
Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma (VTDT)topošā auto diagnostikas un remonta centra ēka Priekuļos vakar piedzīvoja spāru svētkus.
Tas ir nozīmīgs solis tehnikuma attīstībā. Bieži dzirdēts, ka tehnikumos audzēkņiem jāmācās pie vecām iekārtām, kurām vieta muzejā, tāpēc jaunieši nav gatavi darba tirgus prasībām. Tad nu šis centrs to pilnībā mainīs. Tajā būs modernas tehnoloģijas, tiks iepirktas jaunas automašīnas, tostarp elektroauto, arī jauns kombains, daudz precīzās lauksaimniecības tehnikas, lai audzēkņi varētu testēt, mācīties. Lai arī tehnoloģijas mainās strauji, diagnostikas centrā būs jaunākais aprīkojums, kas konkrētajā laikā būs pieejams. Tas ļaus sagatavot darba tirgus prasībām atbilstošus speciālistus.
Uz spāru svētkiem ieradās Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) un citu Vidzemes profesionālo mācību iestāžu pārstāvji. Uzrunājot klātesošos, VTDT direktors Artūrs Sņegovičs norādīja, ka šie ir svētki ne tikai tehnikuma darbiniekiem un būvniekiem, bet arī jauniešiem, gan tiem, kuri jau mācās, gan tiem, kuri nākotnē iestāsies tehnikumā: “Šī būve plānota, lolota ļoti ilgi, tāpēc prieks redzēt, ka būvniecības process rit paredzētajos termiņos. Priekulieši jau pamanījuši, ka darbs jaunbūvē notiek nepārtraukti, arī brīvdienās, svētku dienās un pat vēlos vakaros. Esmu pārliecināts, ka jau pavasarī varēsim sākt iekārtot ēku, lai nākamajā mācību gadā jaunieši varētu mācīties pie modernām iekārtām.”
Projekta kopējās izmaksas ir gandrīz 3, 6 miljoni eiro, tai skaitā nedaudz virs trim miljoniem ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums, pārējais – valsts budžeta līdzfinansējums. No kopējās summas apmēram 2,2 miljoni atvēlēti būvniecībai, pārējais iekārtām, tehnikai.
IZM Profesionālās un pieaugušo izglītības departamenta direktora vietniece pedagogu un pieaugušo izglītības jomā Baiba Bašķere atzina, ka šis ir nozīmīgs projekts mācību iestādei, kas vēsturiski sevi pierādījusi, dodot Latvijai daudzus augsta līmeņa speciālistus: “Jaunā būve paver jaunas izaugsmes iespējas, mēs liekam lielas cerības, ka ar šo jūtami attīstīsies jauniešu profesionālais varējums lauksaimniecības tehnikas remonta un auto remonta jomā.”
Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) Infrastruktūras projektu departamenta vecākais eksperts Mārcis Zitmanis vērtēja, ka projekta sākums bijis ļoti “akmeņains”, bet tagad izveidojusies laba komanda: “Brīdī, kad pareizie cilvēki sanāca kopā, viss aizgāja viegli un raiti. To vislabāk parāda tas, cik ātrā laikā spējām šo ēku pilnībā pārprojektēt. Šo varam minēt kā ļoti pozitīvu piemēru.”
M. Zitmanis sarunā ar “Druvu” pastāstīja, ka šobrīd tiek modernizēti tehnikumi visā valstī, tiek atjaunota infrastruktūra, veidota jauna, iegādāts moderns aprīkojums. Tas jādara, ja ir vēlme restartēt profesionālo izglītību.
“Svarīgi panākt, lai jaunieši vairāk izvēlētos profesionālās mācību iestādes. Ja viņiem var piedāvāt modernu infrastruktūru, iekārtas, varbūt skola izskatās pievilcīgāka. Gribētu, lai proporcija starp jauniešiem, kuri izvēlas profesionālo izglītību, un tiem, kuri izvēlas vidusskolu, būtu līdzvērtīga,” uzsvēra M. Zitmanis.
Ēkas nodošana plānota nākamā gada pavasarī. Būvniecības uzņēmuma “Abora” projektu vadītājs Ēriks Strumpmanis pastāstīja, ka pabeigta apmēram trešā daļa pēc ieplānotā darba apjoma un šobrīd viss liecina, ka janvārī objektu nodos ekspluatācijā. Tas esot paveicams, ja vien nerodas neparedzami apstākļi.
Te var minēt tehnikuma dienesta ēkas būvniecību Cēsis, ko bija iecerēts nodot ekspluatācijā augusta vidū, lai jaunajā mācību gadā jaunieši varētu tur dzīvot. Diemžēl Covid krīze ienesusi izmaiņas, jo kavējās materiālu piegādes. VTDT direktors norāda, ka šobrīd konkrēts termiņš nav noteikts, bet skaidrs, ka tas būs šajā rudenī.
Ē. Strumpmanis uzsver, ka būvniecībā rezultātu nosaka visu iesaistīto pušu ieinteresētība projekta virzībā: “Būvniecība ir komandas darbs, un, ja visi strādā vienā virzienā, process norit veiksmīgi. Mums tiešām izveidojusies laba komanda, kas visi skatās vienā virzienā, lai ēka taptu labā kvalitātē.”
Jaunais mācību gads vairs nav aiz kalniem, tehnikumā cer, ka nodarbības notiks klātienē. Jaunu audzēkņu uzņemšanas skaitļi ir ļoti iepriecinoši, dokumentus iesnieguši gandrīz 300 jaunieši. Vispieprasītākā ir automehāniķa profesija, kur sākotnēji bija plānots uzņemt vienu grupu, bet nokomplektētas divas. A.Sņegovičs ir pārliecināts, ka tehnikumam dos atļauju atvērt arī otro grupu. Otra pieprasītākā profesija ir programmētājs, arī šajā pieteikušies vairāk mācīties gribētāju, nekā var uzņemt. Tas nozīmē, ka būs konkurss, lai uzņemtu motivētākos.