Ziņas

Sabiedrība

Spēlē Baltijas valstu orķestri

Uz estrādes Cēsīs. Latvijas Bruņoto spēku orķestra štāba diriģents Dainis Vuškāns Cēsu Pils parkā bija arī programmas pieteicējs, stāstot par trīs Baltijas valstu militāro orķestru izraudzīto mūziku kopīgajiem koncertiem. Foto: Marta Martinsone - Kaša

Cēsīs pirmdienas vakarā (14.05.) Pils parka estrādē valdīja vasaras vidum raksturīgas noskaņas – orķestru mūzika, klausītāju aplausi un noslēgumā arī kopīgi dziedāta dziesma. Tā trīs valodās skandēja: “Atmostas Baltija!”, un izpildītāji bija Baltijas valstu militārie orķestri.

Militāro orķestra dalībnieku vidū atradās arī mūziķi, kuri gāja pie mikrofoniem, lai katrs dziedātu dzimtajā valodā un piedziedājumu arī kaimiņu valstu valodās. Tieši tā vainagojās apvienoto orķestru koncerts. Uz estrādes bija pulcējušies 105 profesionālie mūziķi. Baltijas orķestris iedvesmoja klausītājus ar vareno skanējumu.

Koncerta programmā vispirms skanēja pasaulē populāras melodijas no Š.Guno , R. Vāgnera un Dž. Verdi operām. Orķestru mūziķi un diriģenti novērtēja Cēsu estrādi, kurā ierasts operas izrādīt brīvdabā. Koncertā atskaņoja arī trīs Baltijas valstu komponistu mūziku, pārliktu pūšaminstrumentu orķestrim. Ziemeļu kaimiņi solo priekšnesumos cēsniekus iepazīstināja ar tautas mūzikas pamatlicēja E. Tamma sacerējumu, ar mūsdienu Igaunijas uzlecošās zvaigznes T. Korvita kompozīciju.

Lietuvieši koncertam bija izvēlējušies viņu militārās mūzikas pamatlicēja B. Jonuša, mūsdienu populārās izklaides mūzikas autoru K. Daugela un T. Adomaviča skaņdarbus. Latvieši koncertā bija iekļāvuši G. Ordelovska tautas mūzikas pārlikumu orķestrim, R. Paula estrādes un kino mūziku. Neparasti bija klausīties, kā šoreiz Cēsu estrādē trīs Baltijas valstu orķestru niansētā izpildījumā skan I. Kal­niņa “Dziesma, ar ko tu sācies”. Skatītājiem likās pašsaprotami, ka jādzied līdzi. Cēsnieki ne tikai ar aplausiem novērtēja mūziķu sniegumu, piegāja arī pie estrādes, lai izteiktu prieku un pateicību par muzikālu vakaru un atmiņai par to labprāt paņēma krāsainos koncerta plakātus. Koncerts bija pulcējis apmēram 200 klausītāju.

Latvijas Republikas Nacionālo bruņoto spēku štāba orķestra diriģents Dainis Vuškāns “Druvai” sacīja, ka divu nedēļu koncertturnejā pa Baltijas valstīm Cēsis nav izraudzītas nejauši, jo šī ir pilsēta, kuras vārdu zina visā Igaunijā. Cēsu apkārtnē 1919. gadā notika ne tikai Latvijas, arī Igaunijas Neatkarības karš.

Igauņu orķestrim naktsmājas labprāt piedāvāja Liepas pagastā, Skangaļu muižas viesu namā. “O, cik tur laipni uzņēma igauņu ciemiņus! Skangaļos nav aizmirsts, ka tieši Igaunijas karavīri 1919. gada jūnijā atbrīvoja Skangaļu muižu no lieliniekiem,” izrādīto viesmīlību orķestra dalībniekiem komentēja D.Vuškāns. Citi apvienotā orķestra dalībnieki tika uzņemti Cēsīs, Instruktoru skolā. Orķestra mūziķi no Lietuvas, viesojoties pilsētā, uzzināja vairāk par Igaunijai un Latvijai tik nozīmīgajām Cēsu kaujām drīz pēc abu valstu neatkarības pasludināšanas.

Militāro orķestru turnejas “Baltijas valstīm – 100!” koncertam Cēsīs atbalstu sniedza Cēsu Kultūras centrs. Pilsētā bija izliktas afišas, ka koncerts būs bez maksas, skaņu operators Indulis Jirgensons pa visu estrādi izvietoja mikrofonus, uz parku bija atvesti vasaras koncertu krēsli.

Baltijas valstu militārie orķestri koncertē arī lielpilsētās – va­kar pie Brīvības pieminekļa Rīgā, šovakar Jāņa Čakstes laukumā Liepājā. Pirms ierašanās pie klausītājiem Cēsīs apvienotie orķestri jau bija uzstājušies Igaunijā – Tallinā un arī no Latvijas robežas netālajā Viru pilsētiņā.

Ideja par valstu apceļošanu to simtgadē pieder lietuviešiem. Tad nu Igaunijas Republikas Aiz­sardzības spēku orķestris, Lie­tuvas Bruņoto spēku centrālais orķestris un Latvijas Bruņoto spēku štāba orķestris iestudējuši vienotu programmu.