
Vairāk nekā sešdesmit 9.-12.klašu Valmieras skolēni oktobra sākumā uzsāka “ceļojumu” uz Marsu, piedaloties konkursā “Tehno prātnieks”. Projekta mērķis ir radīt un nostiprināt jauniešu interesi par dabaszinātņu, tehnoloģiju un matemātikas jeb STEM nozaru perspektīvām.
Valmieras Attīstības aģentūras karjeras un izglītības projektu vadītāja Inna Purmale atklāj, kā radās ideja organizēt šādu konkursu: “Bija iespēja piedalīties programmā PuMPuRS un gatavot jaunatnes iniciatīvu projektu. Sākotnēji ar kolēģiem organizējām ideju vētru, kuras laikā radās doma par konkursu “Tehno prātnieks”. Mums likās svarīgi pievērst uzmanību un radīt interesi par STEM (zinātne, tehnoloģijas, inženierzinātnes, matemātika) nozares mācību priekšmetiem caur neformālu pieeju darbā. Tādas aktivitātes palīdz, uzlabo sekmes un interesi par mācībām, ja arī kādā brīdī trūcis motivācijas mācīties.”
I.Purmale stāsta, ka sākotnēji konkursa rīkošanai uzrunātas vairākas organizācijas, taču sadarbība noslēgta ar ZINOO radošajiem prātiem, kuru viena no piedāvātajām idejām bija Marsa bāzes stacijas izveide.
Vispirms konkursa “Tehno prātnieks” atklāšanas pasākumā oktobrī komandas satikās, veidoja savu identitāti un uzzināja konkursa uzdevuma stāstu. Skolēniem pasākumā bija iespēja redzēt īstu raķeti un dzirdēt aizraujošu pieredzes stāstu no ZINOO komandas un misijas “Pirmie Latvijas 100km kosmosā” vadītāja Paula Irbina. Noslēgumā dalībnieki piedalījās eksperimentos FIZMIX šovā.
Pēcāk komandas apmeklēja Valmieras koprades darbnīcu DARE, iepazina tajā esošās iekārtas, darbojās sietspiedes darbnīcā, kurā tapa komandu T-krekli ar pasākuma logo, lai noslēguma dienā dalībnieki būtu vienādos, pašu izgatavotos krekliņos, kā arī ieskatījās Tehnobusa pasaulē.
Konkursā kopā piedalās sešas izglītības iestādes – Valmieras Viestura vidusskola, Valmieras Valsts ģimnāzija, Valmieras 2.vidusskola, Valmieras 5.vidusskola, Valmieras Tehnikums, Valmieras Dizaina un mākslas vidusskola-, pavisam astoņas komandas. “Tehno prātnieks” misijas galvenais uzdevums ir izveidot Marsa bāzes staciju. Kaut gan šī brīža situācija klātienē kopā darboties neļauj, ir rasts risinājums, kā noslēguma dienā dalībnieki var savu ideju izklāstīt žūrijai. “Noslēguma pasākums norisināsies tiešsaistes platformā Zoom, kur plānojam “saslēgties” visi kopā. Komandas vairs nerādīs Marsa bāzes maketu, bet prezentēs to tiešsaistē sev izvēlētā formā: video, zīmējumi, stāstījums u.c. Piedāvājām arī prezentāciju veidot videospēlē Minecraft, kurā var izveidot bāzi 3D formātā,” stāsta I.Purmale.
Katrai komandai ir piesaistīts skolas pedagogs, kurš palīdz un iedrošina. Ikvienam ir arī iespēja konsultēties ar komandu mentoru no ZINOO – Robertu Zemnieku, kurš iedvesmo un palīdz rast motivāciju un risinājumus.
Konkursa noslēguma dienā, 3.decembrī, būs pieaicināta žūrija, kas uzklausīs jauniešu idejas. “Būs ne tikai cilvēki, kuri darbojas STEM nozarē, bet arī kāda populāra, jauniešiem pazīstama personība, kura pastāstīs par sevi un to, kā sasniegt un īstenot mērķus . Šis cilvēks būs arī kā iedvesmotājs,” teic I.Purmale.
“Konkursa galvenā ideja nav krāt punktus un iegūt vietas. Mērķis ir parādīt jauniešiem nozaru daudzveidību, sniegtās iespējas un rosināt uz augstiem mērķiem un drosmīgiem risinājumiem. Ikviens dalībnieks ir ieguvējs, jo piekritis piedalīties šajā izaicinājumā. Konkursa laikā jaunieši iemācās strādāt komandā, gūst jaunas zināšanas un prasmes, rod interesi par STEM nozares priekšmetiem: fiziku, astronomiju, bioloģiju, ķīmiju, matemātiku,” stāsta I.Purmale. Papildinot sacīto, Valmieras Attīstības aģentūras karjeras un izglītības projektu vadītāja teic: “Ar neformālām metodēm radām jauniešos interesi par eksaktajiem mācību priekšmetiem un mūsdienu tehnoloģijām. Strādājot komandā, ir labāka iespēja iepazīt citam citu, lietderīgi pavadīt laiku un gūt zināšanas.”
Jaunatnes iniciatīvas projektu – konkursu “Tehno prātnieks” finansē Eiropas Sociālais fonds.