Ziņas

Sabiedrība

Suminātas velosipēdistiem draudzīgākās pašvaldības un uzņēmumi

Pagājušajā nedēļā aizvadīts konkursa Draudzīgs velosipēdistam noslēguma pasākums, kurā apbalvojumus par ieguldījumu velokultūras veicināšanā un infrastruktūras attīstīšanā, publiskās vietās uzstādot kvalitatīvas velonovietnes un ieviešot citus riteņbraucējiem draudzīgus risinājumus, saņēma 26 laureāti. Kā informēja sabiedrisko attiecību speciālists Mārcis Baltiņš no Prospero, pasākumā tika izsniegtas trīs veidu kvalitātes zīmes, kas palīdzēs riteņbraucējiem visā Latvijā identificēt velosipēdu novietņu drošību.

Pēc M.Baltiņa teiktā, velosipēds ir pret ļaundaru tīkojumiem visneaizsargātākais transporta līdzeklis. Viens no priekšnosacījumiem riteņbraucēja sirdsmieram ir iespēja divriteni pieslēgt kvalitatīvās novietnēs. Tāpēc pasākuma laikā dažādu novietņu sniegtā drošība uzskatāmi tika parādīta pantomīmas priekšnesumā.
Lai palīdzētu velobraucējiem izvērtēt, kur atstāt savu braucamo, uz drošajām velonovietnēm turpmāk tiks izvietotas kvalitātes zīmes. Visdrošākās novietnes tiks apzīmētas ar trīs augšup pavērstiem īkšķiem, bet mazāk drošas ar diviem un vienu īkšķi. Ekspertu žūrija visas pieteiktās novietnes novērtēja desmit kategorijās, piemēram, iespēju pieslēgt velosipēda rāmi un riteņus, statīva materiāla izturību un stabilitāti, novērošanas kameras un apsarga esamību, un pat to vai teritoriju var aizslēgt un virs tās ir jumts. Trīs īkšķi tika piešķirti pretendentiem, kuri saņēma pozitīvu novērtējumu 7–8 kategorijās, divi īkšķi par 5–6 punktiem, bet viens īkšķis par 3-–4 punktiem.

Konkursa Draudzīgs velosipēdistam mērķis ir popularizēt labās prakses piemērus un veicināt kvalitatīvu velonovietņu izvietošanu un velokultūras attīstību visā Latvijā. Noslēguma ceremonijā par ieviestajiem velo draudzīgajiem risinājumiem tika apbalvoti 26 pretendenti. Konkursa laureātus ar uzrunu sveica un balvas pasniedza vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra padomnieks Jānis Eglīts, Latvijas Riteņbraucēju apvienības valdes priekšsēdētājs Viesturs Silenieks, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītājas vietnieks Andris Kuižnieks, izcilais komiķis un veloaktīvists Jānis Skutelis, “fiksīšu karalis” – gudrais pilsētnieks Toms Alsbergs un Ērenpreisu dzimtas pārstāvis, slavenā velosipēdu rūpnieka un uzņēmēja Gustava Ērenpreisa darba turpinātājs Toms Ērenpreiss.

Starp konkursa laureātiem ir vairākas Vidzemes pašvaldības un uzņēmumi.

Carnikavas novada pašvaldība par Latvijā garāko velosipēdistu un gājēju tiltu (220 metri), kas savieno abus Gaujas krastus, un velonovietnēm pie publiskām ēkām un daudzdzīvokļu namiem.

Smiltenes novada pašvaldība un Tūrisma informācijas centrs par velomaršrutu izstrādāšanu un apvienotu gājēju un veloceliņu izveidošanu.

Alūksnes Tūrisma informācijas centrs par velosipēdistu un gājēju tilta izveidi.

Strenču novada dome par 3 kilometrus gara veloceļa izbūvi un velobraucējiem piemērota tūrisma maršruta izstrādāšanu.

Limbažu Tūrisma informācijas centrs par veloceļu izveidošanu un 4 velo maršrutu izstrādi, kā arī velo novietņu iekārtošanu pie bibliotēkas ēkas un pamestā dzelzceļa pārveidošanu par velo un gājēju ceļu.

Vidzemes tūrisma asociācija, struktūrvienība Saviļņojošā Vidzeme par velomaršrutu izstrādāšanu Saulkrastos un laivosipēdošanas maršrutu Salacgrīvā, kur pusi ceļa jāveic laivā un pusi ar velosipēdu. Asociācija arī izstrādājusi Latvijā pirmo karti, kurā atzīmēti labākie marķētie velomaršruti.

Valmieras pilsētas pašvaldība par pirmās velosipēdistu skaitīšanas organizēšanu.

Siguldas novada pašvaldība par olimpiskajam velokrosam atbilstošas trases izveidi pie Gaujas Nacionālā parka gravām, velopasākumu, tostarp gada lielākā velonotikuma – Vienības velobrauciena organizēšanu.

Cēsu novada pašvaldība par pilsētas satiksmes infrastruktūras pārveidošanu, padarot to draudzīgāku gājējiem un velobraucējiem.

Salacgrīvas novada Tūrisma informācijas centrs par laivosipēdošanas pasākuma ideju un maršrutu izveidošanu.

Konkursa organizatori cer, ka līdz ar velosipēdistu skaita pieaugumu, sekojot labās prakses piemēriem, ar katru gadu pieaugs to uzņēmumu, pašvaldību un organizāciju skaits, kuri sniegs ieguldījumu velokultūras attīstībā un rūpes par kvalitatīvu velonovietņu izvietošanu uzskatīs par normu.

Konkurss tiek īstenots Eiropas Komisijas iniciētās kampaņas Pārvietojies gudri jeb Do the right mix ietvaros. Konkursu organizē SIA Prospero sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju un Latvijas Riteņbraucēju apvienību.