Ziņas

Sabiedrība

Slīkoņi un čūskas jaunieša ceļā

Palīgā saucieni. To, kā pirmās palīdzības sniegšanas sacensībās strādā "cietušie" - skolēni, kuri attēlo traumas guvušos, un jaunieši, kuri sniedz palīdzību -, katrā sacensību vietā vērtēja tiesneši, Latvijas Sarkanā Krusta Cēsu komitejas pārstāvji.Foto: Mairita Kaņepe

Latvijas Sarkanā Krusta (LSK) Cēsu komiteja maijā atkal aicināja skolēnus sacensties zināšanās. Tās tradicionāli tiek noskaidrotas, skolu komandām rīkojot pirmās palīdzības sniegšanas sacensības.

Šogad Raiskumā, pavasaros tradicionālajā sacensību norises vietā, satikās sešas komandas. “Tas nav daudz,” saka Cēsu komitejas izpilddirektore Marina Orlova un piebilst, ka tas nav arī maz, jo mācību iestādēs mainījusies attieksme. Ne vienmēr skolu vadība ir ieinteresēta atbalstīt mācību iestādes medicīnas māsu uzņemties papildu pienākumu – apmācīt skolēnus, dot zināšanas pirmās palīdzības sniegšanā, kā arī strādāt ļoti mērķtiecīgi, lai sagatavotu jauniešus dalībai sacensībās, kuras veicina jauniešu prasmes, kā pareizi sniegt palīdzību nelaimes brīdī.
Cēsu Valsts ģimnāzijas medicīnas māsa Amanda Baltā, kura sacensībām bija teicami sagatavojusi divas komandas, tās ieguva 1. un 2. vietu, uzsvēra, ka viņa nav vienīgā, kura gatava ziedot laiku skolēniem. Līdzīgi dara arī Anita Binde Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijā, Vija Kroiča Cēsu 2. pamatskolā, Raja Erele Nītaures vidusskolā.

Sarkanā Krusta Cēsu komitejas ikgadējās sacensības vēsturiskā Cēsu rajona skolu audzēkņiem, moderni sakot, ir kā kompetencēs balstīts pārbaudes darbs. Ko tad jauniešiem pirmās palīdzības sniegšanas sacensībās bija jāapliecina? Situācija, kādā bija jādarbojas sacensību dalībniekiem, pavērās Raiskuma pļavā, kur jaunieši it kā rīkojuši pikniku – viens, griežot gaļu ar asu nazi, sagriezis pirkstu, otrs apdedzinājis rokas pie grila, trešais dzēris sulu, lapseni arī, un tā iedzēlusi kaklā, bet ceturtajam sācis asiņot deguns. Cita situācija saistīta ar jumta remontu, kur neuzmanīgi bijuši pieaugušie un tuvumā esošie bērni, un vēl bija inscenētas citas nelaimes gadījumu situācijas.

Tiesnešu grupas pārstāvis Jānis Goba, novērojot, kā sacensību dalībnieki glābj slīkstošu draugu, prot noteikt, vai iekodusi čūska un kā pēc tam jārīkojas, vispirms atzinīgi izteicās par mediķu un skolotāju sagatavotajām komandām. Viens no uzdevumiem bija arī autoavārijas radīta situācija, jaunieši apliecināja, ka zina pareizu rīcības secību līdz brīdim, kad klāt būs profesionāla mediķu brigāde.

Ugunskristības šajās sacensībās saņēma Vecpiebalgas vidusskolas komandas sagatavotāja Agita Bērziņa. LSK Cēsu komitejas rosināti, arī vecpiebaldzēni šajā mācību gadā gatavojās komandu sacensībām. Komiteja novērtēja pieaugušo apņemšanos apmācīt skolēnus pirmās palīdzības sniegšanā un aicināja nākampavasar startēt sacensībās, un nu jau ar lielāku pārliecību. Tas ka “spēle” ar sastapšanos nelaimes gadījumā ir padarīta visai ticama, ka glābējiem jāprot arī valdīt emocijas, lai prāts un rīcība būtu saskaņoti, novērtēja skolotāji, galvenokārt bioloģijas, kas arī bija klāt sacensībās.

Redzot nelaimes skartos cilvēkus, dzirdot viņu vaidus un palīgā saucienus, malā stāvētājiem – tiesnešiem vai skolotājām – nereti kļuvis visai neomulīgi. Toties jaunieši, redzot cilvēku sakropļotos locekļus (teicamu darbu paveikusi grimētāja Santa Rogača), apjukumu neizrādīja, darīja, ko varēja. Sacensību situāciju izveidotāja Laura Kubliņa un galvenā tiesnese Teiksma Ķerpe, kā arī LSK Cēsu komitejas vadītāja Zane Brente – Brantiņa aicināja jauniešus neatslābt, arī turpmāk izmantot skolas doto iespēju un papildināt zināšanas pirmās palīdzības sniegšanā.

To pašsaprotami turpinās ģimnāzisti, bet Cēsu Valsts ģimnāzijas audzēkņi šovasar zināšanās un prasmēs ies dziļumā. Mācību gada sākumā no skolas divām komandām tiks veidota viena, tās dalībnieki startēs skolu sacensībās Latvijas mērogā. No iepriekšējiem gadiem zināms, ka cēsnieki ir stipra un zinoša komanda. Taču tieši stiprinieki būs absolvējuši skolu, viņu vietā nāks citi, kuri valsts mērogā laurus vēl nav plūkuši.