Ziņas

Sabiedrība

Stunda par nākotnes iespējām

Informācijas daudz. ASV vēstniecības diplomāte, Politikas un ekonomikas nodaļas vadītāja vietniece Vanesa Akere (no labās) Priekuļu vidusskolā gatavojas stundai.Foto: Māris Buholcs

Amatas novadā un Priekuļu vidusskolā viesojās ASV vēstniecības diplomāte, Politikas un ekonomikas nodaļas vadītāja vietniece Vanesa Akere. Viņa tikās ar Amatas novada vadību, pārrunājot uzņēmējdarbības un arī novada attīstības iespējas. “Esam bijuši daudzās pašvaldībās. Svarīgi būt ne tikai Rīgā, redzēt problēmas, iespējas, kā sadarboties. Esam bijuši “Zvanniekos”, Spāres skolā. Esmu pārsteigta, un ir prieks, ka Amatas novadā ir radoši uzņēmēji, tādi, par kuriem var pat teikt – viņi ir traki, bet viņi dara. Novads ir labs piemērs citiem nebaidīties mēģināt. Tīrā, skaistā vide – tās ir iespējas tūrismam. Mazās ražotnes attīstībai ir labākais variants. Ja ir kaut neliels pašvaldības atbalsts, sapratne, tad viss notiek. Novadā daudz dara ģimeņu labā, arī tas ir svarīgi,” “Druvai” stāstīja Vanesa Akere. Ar novada vadību tika pārrunāti arī citi aktuāli jautājumi, arī par izglītību. Diplomāte kopā ar vēstniecības Latvijā mediju speciālisti Ilzi Milleri un politikas speciālistu Mārtiņu Spravņiku apmeklēja arī Amatciemu.

Priekuļu vidusskolā viesus uz stundu, kuru vadīja ASV vēstniecības darbinieki, gaidīja 9.- 12.klašu skolēni. Tā bija saruna par jauniešu iespējām globālajā pasaulē, savas karjeras veidošanu. Diplomāte pastāstīja pieredzi skolēnu apmaiņas programmā, ko no tās guvusi dzīvei. “Jāuzdrošinās, iespēju ir daudz. Par karjeru jādomā laikus,” uzsvēra Vanesa Akere.

Ilze Millere informēja par apmaiņas programmām, dalījās pieredzē, ko pati ieguvusi, iepazīstot ASV. “Ir programmas, kurās var saņemt stipendijas un nav jāiegulda savi līdzekļi. Katru gadu astoņi vidusskolēni uz gadu var braukt apmaiņas programmā, vēl ir arī četru nedēļu nometne ASV, kuras laikā ir iespēja ceļot pa valsti kopā ar skolēniem no visas pasaules. Programmu ir daudz, tās pieejamas katram, protams, jārēķinās, ka gribētāju arī ir daudz,” sacīja Ilze Millere.

Arī Mārtiņš Spravņiks rosināja par nākotni domāt jau šodien. “Kādreiz par cilvēku pirmais iespaids radās tiekoties.Tagad arī pirms darba intervijām darba devēji cenšas iespējami vairāk uzzināt par potenciālo darbinieku. Un te palīdz arī sociālie tīkli, kas parāda, ko savos profilos ievietojis nākamais darbinieks, kādu informāciju vērtējis. Ir jādomā, kā sevi prezentēt,” pārdomās dalījās Mārtiņš Spravņiks un pastāstīja par gadījumu, kad jaunietis savā kontā ierakstījis – šodien iet pie stulba darba devēja uz interviju. To pirms tikšanās izlasīja darba devējs. “Ceļojot pa kādu valsti, varam nonākt vietās, kur esam pirmie latvieši. Iespaids, kādu atstāsim, šiem cilvēkiem būs par visiem latviešiem, viņu valsti,” atgādināja Mārtiņš Spravņiks.

Pēc sarunas jaunieši uzsvēra, ka bijis vērtīgi paklausīties stundu angļu valodā. “It kā viss zināms, bet atgādinājums, ka jādomā, ko dari sociālajos tīklos, ka jāzina mērķis un tad uz to jāiet, liek vēlreiz pārdomāt,” atzina Artūrs Lielbārdis, kurš nākotni domā saistīt ar ķīmiju. Savukārt klasesbiedrs Elvis Adamovs atklāja, ka viņš nākotni saista ar citām nozarēm un starptautiskās iespējas nav aktuālas.

12.klases skolnieku Paulu Ernestu Pūliņu interesē ģeogrāfija, politika, vēsture, ģeopolitika. Viņš ir pieteicies vienā no ASV vēstniecības piedāvātajām programmām. “Gribētu nokļūt ASV, konkurence ir liela. Gribu iegūt starptautisko pieredzi, esam maza valsts, bez globālā skatījuma neiztikt. Ar prieku citā valstī arī studētu. Ne jau tāpēc, ka noliegtu Latvijas izglītības sistēmu, bet lai krātu pieredzi. Mani interesē starptautiskās attiecības,” pastāstīja Pauls Ernests. Jaunietis ēnu dienā brauks uz Helsinkiem, kur pieteicies ēnot Latvijas vēstnieku Somijā.
Priekuļu vidusskolas direktore Baiba Karlsberga “Druvai” pastāstīja, ka labprāt pieņēmusi ASV vēstniecības Latvijā darbinieku piedāvājumu vadīt stundu skolā. “Par iespējām runā daudz un daudzi. Bet te bija saruna par konkrētām lietām. Jaunieši varēja piedalīties sarunā angliski, pārliecināties, cik daudz saprot,” pastāstīja direktore un uzsvēra, ka vidusskolā liela uzmanība tiek veltīta karjeras izglītībai. Par to tiek runāts audzināšanas stundās, uz tikšanos tiek aicināti Nodarbinātības valsts aģentūras darbinieki, vietējie uzņēmēji, absolventi, par savām profesijām stāsta skolēnu vecāki. Īpašs bijis gadījums, kad kāda klase braukusi ceļojumā ar prāmi “Tallink”, jo viena audzēkņa vecāki uz tā strādāja un piedāvāja iespēja iepazīt darbu.

Amatas novada Apvienotās izglītības pārvaldes vadītāja Dina Dombrovska uzsvēra, ka Priekuļu vidusskola ir atvērta katrai jaunai iespējai un piedāvājumam. “Apkārt ir daudz labu ģimnāziju, konkurence liela. Mūsu audzēkņi ir valsts olimpiāžu dalībnieki un augstskolās startē ne sliktāk kā ģimnāziju absolventi,” sacīja direktore.

Vēstniecības darbinieki ar vidusskolas pedagogiem pārrunāja aktuālās izglītības problēmas, izaicinājumus, pārsprieda arī to, kāpēc cilvēki Latvijā tik maz interesējas par politiku.

“Katra tikšanās bagātina. Skolēni uzzināja daudz vērtīga, tagad jāizmanto iespējas,” atzina vidusskolas direktora vietniece mācību darbā Anita Skrastiņa.