Ziņas

Sabiedrība

Starptautisko māsu dienu atzīmējot

Veselības pārbaude. Medicīnas māsa Ginta Poriņa pacientei Ritai Grāvei veic asinsspiediena mērījumu. Foto: Marta Martinsone - Kaša

Starptautisko māsu dienu Cēsu klīnikas darbinieki šoreiz atzīmēja ar piedāvājumu iedzīvotājiem – iespēju uzzināt interesējošo par veselības profilaksi, par dažādiem ar veselības aprūpi saistītiem jautājumiem.

“Šāds pasākums, kad pie Cēsu klīnikas izvietota telts, kurā darbojas medicīnas speciālisti, notiek pirmo reizi, taču, pateicoties tam, ka laiks mūs lutina, pasākums izvērties ļoti jauks,” stāstīja Cēsu klīnikas Reanimācijas anestezioloģijas, Neatliekamās medicīnas palīdzības un uzņemšanas nodaļas virsmāsa Guna Zeltiņa, kad aizvadītajā piektdienā Starptautisko māsu dienu ietvaros pie klīnikas norisinājās dažādas bezmaksas aktivitātes.

Darbojās četras stacijas: pirmās palīdzības stacija, diabētu konsultācijas, kardioloģijas un roku higiēnas stacija. Nerimstošā cilvēku interese, iesaiste un jautājumi veidoja rosīgu gaisotni, tālab Cēsu klīnikas pārstāvji pasākumu vērtē kā izdevušos.
Šogad Starptautiskās māsu dienas moto ir ”Māsu vadošā balss – Veselība ir cilvēktiesības”. G. Zeltiņa sarunā uzsver, ka māsas profesijas filozofija pēdējos gados mainījusies, medicīnas māsas no ārsta padotajām kļuvušas patstāvīgas profesionāles un spēj neatkarīgi nodrošināt pacienta aprūpi, izglītošanu.

“Medicīnas māsas saņem kvalificētu izglītību un ir sevi pierādījušas praksē. Diemžēl cilvēkresursu trūkuma dēļ māsas bieži spiestas strādāt kā ārstu sekretāres un nodarboties ar lietām, kas nav viņu tiešie pienākumi. Mūsdienās medicīnas māsu zināšanas un pieredze ir atbilstoša, lai izglītotu sabiedrību dažādos ar veselību saistītos jautājumos,” vēstīja G. Zeltiņa, uzsverot, ka galvenā māsiņas misija vēl joprojām ir palīdzēt.

G.Zeltiņa arī atklāj, ka medicīnā darba organizēšanā tiek veicināta hierarhija, proti, ārsts, pacients un tikai tad māsiņa, kaut vajadzētu pārorientēties no šī modeļa uz vienlīdzīgāku, kurā māsiņām ir lielāka un atbildīgāka loma pacienta aprūpē. Cēsu klīnikas speciāliste piebilst, ka arī pateiktam vārdam un informācijai ir izšķiroša nozīme, tā nemaksā daudz, bet var būt ārkārtīgi nozīmīga mirklī starp dzīvību un nāvi.

Taujāta, kādas pēc šī pasākuma gūtas atziņas un, galvenais, vai sabiedrība ir tik zinoša, kā gribētos domāt, medicīnas māsa saka: “Daļai cilvēku šīs konsultācijas bija kā apstiprinājums viņu zināšanām, citi uzzināja kaut ko jaunu, kāds nezināja pilnīgi neko, bet prieks, ka nekautrējās, vaicāja un aizgāja mājās zinošāks.”

Lielākās rindas bija pie asinsspiediena mērīšanas un testa, kurā varēja noskaidrot, cik labi spējam pazīt insulta un infarkta pazīmes. Savukārt māmiņas ar bērniem taujāja, kā pareizi rīkoties, ja piesūkusies ērce.

Rita Grāvīte no Drustu pagasta cukura līmeni asinīs jau bija noteikusi un gaidīja rindā, lai izmērītu asinsspiedienu. Viņa par māsiņām saka tikai labu: “Viņas ir kā bitītes. Šeit, Cēsu klīnikā, māsiņas vienmēr ļoti jaukas. Esmu pārcietusi vairākas smagas operācijas, tāpēc zinu māsu attieksmi ne tikai Cēsīs, bet arī Rīgā. Gribētu teikt, ka māsiņas reti ir nīgras, ja ir, tad tikai tāpēc, ka ir pārstrādājušas. Mēs nenovērtējam viņu darbu, taču bez māsām šī sistēma nemaz nedarbotos! Arī no paša pacienta atkarīgs, kādu attieksmi viņš saņems. Ja pats ies ar smaidu, gaišām domām un sapratni, tad arī māsiņas būs laipnas un smaidīgas. Cik esmu gulējusi slimnīcā, māsiņas, kas pasaka labu vārdu un uzmundrina, ir kā saulītes drūmā dienā. Viņu labie darbi un vārdi ļoti palīdz tikt pāri sarežģījumiem, īpaši, ja atrodies nevis mājās, bet slimnīcas gultā un slīgsti raizēs par turpmāko veseļošanās gaitu.”

Pasākumā infekciju slimību un kontroles māsa Evija Šmite sniedza konsultācijas saistībā ar roku higiēnu, pirmās palīdzības stacijā pie māsas Marijas Ozolas varēja pārbaudīt zināšanas insulta un infarkta atpazīšanā. Bet Neatliekamās palīdzības un uzņemšanas nodaļas māsas Elīzas Movzešas – Kornetas vadībā varēja saņemt praktiskus padomus, kā rīkoties, ja piesūkusies ērce. Tāpat cilvēku interese neizsīka par endokrinoloģijas aprūpes māsas Mirdzas Krūmiņas stāstīto , viņa sniedza konsultācijas par uzturu un ūdens lietošanas nozīmi veselībā, kā arī izmērīja cukura līmeni asinīs. Savukārt Ķirurģiskās nodaļas virsmāsas Gintas Poriņas un Vidzemes Mazinvazīvās ķirurģijas dienas centra virsmāsas Birutas Zelčas vadībā varēja izmērīt asinsspiedienu un aprunāties par vingrošanas un dažādu aktivitāšu nozīmi ikdienā.

Starptautiskā māsu diena tiek atzīmēta visā pasaulē katru gadu 12.maijā saistībā ar Florensas Naitingeilas – māsu profesijas pamatlicējas – dzimšanas gadadienu. Viņa formulēja māsu profesijas pamatmērķus un bija pirmā, kas uzsvēra, ka māsas prioritārais uzdevums ir pacienta aprūpe.