
Cēsu klīnikā vakar ritms bija vēl spraigāks nekā ierasts. Paralēli intensīvajam ikdienas darbam notika ārstu komandu apmācības pacientu drošības jomā, kā arī neikdienišķāks notikums.
Tā bija starptautiska pieredzes apmaiņa par aktuālāko trūču ķirurģijā. Iniciators ir uzņēmums “Medeksperts”. Tā pārstāve Katrīna Dimitra “Druvai” atzina, ka Cēsu klīnika semināram, kā arī paraugoperāciju vadīšanai izraudzīta ievērojamās pieredzes dēļ. Jo īpaši Latvijā vēl maz izplatītajā un visai komplicētajā pēcoperācijas trūču laparaskopiskajā ārstēšanā.
Cēsīs Ķirurģijas nodaļas virsārsts Voldemārs Vaivods skaidroja, ka laparaskopiska operācija paredz mazākus griezumus, radot gan mazāku traumu pacientam, gan ķirurgam. Ārsts “bieži vien gūstot labāku procesa pārskatu” un iespēju efektīvāk izdarīt operāciju nekā pie vaļēja griezuma. Pilnīgi atvērts griezums nereti izvēršas arī par galveno sāpju iemeslu atlabšanas periodā.
V. Vaivods pastāstīja, ka pērn Cēsīs no visām žultspūšļa operācijām aptuveni 90 procentos izdevies izoperēt laparaskopiski. “Tikai katrs desmitais gadījums operēts vaļēji,” norādīja ķirurgs, paskaidrojot – ja ir galēji ielaista situācija, tad nav variantu. Arī vairums aklās zarnas piedēkļu – divām trešdaļām pacientu – izoperēti laparaskopiski, taču attiecībā uz trūcēm šis īpatsvars pagaidām ir aptuveni 35 procenti. “Tas, uz ko ejam,” uzsver V. Vaivods. Arī SIA “Medeksperts” pārstāve pārliecināta, ka “Cēsu mazā klīnika ir ļoti, ļoti advancēta šajā sfērā”. Viņa norāda – salīdzinoši mazajā Cēsu klīnikā gadā šādi ir veikta 27 pēcoperācijas trūču ārstēšana, kas ir aptuveni tikpat cik Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā un teju trīs reizes vairāk nekā Daugavpils reģionālajā slimnīcā.
No Zviedrijas uzaicinātā speciāliste Johanna Osterberga Latvijas ķirurgiem stāstīja par pieredzi trūču ķirurģijā, kā arī Latvijā vēl neiepazīta materiāla izmantošanā šādās operācijās Vācijā un Skandināvijā plaši pielietotu tehnoloģiju jeb šajās operācijās nepieciešamo implantu, kas ir iespējami draudzīgāks cilvēka ķermenim un līdz ar to izraisa mazākas sāpes un komplikācijas riskus.
Dienas laikā, klātesot 12 ķirurgiem no dažādām Latvijas ārstniecības iestādēm, dr.Osterberga vadīja divas paraugoperācijas – cirkšņa trūces operāciju un pēcoperācijas trūces ārstēšanu. Abās operācijās viņai asistēja Cēsu klīnikas ķirurgs Andis Plīkšs.