Ziņas

Izklaide

Starptautiskajā diksilendu festivālā šogad pirmo reizi viesosies arī grupa no Igaunijas

Starptautiskajā diksilendu festivālā, kas 25.jūnijā Limbažu novada Umurgā svinēs jau piecu gadu jubileju, šogad pirmo reizi uzņems viesus arī no Igaunijas, šodien žurnālistiem stāstīja festivāla producents Armands Leimanis.

Lai arī festivāls jau pēdējos gadus mēģina kļūt par divu dienu festivālu, pieejamais finansējums to tomēr vēl neļauj, tādēļ 5.starptautiskais diksilendu festivāls savā programmā piedāvās divus koncertus un nakts dejas.

Festivāla programma sāksies plkst.15 ar bezmaksas dienas koncertu. Šajā koncertā uzstāsies “Diksilends Sigulda” – vienīgais diksilendu kolektīvs, kas festivālā piedalījies katru gadu. Tas ir arī viens no vecākajiem diksilendu kolektīviem Latvijā. Tāpat dienas koncertā klausītājus priecēs Nacionālo bruņoto spēku orķestra diksilends, jauns kolektīvs “Jokers Dixie”, kurā muzicē pieredzējuši mūziķi, un arī jaunie mūziķi – “Melngaiļskolas Combo”, klāstīja festivāla mākslinieciskais vadītājs Jānis Retenais.

Ar diksilendu mūzikas stilu interesentā un sasitošā stāstījumā klausītājus iepazīstinās muzikologs Boriss Avramecs, kura vadītā lekcija sāksies plkst.17.30. Lekcija klausītājiem būs bez maskas.

Festivāla vakara programma sāksies plkst.19 ar vakara koncertu, kurā uzstāsies ārvalstu viesi. Pirmo reizi festivālā uzstāsies visu triju Baltijas valstu diksilendu muzikālie kolektīvi. Koncertā uzstāsies “Estonian Dixieland Band” no Igaunijas, “Green Bridge Band” no Lietuvas, kas festivālā jau viesojās pirms diviem gadiem, kā arī muzicēs “BrassBand” no Čehijas un pašmāju “Sunny Groove Dixie”.

Festivāla vakara koncertu vadīs aktieris un mūziķis Kristians Kareļins.

Savukārt plkst.23 sāksies nakts dejas, kurās muzikālo pavadījumu spēlēs grupa “Credo”.

Starptautiskais diksilendu festivāls Umurgā ir pirmais un pagaidām vienīgais šāda stila sarīkojums Baltijā. Agrāk šis klasiskā džeza paveids Latvijā nav īpaši popularizēts, kaut arī ir daudz šī žanra mākslinieku, kuri darbojas augstā līmenī. Pirms pāris gadiem arī Lietuvā mēģināts rīkot diksilendu festivālu, tomēr kaimiņvalstī tas neguva popularitāti, piebilda Leimanis.

Festivāla ilggadējais namatēvs un producents ir Leimanis – Umurgas kultūras nama vadītājs, savukārt mākslinieciskais vadītājs – Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Pūšaminstrumentu un sitaminstrumentu katedras vadītājs, tubas un eifonija klases asociētais profesors Retenais.

Diksilends ir viens no klasiskā džeza stiliem, kas radies ASV baltādaino mūziķu vidū 19.gadsimta beigās. To parasti spēlē neliels izpildītāju ansamblis, un repertuāru veido populāru dziesmu tēmas, bet improvizācijas pamatā ir harmonija. Klasiskajā sešu instrumentu diksilendā tiek izmantota klarnete, trompete, trombons, tuba, sitaminstrumenti, bandžo vai klavieres, taču nereti šo sastāvu papildina arī vokāls.

Biļetes uz 5.Starptautisko diksilendu mūzikas festivālu varēs iegādāties “Biļešu paradīzes” kasēs, mājaslapā “www.bilesuparadize.lv” un pasākuma norises vietā.