Ziņas

Sports

Sportiski iedvesmojošs gads

Savs stadions. Cēsu stadions kopš atklāšanas sagaidījis jau vairāk nekā 53 tūkstošus apmeklētāju, kas rāda, cik ļoti cēsnieki novērtē šo sporta infrastruktūru. Foto: no "Druvas" arhīva

Šajā gadā atlicis pavisam nedaudz un arvien vairāk tiek apkopoti šī gada veikumi dažādās jomās, nozarēs, pasniegtas balvas. Arī sporta joma nav izņēmums, jo notikumu, panākumu netrūkst.

Arī sporta joma nav izņēmums, jo notikumu, panākumu netrūkst. Pasniegtas “Latvijas gada balvas sportā”, Cēsu novadā godināja savus labākos, savus sportistus neaizmirst arī citos novados.

Jau ierasti arī “Druva” atskatās uz aizejošo gadu, kāds tas bijis sportā ar mūsu puses sportistu un komandu iesaisti.

Gada notikums

Šajā kategorijā noteikti jāmin divi notikumi. Viens izskanēja visas Latvijas mērogā un pat vēl plašāk. Vasarā basketbola draugi Cēsīs un Latvijā uzgavilēja, jo Cēsu Sporta skolas audzēkni Rodionu Kurucu NBA drafta otrajā kārtā ar 40.numuru izvēlējās Bruklinas komanda “Nets”. Tādē­jādi viņš kļuvis par sesto NBA draftēto latvieti un par pirmo cēsnieku, kurš iekļuvis basketbolistu pasaulē iekārotākajā līgā.

Pirmo sezonu Rodions aizvada veiksmīgi, nedeldējot rezervistu soliņu. Līdz vakardienai basketbolists laukumā bija devies 19 spēlēs, vidēji spēlē gūstot 9,2 punktus. Rodions ar katru spēli arvien vairāk gūst trenera uzticību, jau iekļauts starta piecniekā un laukumā pavada ilgu spēles laiku. Komandā viņš ir otrs labākais soda metienu izpildītājs.

Vērts atzīmēt pēdējās spēles statistiku, kurā Bruklinas “Nets” tikai otrajā papildlaikā ar 134:132 pieveica “Hornets”. R. Kurucs laukumā pavadīja 39 minūtes (karjeras rekords NBA), guva 13 punktus, izcīnīja 12 atlēkušās bumbas (karjeras rekords NBA). Viņam jau otrajā spēlē pēc kārtas ir “double-double”, un viņš ir pirmais “Nets” debitants kopš 2009./10. gada sezonas, kurš to paveicis.

Otrs būtisks notikums bija Cēsu dzīvē, jo pēc rekonstrukcijas tika atvērts pilsētas stadions. Ilgus gadus šī teritorija tautas valodā tika saukta par pilsētas centrālo pļavu, tagad tapis moderns stadions. Atklāšanas pasākuma centrālais notikums bija stundas skrējiens, kurā piedalījās 337 dalībnieki.

Vasarā stadionā apmeklētāju netrūka, un, kā jau rakstījām, pirmajā darbības pusgadā tajā pabijuši gandrīz 53 000 apmeklētāju.
Vēl tik jāpiebilst, ka turpinās tribīņu būvniecība un plānots nākamā gada vasaras sākumā tās nodot ekspluatācijā.

Gada debija

No Cēsu puses nākuši daudzi ziemas olimpisko spēļu dalībnieki, un šajā pavasarī Phjončhanas olimpiskajās spēlēs Dienvid­korejā debitēja biatloniste Baiba Bendika. Pēc spēlēm sportiste gan atzina, ka nav sasniegusi cerēto, bet tas bijis labs stimuls sākt gatavoties nākamajam olimpiskajam ciklam. Olimpisk­ajās spēlēs viņa 15 km distancē un sprintā ieri­­n­dojās 39.vietā, iedzīšanā – finišēja 33., kas neļāva kvalificēties masu startam.

Gada atgriešanās

Par šo notikumu visvairāk priecājās motosporta cienītāji, jo pēc 12 gadu pārtraukuma Cēsu moto­trasē “Ezerkalni” atkal notika Pasaules čempionāts motokrosā blakusvāģiem, pulcējot spēcīgākos braucējus. Mūsu puses līdzjutēji īpaši juta līdzi kantētājam, vecpiebaldzēnam Kasparam Stu­pelim, kurš sezonu aizvadīja kopā ar Nīderlandes pilotu Etjēnu Bak­su. Viņi uzvarēja pirmajā braucienā, otrajā finišēja otrie, un sudrabs arī posma kopvērtējumā. Visas sezonas kopvērtējumā abi ierindojās trešajā vietā. K. Stupelim motokrosā šī bija jau 18. sezona.

“Pretī virsotnēm”

Šādu nomināciju gribas piešķirt divām mūsu puses komandām. Vispirms to pelnījusi Stalbes florbola komanda “Pārgauja”. Pagā­jušajā sezonā regulārā čempionāta izskaņā komanda balansēja uz būt vai nebūt izslēgšanas spēlēs robežas. Viss izšķīrās regulārā čempionāta pēdējā spēlē, kurā “Pārgauja” tikās ar Liepājas “Kurši/ Ekovalis”. Spēle bija izšķiroša abām komandām, kura uzvar, tiek izslēgšanas spēlēs, bet zaudētājiem sezona galā. Aiz­raujošajā cīņā ar 7:6 uzvarēja “Pār­­gauja”, kas sajuta uzvaras garšu un jau izslēgšanas spēļu pirmajā kārtā paveica brīnumu, septiņu spēļu sērijā līdz četrām uzvarām pārspējot regulārā čempi­onāta uzvarētāju “Lielvārde/ FatPipe”.Turklāt izšķirošajā, septītajā, spēlē “Pārgaujas” florbolisti uzvarēja tikai pēcspēles metienos. Pusfinālā nācās atzīt “FBK Val­miera” pārākumu, bet bronzas ma­­­­­­­­­­­čā Stalbes komanda papildlaikā ar 6:5 pieveica “Rubeni”, izcīnot bronzas medaļas jau otro gadu pēc kārtas.

Šajā nominācijā jāmin arī basketbola komanda “Dārznieks/ Cēsu Sporta skola”, kas aizvadītajā sezonā LBL3 čempionātā pēc regulārā turnīra bija vien septītajā vietā, kas izslēgšanas spēles lika sākt no astotdaļfināla. Tad komanda atvērās un gāja no uzvaras uz uzvaru. Pirmajā kārtā dārznieki pieveica “SK Rūjiena”, cetur­­­­­­­­­­t­daļfinālā pārspēja regulārā čempionāta otrās vietas ieguvējus “BK Jaunpils”, bet pusfinālā tika galā ar trešās vietas ieguvējiem “BK Salacgrīva”.

Finālā pretī stājās “Ezerzeme/ Rēzekne”, kas regulāro turnīru beidza ceturtajā vietā. Fināls risinājās līdz kādas komandas divām uzvarām. Laikam cēsnieku spēka trauks bija izsmelts, jo neizdevās aizķerties nevienā spēlē, un sezona noslēgta ar sudraba medaļām.

Gada restarts

Jāturpina runāt par Cēsu basketbola komandu. Lai arī pēdējos piecos gados Cēsu basketbolisti tikai reizi palikuši bez godalgām, šajā vasarā komandā notika pārmaiņas. Basketbola entuziasti izveidoja biedrību “Sporta klubs “Cēsu basketbols”, kuri bija gatavi restartēt šo sporta veidu novadā, pārņemot arī LBL3 komandu savā pārziņā. Tagad redzami rezultāti, jo aizvadītajās desmit spēlēs komanda guvusi desmit uzvaras un ir pārliecinoša līdere.

Gada klubs

Sporta klubu sistēma Latvijā veidojas lēnām, taču process notiek, un arī mūsu pusē veidojas klubi ar savām tradīcijām. Šajā nominācijā varētu ierindot vairākus, ikviens, kurš dara, ir to pelnījis, bet šoreiz atzīmēšu klubu, kurš decembrī nosvinēja desmit gadu jubileju. Par sporta klubu “Ašais” var teikt – mazs cinītis gāž lielu vezumu. Pastāvēšanas gados viņi, lai arī skaitā nedaudzi, izcīnījuši jau 759 medaļas (šogad – 103).

Gada turnīrs

Nu jau par tradīciju kļuvis starptautiskais basketbola turnīrs senioru komandām “Cēsis Basket Cup”, kas pulcē lielāko dalībnieku skaitu. Turnīrs notiek janvārī, un 2018.gada turnīrā piedalījās 52 vīriešu un sieviešu komandas no deviņām valstīm, pulcējot aptuveni 500 sportistu.

Sacensības organizēja Cēsu sieviešu basketbola biedrība “ACTICO”, rit pēdējie sagatavošanās darbi 2019.gada turnīram, kas risināsies no 18. līdz 20.janvārim.

Gada pārsteigums

Vienmēr ir patīkami, ja labu sniegumu demonstrē jaunie. Šajā gadā pārsteigumu sagādāja Cēsu Sporta skolas U15 meiteņu komanda treneres Janīnas Kalniņas vadībā, izcīnot uzvarētāju titulu Latvijas kausa izcīņā volejbolā. Pēc ilgiem gadiem atkal kāda meiteņu komanda tikusi pie uzvarētāju kausa.

Finālā, kas notika Daugavpilī, cēsnieces tikās ar Daugavpils BJSS, Rīgas Volejbola skolas, Limbažu un Salacgrīvas novadu Sporta skolas, Liepājas rajona Sporta skolas komandām, un visās spēlēs uzvaras tika svinētas trijos setos. Tieši tādu pašu sniegumu meitenes rādīja arī apakšgrupu turnīrā, tādējādi var teikt, ka kausa izcīņā netika zaudēts neviens sets. Kā pēc turnīra teica trenere: “Meitenes tiešām cīnījās par katru punktu, pat līdzjutēji atzina, ka pirmo reizi redzējuši tādu cīņas sparu. Var teikt, ka šoreiz komanda darbojās kā komanda. Meitenes noticēja, ka var uzvarēt, un to arī paveica!”

Gada pārmaiņas

Te jārunā par notikumiem Cēsu Olimpiskajā centrā. Gada garumā vairākkārt rakstījām par šo struktūru, kur Cēsu novads un Priekuļu novads nevarēja tikt skaidrībā, cik daļu kuram būs. Deķītis tika vilkts uz vienu, uz otru pusi, līdz beigās priekulieši nolēma atkāpties, nododot savas daļas cēsniekiem, kam tagad pieder kontrolpakete. Bez Cēsu novada pašvaldības, kam pieder 60 procenti, Olimpiskā centra kapitāldaļu turētājs ir arī Latvijas Olimpiskā komiteja ar 40 procentiem.

Par centra valdes priekšsēdētāju iecelts Juris Markovs, un, ja iepriekš Olimpiskajā centrā ietilpa tikai slēpošanas – biatlona bāze, tagad zem viena jumta ir gan šī bāze, gan visa pilsētas sporta infrastruktūra: pilsētas stadions, Cēsu Valsts ģimnāzijas stadions un sporta zāles Piebalgas, Pūces, Lapsu ielā.

Var piebilst, ka pēc zināma pārtraukuma šajā vasarā Cēsu Olimpiskā centra slēpošanas – biatlona kompleksā notika valsts mēroga sacensības – Latvijas čempionāts rollerslēpošanā. Ziemas kalendārs rāda, ka martā tur ieplānots arī FIS Latvijas čempionāta slēpošanā trešais posms, bet jau gada sākumā, 4.janvārī, tur notiks Latvijas kausa izcīņas biatlonā 1. kārtas sacensības.