Ziņas

Sabiedrība

Spilvenu kalni Līgatnē

Spilvens pie spilvena. Izstādē apskatāmi vairāk nekā 400 dažādās tehnikās darināti spilveni.Foto: Sarmīte Feldmane

Ieejot Līgatnes kultūras namā, pārņem apmulsums. Visa mazā zāle vienos spilvenos. “Te ir 421 spilvens, ko darinājušas 220 rokdarbnieces,” ar lepnumu saka Līgatnes Amatu mājas vadītāja Daina Klints. Meistares no Mālpils, Saulkrastiem, Krimuldas, Siguldas, Vangažiem, Valmieras, Amatas, Cēsīm, Rīgas, Saldus, Lizuma, Mazsalacas, Jelgavas atsaukušās viņas aicinājumam pafantazēt, kādi var būt spilveni, un ar saviem darbiem piedalīties izstādē.

Stūrī spilvenu kalns, tie izvietoti uz gultas, dīvāna, šūpuļkrēslā, uz šujmašīnas… Vecmāmiņu stūrītī – krustdūrienā izšūtie, vēl arī austi, adīti, šūti, izšūti, batikoti, ar zīda apgleznojumiem, tekstila aplikācijām, veidoti bārkšu tehnikā. Pārsteidzošākie

pīti no meldriem, gatavoti no

papīra, arī keramikas. Ļoti lieli un pavisam mazi adatu spilventiņi, ne tikai ierasto formu, arī kvadrāta, kā aitiņas, lelles, zaķi. Apmeklētāji nedaudz samulst, ieraugot spilvenu “Krūtis”.

“Te jau var spilvenos gulēt.

Nevar aptvert, ka var ko tādu izdomāt un

izdarīt. Tas taču ir tik darbietilpīgi. Katram spilvenam savs skaistums,” “Druvai” atzina izstādē satiktās līgatnietes

Dzidra un Gunta un uzsvēra, ka, uz izstādi nākot, negaidījušas, ka ieraudzīs tādus brīnumus.

Vairākas līgatnietes jau atzinušas, ka izstāde iedvesmojusi un malā noliktie žurnāli, kuros interesantas idejas, tikšot vilkti ārā, lai pašas atkal pieķertos rokdarbiem. Daža izstādes apmeklētāja blociņā pieraksta idejas, kuras mēģinās īstenot.

Kāpēc šopavasar spilveni? Vēl daudziem atmiņā iepriekšējā izstāde “Raibie taureņi rokdarbos Līgatnē”. Tajā arī it kā šķietami gaisīgie taureņi bija ne tikai no auduma un audumos, bet arī no stikla, māla, metāla. Pēc taureņu izstādes Daina Klints dalībnieces aicināja ierosināt šīgada izstādes tēmu.” Ieteikumu bija daudz. Kad Līgatnes rokdarbnieces aizbraucām ciemos pie rokdarbniecēm uz Vangažiem, kur bija spilvenu izstāde, redzējām dažādās tehnikās darinātus spilvenus. Tad arī radās ideja – šopavasar arī Līgatnē būs spilvenu izstāde.

Vissatraucošākais, protams,

bija gaidīšanas laiks, kādus spilvenus rokdarbnieces piedāvās izstādei. Kolēģe no Krimuldas teica, būs daudz, vai pietiks vietas. Ka būs tik daudz, negaidīju,” domās dalās izstādes idejas autore. Par spilvenu izstādi Līgatnē informācija bija Latvijas Nacionālā kultūras centra mājaslapā, un tie amatu meistari, kuri agrāk ar saviem darbiem piedalījušies izstādē Līgatnē, zina, ka te katrs darbs tiks godam izstādīts. Izstādi iekārtoja līgatniete Kristīne Lauva, kuras izdoma un prasme arī ir īsts mākslas darbs.

“Pa kuru laiku to visu var izdarīt,” apspriedās divas izstādes apmeklētājas, bet Daina Klints atbild: “Ja dara to, kas patīk, laiku vienmēr var atrast.”

Priecāties, brīnīties par spilveniem noteikti nāks ne tikai līgatnieši, arī viesiem tas būs jauks tautas mākslas baudījums.

Sarmīte Feldmane