
Daudzfunkcionālajam sociālo pakalpojumu centram “Cēsis”, kas top pie pilsētas robežas ar Drabešu pagastu, iezīmējas arvien konkrētāki vaibsti. Jau rīt ēkai simboliski svinēs Spāru svētkus.
Īstenojot deinstitucionalizācijas projektu, mūsdienīgais sociālo pakalpojumu centrs paredzēts bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem, veicinot sabiedrībā iekļaujošus pakalpojumus. Centra mērķis ir izveidot sistēmu, kas sniedz atbalstu personai, kurai ir ierobežotas spējas sevi aprūpēt, lai veicinātu iekļaušanos sabiedrībā un neatkarīgu dzīvi, lai cilvēks spētu dzīvot mājās vai ģimeniskā vidē, nevis aprūpes iestādē.
Objektā katru dienu rosās 12-15 strādnieki, lai iecerētajā laikā, līdz maija beigām, varētu izdarīt paredzēto. SIA “Sanart” būvdarbu vadītājs Igors Daukste vērtē: “Noteiktais termiņš šāda apmēra projektam ir īss, tāpēc strādājam ļoti intensīvi. Tagad esam tikuši līdz Spāru svētkiem, ir uzliktas nesošās konstrukcijas, jumts, sarežģītākais process būs aizvadīts. Tad sāksim jumta konstrukciju lakošanu, lai varētu uzklāt segumu, kā arī pabeigsim sienu konstrukcijas, lai varētu iekštelpas norobežot no aukstuma, vēja un nokrišņiem, tad varēs intensīvi sākt iekšdarbus.”
Lai gan sākotnēji paredzētais ēkas pabeigšanas termiņš bija aprīļa vidus, objektīvi apstākļi, arī nepieciešamība piemērot visatbilstošākos risinājumus un veikt papildu darbus, termiņa beigu datumu pavirzījuši uz maija nogali. Negaidīti aukstais ziemas laiks gan darbus nav aizkavējis, jo esošās tehnoloģijas ļāva strādāt ar koka konstrukcijām arī mīnus desmit un piecpadsmit grādos.
Jau darbus uzsākot, būvnieki apzinājās, ka projekts ir sarežģīts. Arī Igors Daukste atzīst, ka viņa vairāk nekā četrdesmit gadu ilgajā būvniecības pieredzē šis ir viens no sarežģītākajiem objektiem: “Ēku veido neierasts salikums – mūris, betons, koka un stiklotas konstrukcijas, izmantoti neierasti tehnoloģiskie risinājumi, tāpēc pie projekta ir interesanti strādāt. Nu jau esam apguvuši šī projekta sarežģītību, pamatu pamats ir izdarīts, varēs sākties darbs pie interjera veidošanas.”
Ēkā plānots nodrošināt piecus sabiedrībā balstītus pakalpojumus: dienas aprūpes centra, atelpas brīža pakalpojumu un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, kā arī dienas aprūpes centra un specializēto darbnīcu pakalpojumu personām ar garīga rakstura traucējumiem. Ēkas uzcelšana un iekārtošana ir pirmais posms, ar laiku plānots labiekārtot arī apkārtni, kur sociālo pakalpojumu centra klienti varētu darboties papildus, kā arī attīstīt jaunas prasmes. Cēsu novada pašvaldības aģentūras “Sociālais dienests” projektu vadītāja-attīstības un sabiedrisko attiecību speciāliste Vita Pleševnika skaidro: “Sākotnēji centra pakalpojumi tiks nodrošināti personām, kurām Eiropas Sociālā fonda projekta “Vidzeme iekļauj” ietvaros būs veikts izvērtējums un sagatavots individuālais atbalsta plāns.”
Vita Pleševnika teic, ka līdztekus ēkas celtniecībai sociālais dienests plāno iepirkumu aprīkojumam – gan dienas centram, gan darbnīcām, kā arī grupu dzīvokļiem; tāpat notiek pakalpojumu saturiskā plānošana gan dienas centram, gan darbnīcām, kā arī sociālās rehabilitācijas pakalpojumiem.
Šāda centra projektēšana, būvniecība un iekārtošana nav vienkāršs process, tādēļ termiņš, kurā bija paredzēts to uzcelt un atvērt, šobrīd mainījies. Ēkas pamatakmens ielikšanas dienā pēc optimistiskām prognozēm bija paredzēts, ka centru jūlijā atvērs, bet nu atklāšana pārcelta uz augustu.
Būvprojekta izstrādātājs ir SIA “Rīgers”, būvdarbus veic SIA “Sanart”, būvuzraudzību nodrošina SIA “Marčuks”. Kopējais projekta finansējums ir 1 593 152,02 eiro, tai skaitā Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums 901 606,05 eiro, valsts budžeta finansējums 42 614,48 eiro, pašvaldības finansējums 569 527,44 eiro.