizē justies droši un pārliecinoši arī interneta vidē.” Spe­ciāliste uzsver, ka pieaugušajiem un bērniem tas jāapgūst, mācoties vienam no otra un mācot vienam otru.

Zināšanu par drošību internetā kampaņa jaunāko klašu skolēniem sākās septembrī. Kultūras ministrija 1400 pirmsskolas izglītības iestādēm un sākumskolām elektroniski nosūtīja programmu, pēc kuras pieaugušajiem vadīties bērnu apmācībā.