Ziņas

Sabiedrība

Skujenes Viedais ciems tiek kustināts

Seminārs. Skujenes Viedā ciema kopā strādāšanas telpā regulāri notiek semināri par aktuālām tēmām. Vakar speciālisti stāstīja par šī gada aktualitātēm, ko piedāvā Lauku atbalsta dienests.Foto: no albuma

Amatas novada Skujenes Viedā ciema centrā vakar notika Latvijas Lauku konsultāciju centra seminārs par Lauku
atbalsta dienesta (LAD) projektu un atbalstu aktualitātēm 2019.gadā.

Seminārs sākās ar Amatas novada pašvaldības projektu vadītājas Zanes Pīpkalējas informāciju par Viedā ciema iespējām un tehnoloģijām.

Jau rakstījām, ka pērnā gada nogalē novada pašvaldība pabeidza LEADER projekta “Viedā ciema atbalsta punkta izveide Amatas novada Skujenē” īstenošanu. Tā rezultātā izveidota kopā strādāšanas vieta, kurā pieejams moderns biroja tehnikas aprīkojums, 3D printeris, ātrs interneta pieslēgums.

Z. Pīpkalēja stāsta, ka Viedā ciema projekts pabeigts gada nogalē, bet tad cilvēki aizņemti ar citām lietām, tāpēc pilnvērtīga darbība sākusies gada sākumā: “Kopš janvāra sākuma cenšamies Viedo ciemu aktīvi kustināt. Tieši tā to esam nosaukuši – Viedā ciema kustināšana. Arī šis seminārs bija viena no aktivitātēm, kas notiek katru nedēļu, jo šī plānota kā vieta, kur vietējiem iedzīvotājiem pulcēties, dalīties savās prasmēs.”

Uz semināru ieradās 13 cilvēki. Gaidīts tika vairāk, bet dažiem objektīvi iemesli, kādam jātīra ceļi, citu sniegainie ceļi atturēja no ierašanās. Iespējams, daļai aicināto viss nepieciešamais par LAD aktualitātēm zināms.
“Esam sapratuši, ka uz katru pasākumu, semināru jāaicina iespējami plašāks cilvēku loks, neļaujoties stereotipiem,” atzīst Z. Pīpkalēja. “Dažkārt tiek nodomāts, šo neaicināsim, viņam nebūs interesanti, bet izrādās, ka tieši šis cilvēks ir lielākais ieguvējs.”

Projektu vadītāja atzīst, ka ikdienas darbā laukos bieži nākas lauzt stereotipus, arī Viedais ciems ir stereotipu laušana, parādot, ka arī attālākās vietās var īstenot nozīmīgas ieceres: “Jo vairāk ideju kustinām, jo vairāk redzam, ka vietējie to novērtē pozitīvāk.”

Nākamajā trešdienā ieplānots seminārs par “LEADER” projektiem, jo Cēsu rajona lauku partnerība izsludinājusi pieteikšanos finansējumam. Partnerības vadītāja Dace Melgalve atbrauks uz Skujeni, lai skujeniešiem nav jābrauc uz Cēsīm, arī tas ir Viedā ciema ieguvums. Z. Pīpkalēja šajā sakarā norāda uz vēl kādu interesantu niansi: “Vakar kāda sieviete teica, ka netikšot uz to semināru, vai nevarētu internetā nodrošināt tiešraidi. Ja esam viedais ciems, nevaram taču teikt nē, tāpēc līdz nākamajai nedēļai tas jāatrisina, to noteikti izdarīsim. Tas būs kārtējais pierādījums, ka Skujenē viss iespējams.”

Viedā ciema izveidi sekmēja fakts, ka Skujenes pagasta pārvaldei nodrošināts jaudīgs Latvijas radio un televīzijas centra optiskais interneta kabelis, bet ātrs internets ļauj paveikt daudz. Feisbukā izveidota vietne “Viedā Skujene”, jo šo sociālo tīklu izmanto ļoti daudzi, arī seniori arvien vairāk sāk apgūt datorus, virtuālo vidi. Arī te nāk talkā Viedais ciems, piektdienās sāktas datorprasmes mācības senioriem.

“Šīs nav ierastās datorapmācības stundas ar noteiktu programmu, kur sākām ar Word apguvi. Darām citādi, katrs seniors stāsta, ko grib apgūt. Lai sāk ar to, kas interesē. Jau pirmā nodarbība bija interesanta. Kāds gribēja darboties Youtube, cits vēlējās atrast Amatas novada domes sēžu ierakstus, dažs centās saprast, kā sākt apieties ar datoru. Ar viņiem darbojas kāds puisis, kurš studē, bet nedēļas nogalē atgriežas dzimtajā ciemā.

Tā pakāpeniski Viedais ciems attīstīsies, mums tikai jābūt pacietīgiem. Darbojoties rodas jaunas idejas, saskatām, kādā jomā vajadzētu rosīties, kādas konsultācijas nepieciešamas, bet visu laiku projekts jākustina,” saka Z. Pīpkalēja.