Ziņas

Sabiedrība

“Smaidās” prieka netrūkst

Veselībai. Sandra Heinrihsone kopā ar meitu Signi un mazdēlu Robertu lasa liepziedus. Foto: Sarmīte Feldmane

Pagalmā liepas zari noliekušies līdz zemei. Sandra Heinrihsone kopā ar meitu Signi un mazdēlu Robertu lasa liepziedus. “Citi ziedi un zālītes tējai jau savākti. Visiem ģimenē liepziedi ir iecienītākā tēja,” bilst Sandra.

Kūduma “Smaidās” vasaras viducī valda rimts miers. Ikdienā darba vairāk, jāravē dārzs, jau nogatavojušās jāņogas, tūlīt būs jālasa upenes. “Lai gan vēl nav atvaļinājums, darbs ir pēc grafika, brīvdienās varu izbaudīt vasaru,” stāsta saimniece. Viņa strādā Raiskumā. Kūdumā tuvākā apkārtnē, kā visur Latvijas laukos, darba nav. Viņa nepiekrīt, ka lauki grimst, ka tie tukši. Kūdumā pamazām vien redzams, ka dzīve uzlabojas. “Kaimiņos ceļ trīs mājas jaunā paaudze uz vecvecāku zemes. Jaunās mammas audzina bērnus, vīri strādā. Daži pastrādājuši ārzemēs, sapelnījuši, te iegādājušies īpašumus. Mājas ir vairāk sakoptas nekā vēl pirms dažiem gadiem. Zālīte nopļauta, kāds uzlicis skaistu sētu, vairāk ir puķu. Neviena līvāniete nestāv tukša,” domās dalās kūdumiete un ir priecīga, ka Signes ģimene dzīvo kaimiņos. Arī pārējās divas meitas dzīvo un strādā Latvijā, katrai sava dzīve. Ikdienā “Smaidās” dzīvo viņu vecāki.

“Dzīvojam it kā nomaļus, bet tanī pašā laikā netālu no Stalbes, Auciema, arī uz Cēsīm, Valmieru ērti tikt. Sabiedriskais transports ir, bet nekursē tā, lai varētu izbraukāt uz darbu. Katram ir savs risinājums, kā aizbraukt uz darbu. Tikai no katra paša atkarīgs, kā savu dzīvi veido,” stāsta Sandra.

Par to, ka vasarā varētu būt vairāk saulītes, Sandra īpaši nebēdā, vēl jau viss priekšā. Gan jau aizbrauks līdz jūrai, kādā izbraucienā ar teltīm, arī Ungurmuižā gaidāmi skaisti koncerti. “Laukos labi. No rīta iznāc pagalmā, rasā,” bilst Sandra.

“Smaidās” Heinrihsonu ģimene dzīvo jau 27 gadus. Saimniece smej, ka te visi ir priecīgi, par to liecina arī mājasvārds. Kā lai nebūtu priecīgi, ja mājasvārds “Smaidas”! Gribējuši “Madaras”, bet pagastā tādas jau bija. “Trijās stundās nācās izdomāt. Nekas prātā nenāca. Tobrīd dziesma par “Smaidām” skanēja. Tā arī mūsu māja tika pie vārda,” pastāsta Sandra.