Ziņas

Sabiedrība

Stacijas pirkšanu uzskata par labu

Ieriķos. Amatas novada pašvaldības šīs vasaras pirkumu - Ieriķu stacijas ēku - nolemts pārveidot par satikšanās vietu kājāmgājējiem un velo­braucējiem, kuri pārvietojas pa Zaļajiem dzelzceļiem. Foto: Indars Krieviņš

Amatas novada pašvaldība jau kādu laiku lūkojās uz īpašumu, kas piederēja “Latvijas dzelzceļam”. Tagad noticis darījums. Drabešu pagasta “Ieriķu stacija” nonākusi pašvaldības nopirkto nekustamo īpašumu sarakstā.

Pašvaldība ir ļoti ieinteresēta, lai kādreiz tik rosīgo stacijas ēku, kas sen kā slēgta, atkal varētu izmantot atbraucēji – tūristi -, bet tagad domāts nevis par tūristiem, kas izmanto dzelzceļa pakalpojumus, bet riteņbraucējiem vai kājām gājējiem pa tā dēvētajiem Zaļajiem dzelzceļiem. Stigas nu jau ir bez sliedēm, pa tām pārvietojas citādi.

Vakar “Druva”, apmeklējot Ieriķus, lai vaicātu stacijai tuvumā dzīvojošiem par pašvaldības pirkumu, nevienu no satiktajiem vēl nebija sasniegusi šī informācija. Par dīkā stāvējušās stacijas ēkas nopirkšanu uzzinot, visu paaudžu cilvēki par šo jaunumu bija priecīgi. Tajā skaitā arī neseni ienācēji Ieriķu ciemā – ģimene ar 1. un 2. klases meitenītēm. No Cēsīm uz laukiem pārcelšanās notikusi, lai pagalmā un ārpus tā bērniem nav bīstami. Labi pārredzams arī stacijas pagalmā asfaltētais aplis, pa kuru bērni riņķo uz velosipēdiem. Tūristi viņu dzīvošanu netraucēšot.
Ieriķieši, kuru dzīvokļu logi vērsti uz staciju, gadiem bijuši spiesti noskatīties, kā “Latvijas dzelzceļa” pamestais stacijas nams degradējas. Lai gan noslēgts, tajā aizvien iekļuvuši aizdomīgi ļaudis, pārvēršot ēku par spoku namu. Caurumi durvju ailēs un logos rosinājuši arī vietējo bērnu interesi ložņāt pa tukšo celtni.

“Tas ir lieliski, ka stacijas ēka nopirkta. Vēl labāk, ka tā tagad domāta tūristu uzņemšanai. Lai tik brauc!” no sirds nopriecājās 82 gadus vecā Anna Grunte, uzzinot, kādas pārmaiņas gaidāmas viņas dzīves vietas tuvumā. “Kas tūristiem vainas – man viņi patīk! Arī iepriekš tūristi Ieriķu stacijā izkāpuši. No šejienes viņi dodas uz Amatas upes pusi. Tūristi ir patīkama tauta, un mums viņi netraucēs. Lai brauc, cik grib.” Anna Grunte norāda uz mājinieku iekārtotajiem pagalmiņiem pie daudzdzīvokļu nama. Laba vieta dzīvošanai. Vēl optimistiskā sirmgalve rāda uz bērzu rindu, aiz kuras ir dārzu mājiņas. “Tie ir mūsu iedzīvotāju “tūrisma” objekti – dāčas,” pajoko kundze.

Vairāk par tūristiem Anna Grunte priecājas par jaunpienācējiem dzelzceļnieku celtajās dzīvokļu mājās. Tās tapušas pirms vairāk nekā 50 gadiem, tajās galvenokārt mīt pensionētie dzelz­ceļnieki. Daži vēl strādā “Lat­vijas dzelzceļā”, bet viņiem jārēķinās, ka Ieriķos pat stacijas dežurantam nav pilnas darba slodzes. Darbs gaida Līgatnē un Siguldā.

Amatas novada pašvaldība ir starp tām Vidzemes un Igaunijas pašvaldībām, kas iesaistījušās pārrobežu programmā “Zaļie dzelzceļi”. Tās apņēmušās bijušo dzelzceļa līniju infrastruktūru sakārtošanu tā, lai kopā pa abām valstīm izveidotos 750 km garš ceļojumu maršruts. Amatas novada pašvaldības vadītāja Elita Eglīte skaidro, ka vecais stacijas nams no “Latvijas dzelzceļa” nopirkts, jo nepietiek ar to vien, ka velobraucējiem un gājējiem būs pieejami dzelzceļa uzbērumi, ja tajos izveidots segums, tiltiņi un atpūtas vietas. Bijušie staciju nami noderīgi, lai pirms pārgājiena cilvēki sapulcētos un sagatavotos. Ar laiku nu jau pašvaldībai piederošajā Ieriķu dzelzceļa stacijā varēs uzlādēt mobilos telefonus, piepildīt dzeramā ūdens traukus, saņemt informāciju par apskates vietām Ieriķos, Drabešu pusē un citur Amatas novadā. Pašvaldībā spriež, ka slēgtajā dzelzceļa līnijā uz Gulbeni Ieriķu stacija ir piemērotākā pārgājiena sākuma vai finiša punktam.

Pašvaldība rosinās, lai vecajā stacijā tagad izveidotos velosipēdu noma, elektrovelosipēdu bateriju uzlāde, pieeja bezvada internetam, derētu arī tūristiem piedāvāt mantu pārvešanu. Pašvaldī­bas īpašumā “Ieriķu stacija” ietilpst vairākas ēkas, tajā skaitā ar nosaukumu “Bagāžas noliktava” un “Tualete”. Viss, kas noderīgs Zaļā dzelzceļa tūrisma informācijas punkta vajadzībām. Pašval­dībai pirkums izmaksā 8685 eiro.

Tūrisma veicināšanā Amatas novada pašvaldībai ir labi piemēri, no kuriem smelties. Šovasar Alūksnes pašvaldība vecajā depo ēkā izveidoja bānīša muzeju. Jūrmalas pilsētā Dubultu stacijā, kas joprojām darbojas, daļa atvēlēta neparastu mākslas darbu ekspozīcijām. Latvijā ir piemēri, ka pamatīgi celtos dzelzceļa staciju namus, pie kuriem vilcieni vairs nepiestāj, nopērk privātpersonas un dod namiem jaunu dzīvi.