Ziņas

Sabiedrība

Spāru svētki “Kalāču” pirtiņai

Top. Eduarda Veidenbauma muzejā atjauno kompleksa nodegušo ēku – pirtiņu.Foto: Iveta Rozentāle

Kamēr Eduarda Vei­denbauma memoriālajā muzejā “Kalāči” ir klusā sezona un notiek gatavošanās jaunajam darba cēlienam, raiti norit kompleksa pirts atjaunošanas darbi, jau nosvinēti spāru svētki.

Muzeja darbiniece Andra Ķīse teic, ka viss notiek, kā plānots: “Laiks ir labs un ļauj darbu turpināt iecerētajā laikā. Bet puiši cītīgi strādāja arī tad, kad laikapstākļi nebija tik labi. Tagad sākusies krāsns atjaunošana, pēc tam jāpabeidz jumts, pati ēka, un tad jau varēs ķerties klāt telpu iekšdarbiem. Ja nekas nemainīsies, ceram, ka jau maija beigās, jūnija sākumā pirtiņa būs pilnībā atjaunota.”

“Druva” jau rakstīja, ka pirti atjaunos uzņēmums “Warss+”. Līgumu ar būvnieku Priekuļu novada pašvaldība noslēgusi pērn oktobrī par 25 668 eiro (bez PVN).

2018. gadā uguns nopostīja “Kalāču” pirtiņu, kas, lai gan celta 19. gadsimtā un jau vairākkārtīgi bija atjaunota, bija saglabājusi oriģinālos pamatus un krāsni. Pirtī netika glabātas vēsturiskas vērtības, bet tā tāpat kā visa “Kalāču” zemnieku sēta, ēku komplekss ir valsts nozīmes aizsargājams arhitektūras piemineklis un vēstures piemineklis kā dzejnieka dzīvesvieta. Muzeja kompleksu veido klētis, piemineklis, melnā pirts, kā arī piknika vieta.