Ziņas

Sabiedrība

Šoziem īsti var izbaudīt slidošanu

Svaigā gaisā. Uz Dubinskas dīķa ledus jaunieši pavada aktīvas pēcpusdienasFoto: Māris Buholcs

Spēcīgais kailsals un sniega neesamība veicinājusi slidošanas priekus, apliecinot, ka cilvēki grib baudīt ziemas iespējas.

Slidošanas cienītāji slido uz dīķiem, ezeriem, izmanto arī mākslīgi ierīkotās slidotavas. Ievērojami palielinājies pieprasījums pēc slidām, veikalos tās tiek izķertas, un slidot gribētāji kāri gaida nākamo pievedumu.

“Druva” apzināja situāciju vēsturiskajā Cēsu rajonā. Katrā no astoņiem novadiem jau ierīkots vismaz viens, bet daudzviet pat vairāki ledus laukumi. Daudz slidotāju ir arī uz ezeriem, jo tos klāj bieza un līdzena ledus kārta. “Druva” novēroja, ka Cēsu pievārtē esošais Niniera ezers tiek izmantots visdažādākajām nodarbēm. Tur vienlaikus var sastapt zemledus makšķerniekus, slidotājus, slēpotājus un pat ziemas peldētājus, kuri savam hobijam ierīkojuši laipiņu un uzmana, lai āliņģis neaizsaltu.

Vienmēr aktīvi hokeja spēlētāji bijuši Raunas novadā Drustos, kur ik pavasari notiek arī vērienīgs turnīrs. Taču drustēnieši nesamierinās tikai ar dabīgo ledu. Viņi nupat saņēmuši finansējumu, piedaloties akcijā “Iekārto savu hokeja laukumu”. Šis bija viens no septiņiem projektiem, kas saņēma akciju sabiedrības “Aldaris” finansējumu, kurā paredzēja apgaismojuma laternu iegādi un uzstādīšanu.

Drustu pamatskolas direktore Aida Vašile pastāstīja, ka visi sagatavošanas darbi paveikti, apgaismojums ierīkots un ledus laukumā, kas iekārtots netālu no ezera, uzliets. Visos darbos aktīvi iesaistījās sporta skolotājs Ints Skoboļevs, skolas audzēkņi, Drustu jaunieši.

“Mūsu bērni ir lieli slidotāji un izmanto katru iespēju to darīt. Jā, ir mums ezers, bet tas tomēr ir nedroši, tāpēc ierīkojām laukumu blakus tam. Tur paveikts liels darbs, iztīrīta ezera mala, ierīkots apgaismojums. Pašvaldība atbalstīja zemes darbu veikšanu, jo ezermala bija ļoti aizaugusi, viss bija jāiztīra, lai varētu ierīkot ledus laukumu. Agrāk nevarēja slidot vakaros, jo nebija apgaismojuma, tagad šī problēma ir atrisināta,” stāsta skolas direktore.

Drustu pamatskolā arī sporta stundas notiek brīvā dabā. Pērn, kad bija sniega bagātība, bērni slēpoja, šogad sporta stundās bērni slido.

“Mēs cenšamies, lai bērniem būtu kustības svaigā gaisā, un viņi ar lielu prieku piedalās sporta stundās,” norāda A. Vašile.

Raunā hokejs allaž bijis cieņā, un šīs spēles entuziasts Toms Sproģis stāsta, ka laukums jau uzliets, slidošana notiek, bet sezonu atklāt esot plānots sestdien ar plašāku pasākumu: “Atklāšanas dienā uzsvars nebūs likts uz hokeju, plānotas nodarbes visai ģimenei. Varbūt hokeja laukuma atklāšanai vajadzētu sarīkot kādu maču, bet gribam nedaudz citādāk. Sarīkot tādu kā karnevālu vai, latviski sakot,

budēļos iešanu uz slidām. Lai ikviens var piedalīties, nedaudz pieliekot savu radošo izdomu. Tā kopīgi arī paslidosim sestdienas vakarā.”

Jau esošais laukums Raunā pielabots, no jauna izgatavoti hokeja vārti, salabots apgaismojums, kas pērn nav pienācīgi pildījis savas funkcijas. T. Sproģis stāsta, ka ikviens interesents var nākt slidot, bet ja būs sniegs sasnidzis, un gan jau tas notiks, aicinājums atnākušajiem pielikt savu roku laukuma attīrīšanā.

Par to, lai bērniem pie skolas būtu slidotava, parūpējusies arī Aija Alksne Straupes pamatskolā. Par paveikto visiem prieks, bērni slido uz nebēdu.

“Mazākajās klasēs bērni sasparojušies, ar savām,

aizlienētām vai saziedotām slidām slido pat sporta stundās. Laukums pie skolas nav domāts hokeja spēlēšanai, tā ir slidotava. Bet laukums pietiekami liels, pat lielāks nekā savulaik Cēsīs “slīpais” laukums pie “Ežiem”,” stāsta A. Alksne, norādot, ka laukumu slidošanai var izmantot ikviens.

Ledus laukums uzliets arī Vecpiebalgā pie vidusskolas. Kā stāsta sporta skolotājs Māris Krams, sagatavots ne tikai laukums slidošanai, bet ierīkots arī apgaismojums, lai var slidot tumšajā laikā. Padomāts par hokeja entuziastiem, kuriem arī iespēja izpausties. Izveidotais laukums tiks izmantots arī sporta stundās.

“Pašvaldība skolu nodrošinājusi ar slēpēm, bet slidas bērni iespēju robežās centīsies dabūt, un sporta stundās iesim slidot. Nevaram pieprasīt, lai visiem būtu slidas, tas pēc vienošanās principa – kurš var. Kad būs sniegs, visi uz slēpēm, un tur nekādas atrunas nelīdzēs,” saka M. Krams, norādot, ka slidotavas ierīkošana bijusi minēta arī partiju priekšvēlēšanu programmās. Pašvaldībā pat izstrādāti noteikumi par slidotavas izmantošanu.

Taču Vecpiebalgā slido arī uz dabiskajām ūdenstilpēm, un svētdien kāda īpaša akcija notika uz Alauksta ezera. Aktīvists Mārcis Ločmelis ar domubiedriem bija izsludinājuši zibakciju “Apslido Alaukstu!” Kā bija teikts aicinājumā – Alaukstu var apiet, apslēpot, apskriet un apbraukt ar velosipēdu, bet šoziem šim uzskaitījumam pievienosim arī slidošanu.

M.Ločmelis stāsta, ka pasākums izdevies, ieradies vairāk nekā simts entuziastu no Vecpiebalgas, Taurenes, Jaunpiebalgas, Cēsīm un pat Rīgas: “Īpaši jau popularizēt to nesanāca, ceturtdien izdomājām, ka laika apstākļi

vēl būs izdevīgi, jo, uznākot sniegam, šo ieceri vairs nevarēs īstenot. Patiesībā jau šāds kailsals, kad ledus sasalst slidojamā kvalitātē un neuznāk sniegs, ir tikai reizi desmit gados, tāpēc iespēja jāizmanto!”

Katrs varēja izvēlēties, cik daudz grib slidot, bet daži desmiti, arī pats M.Ločmelis, apslidoja visu ezeru, veicot 13 kilometrus. Daudzi noslidoja attālumu līdz salai, to mēroja arī vairāki gājēji, kuri vēlējās piedalīties akcijā.

Slidošana notiek arī Cēsīs. Lai arī publiskā slidotava pilsētas centrā šoziem netiek ierīkota, slidošanas entuziasti izmanto citas iespējas. Iecienīts slidošanai ir Dubinskas dīķa ledus, kur notiek arī azartiski hokeja mači, kā arī slidotava, kas ierīkota 2.pamatskolas pagalmā. Skolas direktors Ojārs Bicāns stāsta, ka skolas pagalmā jau vairākus gadus ziemā, ja laika apstākļi atļauj, tiek uzlieta slidotava, un pat sporta stundas notiek ārā: “Slidu komplekti ir uzkrāti, varam iedot tiem bērniem, kuriem pašiem slidu nav. Esam nopirkuši arī ķiveres, lai mazajiem ir drošība, jo bez kritieniem neiztikt. Un sporta stundas tiek aizvadītas uz ledus, par ko bērni ir ļoti priecīgi. Mūsu slidotava ir iecienīta, pēc stundām bērni ļoti labprāt slido. Ieguvums arī tas, ka slidas var uzvilkt siltumā, slidotava ir apgaismota, pagalmā ir aizvējš. Bērni jau pirms gadu mijas prasīja, kad varēs slidot, taču tad nebija sala, bet pēdējās nedēļās laiks ledus liešanai bijis ideāls.”

Jānis Gabrāns