Ziņas

Sabiedrība

Slidotavas entuziastu pārziņā

Foto: Marta Martinsone - Kaša

Sals uz dīķiem un ezeriem beidzot uzlicis krietni biezus ledus vākus, tomēr ziemas olimpisko spēļu noskaņā iedzīvotājiem ne visur ir iespējas baudīt slidošanas un hokeja priekus. Aptaujājot novadu tūrisma un sporta organizatorus, atklājās, ka vairākums slidotavu tapušas un tiek uzturētas ar iedzīvotāju un hokeja entuziastu palīdzību, jo ledus tīrīšana un sagatavošana ir darbietilpīgs process.

Cēsu vecajā tirgus laukumā ir uzliets ledus, taču nav slidu nomas. Brīvdienās ir redzēti slidotāji uz Pils parka dīķa, taču tur jātīra sniegs. Vairāk piedāvājuma pilsētā un apkārtnē nav.

Priekuļu novadā dažādu ūdenstilpju pietiekami. Lielākais dabiskais laukums slidošanai un citiem ziemas priekiem ir Niniera ezers. Tūrisma speciāliste Elīna Tilaka papildina: “Visā novadā slidošanai var izmantot dīķus un ezerus. Slidotavu ierīkošana ir iedzīvotāju pašu iniciatīva. Pie Priekuļu tehnikuma ir laukums, kur audzēkņi katru gadu uzlej ledu, darbojas arī slidu noma. Vēl var slidot uz dīķa pie Veselavas bērnudārza. Zinu, ka viesu nams “Vē­jaines” uz dīķa rīko hokeja turnīrus, savukārt Liepas iedzīvotāji dodas slidot uz karjeru.”

Viesu nama “Vējaines” saimnieks Andris Cīrulis stāsta, ka uz viņu dīķi var nākt slidot jebkurš vietējais. Ledus tiek notīrīts, vienīgi kvalitāte vairs nav tik laba kā sākumā, vainīgs sniegs un temperatūras svārstības. Hokeja mači tiek rīkoti katru gadu. Šogad piedalījušās četras komandas – gan vietējie, gan no Cēsīm un pat rīdzinieki.

Meklējot informāciju par slidotavām, interneta lietotājus mulsina ziņa Cēsu Olimpiskā centra mājaslapā: “Atvainojiet, bet paš­laik slidošana Priekuļu slēpošanas – biatlona trasē netiek piedāvāta. Iespējama slidu noma – maksa 2 eiro par divām stundām.” Tātad, ja kāds iznomā slidas, tad steigšus jāmeklē tuvākais dīķis, jo citādi “skaitītājs griežas”.

Līgatnes sporta centra vadītājs Viesturs Dumpis “Druvai” stāsta, ka uzliet labu ledu ir liels darbs: “Ja uznāk atkusnis, viss ir pagalam. Šogad iedzīvotāji izvēlas dabiskā ledus laukumus. Viens ir Laivenē pie Augšlīgatnes bērnudārza, otrs Lejaslīgatnē uz dīķa pie ceļa, kas ved uz dabas takām. Mūsu hokejisti ir tie paši puiši, kuri nodarbojas arī ar florbolu. Šogad braucām uz hokeja mačiem Amatas novadā.”

Vecpiebalgas centrā, šosejas malā, šobrīd ir pieci hokeja laukumi, jo nesen notikušas lielas ikgadējās amatierhokeja sacensības ar vairāk nekā 120 dalībniekiem. No­vada sporta organizators Toms Praulītis stāsta: “Visi laukumi ir uz dabiskā ledus, uz dīķiem. Ta­gad no pieciem laukumiem atstāsim trīs. Pašvaldība organizē ledus tīrīšanu darbdienās, nedēļas nogalē tīra vietējie entuziasti. Laika apstākļu dēļ grūti saglabāt labu ledus kvalitāti, traucē sniegs. Citos pagastos ezerus vairāk izmanto zemledus makšķerēšanai un slēpošanai. Distanču slēpošanas trase uz Alauksta ezera tiek uzturēta labā kārtībā.”

Pārgaujas novadā ir divas vietas, kur var slidot. Auciema centrā ir hokeja laukums, ko ierīkojusi jauniešu biedrība “Vari un dari”, Straupē var slidot uz mazā dīķīša pie estrādes.

Amatas novadā galvenais un lielākais hokeja laukums ar bortiem un apgaismojumu ir Nītaurē. Vietējie jaunieši no “Nītaure­ņiem” rūpējas par kvalitatīvu ledu. Hokeja entuziasti uz treniņiem brauc katru vakaru, pat no Zau­bes. Slidu nomas nav, toties var sarunāt īstus hokejistu tērpus. Novada sporta organizators Ēriks Bauers stāsta, ka Nītaurē jau otro gadu tiek rīkotas lielas hokeja sacensības: “Īsta ledus sezona ir īsa, tikai pusotrs mēnesis. Ir jābūt kādam, kurš organizē, tīra ledu. Kādreiz iedzīvotāji bija aktīvāki, tagad brīvdienās ir tik plašs piedāvājums, ka cilvēki izvēlas ne tikai hokeju. Entuziasti var slidot Skujenē, Līvos uz dīķa.”

Pētot Žagarkalna”, “Ozolkalna” un “Ežu” sporta inventāra nomas piedāvājumu, atklājas, ka ne slidotājiem, ne hokejistiem te nekā nav. Protams, var doties uz sporta veikalu un, ieguldot prāvas investīcijas, iegādāties visu, kas nepieciešams.

Latvijas ziemas ir neprognozējamas, reizēm pārāk īsas, un slidošanas iespējas arī nav katru gadu, tāpēc tik ātri neizaug jaunā mai­ņa ātrslidotājiem, daiļslidotājiem vai hokejistiem, un jaunieši savus sporta talantus realizē citās jomās.