Ziņas

Sabiedrība

Šogad presi abonē vairāk

Lasīs arī nākamgad. Vidzemes reģiona Zaubes pasta nodaļas vadītāja Ināra Blaževica norāda, ka laikraksts "Druva" ir iecienīts vietējo vidū.Foto: Liene Lote Grizāne

Vidzemes reģiona Zaubes pasta nodaļas vadītāja Ināra Blaževica bilst, ka novembra beigas un decembra sākums ir aktīvākais preses izdevumu abonēšanas laiks, turklāt šogad abonētāju ir vairāk. “Presi abonē arī pasta nodaļās, taču laukos cilvēki biežāk izvēlas to darīt mājās, kad pie viņiem ienāk pastnieks. Pilsētā, pieļauju, cilvēki abonē presi, izmantojot internetu. Taču, lai kādu veidu arī neizvēlētos, jāteic, ka nākamajam gadam laikraksti un žurnāli tiek abonēti vairāk,” saka Zaubes pasta nodaļas vadītāja un to skaidro ar dažādajām akcijām, kas cilvēkus saista, jo tajās tiekot piedāvāta izdevīga abonēšanas cena.

“Piemēram, 13. decembrī noslēdzās pēdējā akcija, kas bija nosaukta par abonēšanas Svētku nedēļas akciju. Ļoti daudziem preses izdevumiem tika piedāvātas atlaides, abonējot visam gadam. Tāpat arī laba akcija bija oktobra sākumā. Tas cilvēkus uzrunā,” vērtē I. Blaževica un atklāj, ka no laikrakstiem visvairāk cilvēki abonē “Druvu” un “Latvijas Avīzi”. Savukārt no žurnāliem tie esot visi izdevniecības “Ieva” piedāvātie tematiskie žurnāli, kā arī “Kas Jauns” un “Privātā Dzīve”.

“Laukos cilvēki lielākoties tos preses izdevumus, kas viņus interesē, abonē, bet mazāk pērk uz vietas pastā. Pieļauju, ka tā arī ir sen izveidojusies tradīcija, jo ne vienmēr uz pasta nodaļu aizbrauksi vai aiziesi, bet rudens un ziemas tumšajos vakaros jau gribas kaut ko palasīt. Pilsētā tomēr ir citādi. Līdzās ir veikali, kāroto žurnālu vai avīzi vienmēr var nopirkt,” domās dalās pasta nodaļas vadītāja un vērtē, ka cilvēkiem interesē lasīt gan par Latvijas un pasaules, gan vietējiem notikumiem.

“Nenoliedzami, laikraksts “Druva” ir tas, kurā tiek gaidītas vietējās ziņas par notikumiem pagastā vai novadā. Turklāt redzu, ja kaut kas par Zaubi bijis ierakstīts Druviņā, uzreiz kāds nāk uz pasta nodaļu un vēlas nopirkt. Tāpat zaubēniešiem interesē, kas notiek novadā un vēsturiskajā Cēsu rajonā, jo katrs jau ar to visu esam saistīti un šeit dzīvojam,” saka I. Blaževica.

Vērtējot, cik daudz preses izdevumu tiek abonēts pusgadam vai gadam, Zaubes pasta nodaļas vadītāja bilst, ka tas atkarīgs no cilvēku rocības un paraduma lasīt.

“Ir ģimenes, kuras abonē uzreiz piecus sešus preses izdevumus. Nesen man pastniece no kāda cilvēka atnesa pat astoņas kvītiņas. Abonētāji lielākoties ir gados vecāki cilvēki, jo jaunieši, šķiet, jaunumus uzzina internetā vai televīzijā,” saka I. Blaževica, sakot, ka arī pati jau abonējusi pāris preses izdevumu.

“Man gan daudz laika lasīšanai neatliek, jo mājās ir saimniecība, ir savs hobijs un mazbērniem jāvelta laiks, taču man patīk kaut ko abonēt un palasīt,” bilst Vidzemes reģiona Zaubes pasta nodaļas vadītāja Ināra Blaževica.
Ik gadu dažādus preses izdevumus abonē arī cēsniece Mārīte Krūmiņa, kura norāda, ka bez laikraksta “Druva” viņu interesējot arī vairāki žurnāli.

“Protams, varētu neaizrauties ar abonēšanu, jo pilsētā viss nopērkams veikalos. Bet tad atkal cita bēda. Tad nepamani, ka laiks paskrējis un žurnāls sen iznācis. Tad atkal saproti, ka tieši tobrīd nav naudas, lai nopirktu jaunākos žurnālus. Man ļoti patīk abonēt presi, un tad sirds ir mierīga. Vienmēr aizeju Cēsīs uz pasta nodaļu, izšķirstu katalogu un izvēlos, kas tad būs tas, ko nākamajā gadā lasīšu. Tāpat interesē, vai nav kaut kas jauns iznācis. Turklāt Ziemassvētku dāvanās mājiniekiem jau vairākus gadus pēc kārtas iesaiņoju kāda preses izdevuma abonementu. Vecākajam dēlam tas ir kaut kas no gudrākiem žurnāliem – “Ir Nauda” vai “Forbes”, meitām abonēju kaut ko no sieviešu žurnāliem, bet mazdēliem krustvārdu mīklu žurnālus vai “Ilustrētā Junioriem”. Paši ar vīru bez laikraksta “Druva” un “Latvijas Avīzes” ikdienu iedomāties nevaram,” smaidot saka M. Krūmiņa un teic, ka interneta mediji un televīzija nevar aizstāt to sajūtu, kad mierīgi vakarā var ieslīgt dīvānā un ļauties mīļākā žurnāla vai avīzes lasīšanai.

“Turklāt ir jau daudz kas interesants un noderīgs. Tāpēc mūsu kuplā ģimene ir aktīvi preses izdevumu lasītāji un abonētāji,” saka cēsniece.