Ziņas

Sabiedrība

Sociālajai mājai pamati gatavi

Ar vēstījumu pamatos.    Dzīvojamās mājas, kas Raunas novada Drustu pagastā tiek celta pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem, pamatos kapsulu ielika novada domes priekšsēdētāja Evija Zurģe un pansionāta direktors Aivars Damroze.Foto: Sarmīte Feldmane

Pie Gatartas pansionāta ainava pamazām mainās. Kādreizējā kūtiņa pārbūvēta par darbnīcām, bet blakus top dzīvojamā māja pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem. Vienstāva ēkā    būs astoņi labiekārtoti dzīvokļi.

Aizvadītajā piektdienā jaunbūves pamatos tika ielikta kapsula, bet jau rīt tiks svinēti spāru svētki.  “Tā būs koka karka­sa māja, ko izgatavo Kocēnos. Šo dzīvojamo māju veidos astoņas it kā kopā saliktas mājas. Katrā dzīvoklī esam ierīkojuši nepieciešamās komunikācijas: ūdeni, kanalizāciju, siltumapgādi. Vairāk par centimetru kļūdīties nedrīkst. Atvedīs mājas karkasu un uzliks,” pastāsta SIA “Ēkas siltināšana” būvdarbu vadītājs Ainārs Butkus un piebilst, ka parasti vispirms uzbūvē māju, tad ierīko komunikācijas, šoreiz viss otrādi. Tad atliks ārsienām    pielikt dekoratīvās apdares plāksnes, uzklāt jumta segumu un veikt iekšdarbus, jo arī starpsienas jau mājai būs.

\Mājas būvniecība nogāzē pie pansionāta vecās ēkas celtniekiem bija izaicinājums. Vieta mālaina, sākot rakt, atklājās, ka zemē apglabāti būvgruži, stikli. Traktoram tika pārdurtas četras riepas. Māja uzbūvēta uz vairāk nekā 50 pāļiem.

“Cik laikapstākļi ļaus, labiekārtosim apkārtni, veiksim bruģēšanu, bet visu nolīdzināt nevarēs, jo tehnika mālā grimst,” pastāsta A.Butkus.

Pansionāta direktors Aivars Damroze pastāsta, ka kopā ar projektētājiem daudz domājuši, vai atstāt skaistos bērzus mežmalā, taču, izvērtējot gan to vecumu, gan to, ka dažam jau trupe, nolemts nozāģēt. “Vēji mēdz būt spēcīgi, negribētos, ka kāds vecais koks uzgāžas jaunajai ēkai,” teic A.Damroze.

Celtnieki sagatavoja vietu, kur ielikt kapsulu ar informāciju par    Vidzemes plānošanas reģiona deinstitucionalizācijas plānu, par Gatartas sociālās mājas celtniecību, kā arī “Raunas Nova­da Vēstu” un “Druvas” jaunāko numuru, eiro un centu monētām. Pansionāta direktors Aivars Dam­roze pastāsta, ka kapsulu izgatavojuši paši no vecā dziļurbuma sūkņa nerūsējošā tērauda čaulas. “Tai ir arī kārtīgs korķis, aizmetinājām galu, un kapsula gatava,” atklāj A.Damro­ze. Kapsula tika ieguldīta jaunās ēkas Ziemeļu stūrī, pretī darbnīcu ēkai. To izdarīja Raunas pašvaldības vadītāja Evija Zurģe, pansi­onāta direktors Ai­vars Damroze un būvdarbu vadītājs Ainārs Butkus.

“Valentīndienu jaunie iedzīvotāji jau varēs svinēt te,” saka novada vadītāja, bet A.Damroze pastāsta, ka, plānojot celtniecību,    apzinot nepieciešamību,    domāts, ka četri klienti būs no Raunas novada, pārējos dzīvokļus kā pakalpojumu piedāvās Jaunpiebalgas un Vecpiebalgas pašvaldībām. “Mums jau ir seši novadnieki, kuri gaida, kad varēs pārcelties uz Gatartu,” pastāsta A.Damroze un atgādina, ka Gatartā pakalpojumu varēs saņemt gan cilvēki, kuri dzīvo institūcijās, gan tādi, kurus ieteiks paš­valdību sociālie darbinieki. Vēl būtiski, ka tepat blakus pansionātā ir mediķis,  būs darbinieki, kuri ar klientiem strādās.

Dzīves vide pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem pie Gatartas pansionāta tiek veidota, īstenojot Vidzemes plānošanas reģiona deinstitucionalizācijas plānu, kurā pieejami Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) līdzekļi. Gatartas projekta kopējās izmaksas ir 702 329 eiro. Tās segs ERAF, kā arī ir valsts un pašvaldības finansējums. Darbnīcām, kurās klienti varēs darboties ar mālu un koku, ir arī atpūtas telpa, noliktava  un kabinets darbiniekam. Darbnīcu ēka jau nodota ekspluatācija, patlaban par pašvaldības līdzekļiem tā tiek aprīkota ar nepieciešamo.    A. Dam­roze vērtē, ka te varētu veidoties sociālās uzņēmējdarbības uzņēmums    pirmās un otrās grupas invalīdiem ar garīga rakstura traucējumiem.
“Daudz runājam, kā cilvēkus atgriezt sabiedrībā, bet tikpat svarīgi, lai viņiem būtu iespējas strādāt, kaut ko iemācīties, būt noderīgiem,” atgādina A.Damroze.

Deinstitucionalizācijas mērķis ir novērst situācijas, kad personai    jāpārceļas uz dzīvi ilgstošas soci­ālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā    tikai tāpēc, ka nav pieejams nepieciešamais atbalsts dzīvesvietā jeb tā sauktie sabiedrībā balstīti pakalpojumi. Personām ar invaliditāti ir jāno­drošina iespēja vadīt un izvēlēties savu dzīvesveidu un dzīvesvietu, piekļuve pakalpojumiem, ko izmanto pārējā sabiedrība, un individuāls atbalsts, ja tāds ir nepieciešams.