Ziņas

Sabiedrība

Smiltenes mērs: Novadus nepieciešams veidot pēc konkrētiem kritērijiem

Lai varētu vienmērīgi un sabalansēti attīstīties visa Latvijas teritorija, ir nepieciešams novadus veidot pēc konkrētiem kritērijiem, līdzīgi kā tas bija plānots administratīvi teritoriālās reformas sākumā, aģentūru LETA informēja Smiltenes novada domes priekšsēdētājs Gints Kukainis (VL-TB/LNNK).

Kukainis atklāja, ka diemžēl daži novadi tika izveidoti, nesasniedzot šos kritērijus un būtisku lomu ieņemot politikai.

Pēc Administratīvi teritoriālās reformas 2009.gadā ir izveidojušās 119 pašvaldības, kuras pēc teritorijas lieluma, iedzīvotāju skaita, infrastruktūras u.c. pazīmēm ir ļoti atšķirīgas, līdz ar to veidojas atšķirīga pašvaldību dienaskārtība, problēmas un attīstības iespējas.

“Pilnveidojot administratīvi teritoriālo iedalījumu, nākotnē par piemērotāko modeli redzam teritoriju izveidošanu ap nacionālās un reģionālās nozīmes attīstības centriem,” uzskata priekšsēdētājs.

Jau ziņots, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) valdības koalīcijas partneriem iesniegusi jaunu reformas koncepciju, kurā piedāvāti divi iespējamie reformas varianti.

Viens no ministrijas piedāvātajiem variantiem paredz, ka tiks izveidots 49 novadu un deviņu republikas pilsētu administratīvā iedalījuma modelis.

Izstrādājot šo modeli, ņemti vērā vairāki kritēriji – attīstības centrs ar vismaz 1000 iedzīvotājiem, izveidots ceļu tīkls un atbilstoša infrastruktūra. Kā kritēriji ir arī vismaz viena perspektīva vidusskola novadā un tas, ka vidējais attālums no apdzīvotām vietām līdz novada administratīvajam centram ir ap 30 kilometriem.

Kā otru variantu VARAM piedāvā sākotnēji 29 sadarbības teritoriju izveidošanu ap nacionālās un reģionālās nozīmes attīstības centriem, kur pašvaldībām būs iespēja brīvprātīgi pievienoties.