Ziņas

Sabiedrība

“Straupe” ceturtdaļgadsimta gaidās

Veiksmīga sadarbība. Piensaimnieku kooperatīvās sabiedrības "Straupe" valdes priekšsēdētājs Imants Balodis (no labās) un Skaidris Ozoliņš no "Ciprese Pluss", kas ir ilggadējs kooperatīva biedrs, pavērojuši, kā cisternā iesūknē saimniecībā saražoto pienu, dodas aplūkot ganāmpulku. Foto: Jānis Gabrāns

Savu 25.gadadienu piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība (PKS) “Straupe” sagaida ar teicamiem rezultātiem.

Pērn izdevies sasniegt augstākos rādītājus kooperatīva vēsturē vairākās jomās: augstākais apgrozījums (6,6 miljoni eiro), realizēts lielākais sviesta daudzums (164 tonnas), no biedriem pārstrādei iepirkts lielākais piena apjoms (9578 tonnas). Turklāt, neraugoties uz piena iepirkuma cenas samazinājumu valstī, kad vidējā cena nokrita zem 28 centiem, “Straupe” turpina maksāt 33,2 centus par kilogramu.

Valdes priekšsēdētājs Imants Balodis norāda, ka piena iepirkuma cenu nosaka kooperatīva finansiālās iespējas: “Pēdējie pieci gadi bijuši veiksmīgi, lai gan tie iekrita piena krīzes laikā. Tai veiksmīgi tikām pāri, sperot arī lielu soli attīstībā, bet galvenais, ka saviem biedriem esam spējuši noturēt augstas piena iepirkuma cenas. Varam viņiem godīgi skatīties acīs, ka visu, kas tiem pienākas, varam atdot.”

I. Balodis uzsver, ka jau kopš dibināšanas visa kooperatīva darbība vērsta uz attīstību. Katrs solis bijis pārdomāts, vienmēr rūpīgi izrēķinot, ko var vai nevar atļauties.

“Esam attīstījušies par savu nopelnīto naudu. Varbūt kāds konkurents attīstījies straujāk, ņemot kredītus, mēs to nedarījām, zinot, ka kredīts jāatdod, par to jāmaksā procenti. Mēs iztikām ar pašu līdzekļiem, vienmēr paturot prātā, ka saviem biedriem jānodrošina augstas piena iepirkuma cenas, kas ir par 10 – 20 procentiem augstākas nekā vidēji Latvijā. To esam pildījuši,” saka I. Balodis.

Pienu PKS “Straupe” iepērk tikai no saviem biedriem. Šis ir mazo piena ražotāju kooperatīvs, pusei no 65 biedriem govju skaits saimniecībā ir mazāks par desmit, tikai trīs saimniecībās govju skaits ir no 100 līdz 200. “Strau­pes” produkcija vienmēr izcēlusies ar augstu kvalitāti, to nodrošina iepirktā piena kvalitāte.

“Lai būtu kooperatīva biedrs, jāspēj nodot augstākās, ekstra, klases piens. Ja zemnieks to nespētu, mums nāktos pārtraukt sadarbību. Kooperatīva biedri to zina un prasības izpilda,” stāsta valdes priekšsēdētājs.

Lai arī piena piegādātāju skaits gadu gaitā sarucis, iepirktā piena apjoms palielinās. “Straupe” iepērk visu slaukumu, kas iegūts kooperatīva biedru saimniecībās, tas liek nemitīgi domāt par jaunu produktu ražošanu un jaunu tirgu apguvi.
Kooperatīva biedri ir uzticīgi “Straupei”, sadarbību vērtē ļoti atzinīgi. Jānis Šulcs no zemnieku saimniecības “Lielandžas” turpina vecāku gaitas piena lopkopībā, viņi jau kopš saimniekošanas sākuma sadarbojas ar PKS “Strau­pe”. J.Šulcs ievēlēts par kooperatīva valdes locekli, starp kuriem ir viens no jaunākajiem. Viņš norāda, ka kooperatīva darbība bijusi pareiza, vērojama izaugsme, joprojām turpinās attīstība. Uz jautājumu, vai valdē jauno uzklausa, saka: “Protams. Patiesībā dažbrīd pat priekšsēdētājs un vecākie valdes locekļi gaida jauno zemnieku viedokli, ko esmu gatavs paust.”

Raitis Bāliņš no zemnieku saimniecības “Grantskalni” ar kooperatīvu sadarbojas vairāk nekā desmit gadu un ir vienīgais bioloģiskais lauksaimnieks kooperatīvā. Viņš uzsver, ka “Straupe” ir ļoti labs partneris un labā piena cena ļauj ikvienam zemniekam veiksmīgāk attīstīties. Nepiecie­šamības gadījumā PKS “Straupe” saviem biedriem sniedz arī īstermiņa aizdevumus.

Valdē no 2003.gada darbojas Skaidris Ozoliņš no SIA “Ciprese Pluss”. Viņš par kooperatīva darbību saka atzinīgus vārdus. Par “Straupes” dalībnieku uzņēmums kļuvis pēc tam, kad iepriekšējais piena pieņēmējs bankrotējis: “Kopš nododam pienu “Straupei”, viss mainījies. Maksājumi nekad nav kavēti, iepirkuma cena ir Eiropas vidējā līmenī. Taču ir ne tikai augstās piena cenas. Kooperatīvs vairumā iepērk piena ražotājiem nepieciešamās preces, piemēram, rulonu plēves, tīklus, minerālmēslus, kas pēc tam nonāk pie biedriem. Pērkot vairumā, ir lētāk, un kooperatīvs par precēm no biedriem neņem nekādu uzcenojumu. Manuprāt, tas ir vienīgais kooperatīvs, kas no tā papildus nebarojas.”

Arī Straupes pienotavā strādājošie atzīst, ka jūtas kā vienā lielā ģimenē. Ražošanas meistare Gunta Tetere tur strādā jau 21 gadu, redzējusi ražotnes attīstību, izaugsmi. Viņa saka, ka tikai tā var sasniegt cerēto: “Ražošanā uz vietas nevar stāvēt, nemitīgi jāiet uz priekšu.”

Pirms trim gadiem sācis strādāt ražošanas vadītājs Rolands Jomerts, kurš stāsta, ka pienotavas kolektīvā iekļauties, ar kolēģiem sastrādāties bijis viegli. Viņš atzīst, ka svarīgs ikviens darbinieks, kurš piedalās ražošanā: “Tie, kuri ar savām rokām veic visu procesu, ir tikpat svarīgi zobratiņi šajā mehānismā kā ražošanas vadītājs vai meistars. Tikai kopā var panākt rezultātu!”

Galvenā grāmatvede Ilona Kūlīte, kurai šī ir pirmā un vienīgā darbavieta, neslēpj, ka uzņēmumā jūtas kā ģimenē un nespēj sevi iedomāties citur.

Jāatzīmē, ka šogad aprit ne tikai PKS “Straupe” 25 gadi, bet ražotnei – Straupes pienotavai – arī apaļa gadskārta – 105 gadi.