Ziņas

Sabiedrība

“Straupe” strādā saspringti, turas stabili

“Gads sācies saspringti, arī pagājušā gada otra puse bija tāda,” saka piensaimnieku kooperatīvās sabiedrības “Straupe” valdes priekšsēdētājs Imants Balodis.

Sabiedrība pērn strādāja ar 7,485 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 2,1% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt kooperatīva peļņa palielinājās 2,9 reizes un bija 98 324 eiro.

Kā ikvienu, arī kooperatīva ikdienu ietekmējusi pandēmija un ārkārtējā situācija. Apgro­zījums tomēr samazinās, tas tāpēc, ka nestrādā skolas. “Strau­pe” piegādāja gan “Skolas pienu”, gan citus produktus, tās klienti ir arī Austrumu slimnīca, Stradiņa un 1.slimnīca, kur pasūtītās produkcijas daudzums samazinājies. “Tirdzniecības ierobežojumi mūs ļoti ietekmē. Mazajos veikalos var būt viens pircējs, pārējiem jāstāv ārā. Ne katrs gatavs gaidīt, aiziet iepirkties citur. Prasības ir stingras, tās ievērojam. Ikdienā arī jārēķinās, ka kāds darbinieks var gan saslimt, gan nonākt paš­izolācijā,” pastāsta valdes priekšsēdētājs. “Straupe” ir darbavieta vairāk nekā 90 cilvēkiem.

I.Balodis vērtē, ka pērn pirmais pusgads bija veiksmīgs, sasniedzot 5,3% kopējās realizācijas pieaugumu, taču otrajā pusgadā realizācijas apjomi samazinājās. Šogad pirmais ceturksnis ir tāds pats kā pērn, kaut janvārī apgrozījums bija mazāks, toties martā ir lielāks. Produkcijas noietu palielinājušas akcijas lielveikalos.

Pērn kooperatīvs no biedriem iepirka par 129 tonnām jeb 1,3% mazāk piena nekā gadu iepriekš. Arī šī gada pirmajos divos mēnešos piena iepirkums samazinājies, toties martā iepirkts vairāk nekā pagājušā gada attiecīgajā mēnesī. “Ceram, ka iepirktā piena apjomu saglabāsim. Iepērkam tik, cik varam pārstrādāt un pārdot,” uzsver I.Balodis.
Kooperatīvā ir 46 biedri. Katru gadu kāds aiziet, cits tiek uzņemts.

Kooperatīvs “Straupe” vienmēr par pienu maksājis vairāk nekā citi pārstrādes uzņēmumi. Šogad janvārī kooperatīva biedriem piena cena bija paaugstināta par 1,5 centiem kilogramā, par kilogramu maksājot 33,3 centus. Pērn pēdējos divos mēnešos par iepirkto pienu izmaksātas piemaksas – pieci centi par kilogramu, vidējai piena cenai veidojot 33,1 centu par kilogramu. Latvijā par kilogramu piena vidēji tiek maksāti 29,2 centi, Igaunijā – 29,7 centi, bet Lietuvā – 31 cents par kilogramu.

“Varam noturēt tādu cenu un arī varam palīdzēt biedriem problēmu situācijās,” uzsver I.Balo­dis. Kooperatīvs tāpat kā citus gadus jau nopircis un piegādājis biedriem minerālmēslus un plēvi, kas būs nepieciešama lopbarības sagatavošanai. Viņi to var nopirkt bez uzcenojuma, maksājot pamazām.

Pērn gūto peļņu kooperatīvā paredzēts izmantot attīstībai un piena iepirkumu cenas noturēšanai 10-15% virs valstī vidēji maksātā, kā arī ražošanas un tirdzniecības procesu stabilizēšanai, darbinieku darba apstākļu uzlabošanai un veselības polišu iegādei. Vienlaikus plānots paplašināt pakalpojumu klāstu kooperatīva biedriem un veikt pasākumus nerentablo tirdzniecības vietu darba uzlabošanai.

Katru gadu uzņēmums, gan piesaistot finansējumu, gan pašu naudu investē attīstībā. Šķidro piena produktu fasēšanai pudelēs realizēts projekts 55 200 eiro vērtībā, bet notekūdeņu bioloģiskās attīrīšanas iekārtu modernizācijā ieguldīti 69 000 eiro. Abus projektus 50% apmērā līdzfinansējis Lauku atbalsta dienests. Līdz­tekus veikta arī ārējā ūdensvada nomaiņa, sūknētavas, ražošanas un tirdzniecības telpu remonti.