Ziņas

Izklaide

Starptautiskā Hanzas diena Cēsīs

Svētdien, 28.maijā plkst. 15, pirmo reizi Cēsīs tiks svinēta starptautiskā Hanzas diena. Ikviens aicināts uz Cēsu Jauno pili izzināt pilsētas vēsturi, redzēt ko iespējams izgatavot no raga, kā arī iepazīt jauno ekspozīciju muzejā par seno virtuves pasauli. Pasākumā tiks prezentēts jauns pētījums, kur pilsētas vēsture aplūkota no Hanzas savienības perspektīvas.

Ik gadu maijā Hanzas asociācija izvēlās vienu dienu, kas vieno senās Hanzas pilsētas – tiek atzīmēta Starptautiskā Hanzas diena. Šogad svinībām pievienojas arī Cēsis – vēsturiskā Hanzas pilsēta Wenden. Tas ir laiks, kad novērtēt līdzdalību senajā Eiropas tirdzniecības tīklā, pētīt savas pilsētas vēsturi un to darīt “dzīvu”. Ievērojamākie viduslaiku kultūrvēsturiskie pieminekļi – Cēsu viduslaiku pils, Svētā Jāņa baznīca, kā arī vecpilsēta ir Hanzas uzplaukuma laika liecinieki pilsētā. Starptautiskajā Hanzas dienā ikvienu aicinām doties vēstures izziņas piedzīvojumā uz šīm vietām, kā arī apmeklēt īpaši šim notikumam sagatavotu programmu Cēsu Jaunajā pilī.

Tās apmeklētāji būs liecinieki jauna un unikāla pētījuma prezentācijai par Cēsīm Hanzas savienības kontekstā, ko sagatavojis vēsturnieks Edgars Plētiens. Kā izzināts, pilsētas iedzīvotāji viduslaikos nodarbojušies ar tāltirdzniecību, un tieši viņi veidoja daļu no Hanzas sistēmas. Labu labās preces tika vestas no tuvām un tālām vietām, kā arī radītas tepat, par to pastāstīs vēstures pētnieks Vieturs Āboltiņš. Tieši viņa radītās raga karotes ir attiecināmas uz viduslaiku vēstures posmu un kļuvušas par vienu no Cēsu pilsētas piemiņas suvenīriem. Garšu un smaržu ceļojums zīmīgi ietekmējis vietējās kulinārijas paražas un tradīcijas, tāpēc neiztikt bez virtuves tēmas. Cēsu Vēstures un mākslas muzeja pārstāves Kristīne Skrīvere un Vija Rozentāle kopā ar pasākuma dalībniekiem uzburs senās virtuves dzīves ainiņas un pastāstīs par jauno ekspozīciju “Pils muižas virtuve”.