Ziņas

Sports

Solis ceļā uz jaunām virsotnēm

Uzbrukumā. Veiksmīgu sezonu komandā “VEF” aizvadīja Cēsu Sporta skolas bijušais audzēknis Artūrs Kurucs, kuram joprojām spēkā ir līgums ar Spānijas klubu “Baskonia”. Foto: no albuma

Cēsu Sporta skolas audzēknis, basketbolists Artūrs Kurucs 2015. gada augustā parakstīja septiņu gadu līgumu ar Spānijas superlīgas klubu “Baskonia”. Tobrīd jaunajam basketbolistam bija tikai 15 gadi.

Šajā sezonā, kas Latvijā jau noslēgusies, Artūrs spēlēja komandā “VEF”, “Baskonia” bija tam piekritusi, lai spēlētājs uzkrātu pieredzi un būtu gatavs jauniem izaicinājumiem.

Sezonu iepriekš viņš spēlēja, vērtējot pēc spēka, Spānijas trešajā līgā, “Grupo Eleyco Baskonia” komandā, vidēji mačā gūstot 13,7 punktus. Lai arī viņam izdevās debitēt arī Spānijas spēcīgākajā līgā, laukumā viņš devās tikai vienā spēlē, jo vēl nebija pilnībā gatavs tādam spēles līmenim. Tāpēc arī bija vajadzīgs gads “VEF”.

“Tieši “Baskonia” klubs man ieteica šo izvēli, jo atzina, ka trešo līgu esmu pāraudzis, bet līdz spēcīgākajai vēl nedaudz pietrūkst,” stāsta A. Kurucs. “Tas bija pareizs solis, domāju, aizvadītā sezona Latvijā jāvērtē kā kāpums manā karjerā. Šis bija labs starpposms uz spēcīgāko līgu. Spēles līmenis ļāva attīstīties, gūt jaunu pieredzi. Spēlēšana “VEF” parādīja, ko spēju.

Esot Spānijā, trenējos kopā ar spēcīgāko “Baskonia” komandu, braucu līdzi uz spēlēm, bet laukumā devos tikai vienu reizi. Var teikt, debitējis spēcīgākajā līgā esmu, bet pagaidām tas arī viss.

Ja salīdzinu aizvadīto sezonu Latvijā pēc spēles līmeņa, tas bija pa vidu starp Spānijas trešo un spēcīgāko līgu. Tātad ideāls variants neatpalikt izaugsmē, turpinot spēlēt Spānijas trešajā līgā, bet nesēdēt tikai uz rezervistu soliņa spēcīgākajā līgā.”

Pēc vairākiem gadiem “Baskonia” sistēmā, kur sportistam ir atbalsta komanda, treneri, kuri var palīdzēt, zina, ko spēlētājs spēj rādīt laukumā, Latvijā nācies sevi pierādīt no jauna, apliecināt raksturu, cīņas sparu. Te gan blakus ģimene, kas var atbalstīt, bet laukumā sākumā bijis nedaudz grūtāk. Artūrs gan norāda, ka profesionālim jāprot iejusties jebkurā klubā.

Jautāts, kad sajutis, ka treneri viņam uzticas, Artūrs atceras pirmo Eiropas čempionu līgas spēli, kurā ļoti labi aizvadījis pirmo puslaiku, pārsteidzot gan komandas biedrus, gan trenerus, gan arī skatītājus: “Tas laikam bija tas brīdis, kad treneri saprata – šo čali var laist laukumā, viņš var dot rezultātu!”

Šajā spēlē, kurā “VEF” svinēja uzvaru 80:74 pār Melnkalnes Baras “Mornar”, Artūrs laukumā pavadīja gandrīz 30 minūtes, gūstot 10 punktus. Kopumā viņš komandas aizvadītajās 14 čempionu līgas spēlēs laukumā vidēji bija 30,3 minūtes, gūstot 148 punktus jeb 10,6 vidēji spēlē.
Kā zināms, Latvijas basketbola līgas čempionāts netika izspēlēts līdz galam, LBS valde lēma vietu sadalījumu noteikt saskaņā ar komandu ieņemtajām vietām uz tā pārtraukšanas brīdi 2020. gada 13. martā. Par līgas čempioniem pasludināja “VEF” komandu.

“Jā, čempionu tituls jau ir,” saka Artūrs, “bet šis nav tituls, par kuru kāds ļoti priecātos. Jo zinām, ka varējām to izcīnīt arī situācijā, ja sezona nebūtu pārtraukta, tā teikt, godīgā cīņā. Tagad ir tāda kā nepadarīta darba sajūta, tomēr kopumā sezonu vērtēju kā labu, jo pierādīju, ka man var uzticēties. Uz soliņa nebija jāsēž, visās spēlēs devos laukuma starta pieciniekā, paldies trenerim Jānim Gailītim par uzticēšanos un doto iespēju sevi parādīt.”

Šajā gadā Artūrs piedzīvoja arī debiju Latvijas pieaugušo izlasē, aizvadot divas kvalifikācijas spēles, bet kopumā izlases dzīve nav sveša, jo Latvijas krāsas aizstāvējis jau no U14 vecuma. Divās aizvadītajās spēlēs pieaugušo izlasē viņa kontā 12 punkti, kopējā izlašu statistika – 92 spēles, 1022 punkti jeb vidēji 11,1 spēlē.

A. Kurucs bija viens no Latvijas izlases līderiem 2018.gada Eiro­pas čempionātā U-18 vecuma grupā, palīdzot izcīnīt sudraba godalgas.
“Jā, izlašu dzīve nav nekas svešs, bet spēlēt pieaugušo izlasē ir pavisam citas emocijas. Var pat teikt, tas ir jauns sākums. Tā ir unikāla pieredze, un, ja tas notiek, spēlējot Latvijā, pie saviem skatītājiem, kaut kas neaprakstāms. Man tā bija jauna pasaule, kas pilnībā parādīja, kas ir profesionālais basketbols augstākajā līmenī,” saka Artūrs.

Latvijā sezona beigusies, bet kā šis pārtraukums ietekmēs tālāko sportisko karjeru?
“Neviens nezina, kā viss attīstīsies,” saka Artūrs. “Šobrīd gaidu informāciju no Spānijas līgas, jo tur vēl nav pieņemti lēmumi par sezonas beigām. Ja sezona atsāksies, zinu, ka “Baskonia” gribēs, lai esmu kopā ar viņiem. Bet pagaidām jācenšas uzturēt sevi formā, lai esmu gatavs spēlei. Patiesībā tā ir ļoti laba motivācija turpināt aktīvi trenēties kaut vienatnē. Man veicies, ka esmu Cēsīs, te ir āra laukumi, kuros varu trenēties, bet fiziskos vingrinājumus veicu mājās.”

Uz jautājumu, vai doties uz Spāniju 15 gadu vecumā bija pareizs solis, Artūrs atbild pārliecinoši: “Nevienu brīdi neesmu nožēlojis. Tas saistīts ne tikai ar basketbolu, bet arī ar personīgo dzīvi, jo tā bija iespēja ātrāk kļūt patstāvīgākam. Tas manī audzināja raksturu. Tas ir liels pluss, un, protams, arī basketbolā atrašanās “Baskonia” sistēmā devusi ļoti daudz.”

Pirms dažiem gadiem sarunā ar “Druvu” Artūrs stāstīja, ka Spānijā jaunos spēlētājus ļoti pieskata, pirmos divus gadus ar katru darbojušies vairāki treneri, un Artūrs norāda, ka tas bijis ļoti vērtīgs periods: “Tad klubs mainīja treniņu sistēmu, ieradās vēl 60 jauni basketbolisti, sākās tāds kā izdzīvošanas variants. Varu teikt, man veicās, jo divos pirmajos gados varēju sagatavoties šai konkurencei. Ir ļoti labi, ja jauniešu vecumā visus treniņus, arī fiziskos, pildi nemitīgā treneru uzraudzībā. Viņi var pievērst uzmanību visām sīkajām niansēm, kas veido kopējo sagatavotības līmeni.”

Kā jau visā sporta pasaulē, arī basketbolā ir lielais gaidīšanas brīdis. Vairākas dienas pēc sarunas medijos parādījās ziņa, ka Artūrs Kurucs pieteicies šovasar paredzētajam Nacionālās basketbola asociācijas draftam, kas notiks 25.jūnijā.