Raksti

Skolās

Vēl skolēni, bet jau uzņēmēji

Pamanītas. "Junior Achivement Latvia" valdes priekšsēdētājs Jānis Krievāns kopā ar Jaunpiebalgas vidusskolas mācību uzņēmuma "Think green" dalībniecēm Nikolu Karīnu Karpu, Gerdu Johansoni un Diniju Eksto. Meitenes konkursā saņēma titulu "Sociāli atbildīgs skolēnu mācību uzņēmums".
Foto: publicitātes

Jaunpiebalgas vidusskola aktīvi atbalsta skolēnu mācību uzņēmumu veidošanu un darbību. Pedagoģes Vitas Kļaviņas vadībā skolēni – uzņēmēji savus izlolotos ražojumus laiduši tirgū, saražotās preces arī pārdotas.

Jaunpiebalgas skolēni ar savu produkciju piedalījušies Lat­vijas mēroga skolēnu mācību uzņēmumu gadatirgū “Cits bazārs”, ko martā rīkoja organizācija “Junior Achievement Lat­via” ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras atbalstu.
Jaunpiebalgas vidusskolas mācību uzņēmumi Rīgā tirgojās un arī pieteicās konkursā, kurā vērtēja bērnu un jauniešu uzņēmējdarbības idejas. Starp 400 skolēnu mācību uzņēmumiem ideju konkursā tika vērtēti 270 autori. “Šogad konkursā konkurence vairākās nominācijās bija tiešām sīva,” komentēja “Junior Achie­ve­ment Latvia” vadītājs Jānis Krievāns.

“Sociāli atbildīgs uzņēmums” – apbalvojumu šādā nominācijā pamatskolu grupā saņēma Jaun­piebalgas 7.klases skolnieces Gerda Johansone, Nikola Karīna Karpa, Dinija Eksto. Meitenes izveidojušas uzņēmumu “Think green”, viņas tirgū piedāvāja ievaskota batikota auduma drāniņas produktu iesaiņošanai, lai tās aizvietotu ikdienā lietotos plast­masas maisiņus.
Skolotāja Vita Kļaviņa pamatā strādājusi ar Jaunpiebalgas 7. klases skolēniem. Tajā nodibināti seši mācību uzņēmumi. Viens uzņēmums izveidots arī 6. klasē. 10. klasē mācību uzņēmumā apvienojušās meitenes, lai gatavotu interjera dekorus no stikla un tos papildinātu ar asprātīgiem uzrakstiem.

“Lai skola darbotos “Junior Achievement” programmā, paš­valdībai jāsamaksā dalības maksa, kas nav maza, bet Jaun­piebalgas pašvaldība šādu mācību virzienu atbalsta. Pagodi­nājums par pirmo uzņēmējdarbību skolēniem ir vajadzīgs ne tikai materiālā izpausmē, tas nepieciešams, lai skolēnos rastos apziņa par spējām un gūto pieredzi,” saka Vita Kļaviņa, kura pārliecināta, ka ierādīt uzņēmējdarbības pirmās iemaņas ir vērts jau sākumklašu audzēkņiem, nemaz nerunājot par pamatskolas klašu skolēniem. Uzņēmumu dibinātāji šajā mācību gadā ada zeķes, gatavo suvenīrus.

Skola arī iesaistījusies jaunā starptautiskās programmas “Eras­­mus+” projektā, viena no sastāvdaļām tajā ir skolēnu mācību uzņēmumu darbība. Tas nozīmē, ka Latvijas skolēni, Dā­nijas, Lielbritānijas, Itālijas un Por­tugāles skolēni tiksies, dalīsies pieredzē. Tad redzēs, ko par latviešu jauniešu idejām ražot metāla gredzenus, adīt zeķes, veidot sapņu ķērājus, velt vannas bumbas, izgatavot virtuves piederumus, sniegt pakalpojumu – hennas tetovējumus – teiks ārzemju jaunieši. Arī skolotājiem noderēs ārzemju kolēģu pieredze kā rosināt un pamudināt jauniešus uzņēmējdarbībai.

Jaunpiebalgas vidusskolas skolēnu mācību uzņēmumi piedalās dažādos pasākumos, veiksmīga bija dalība Vidzemes mēroga tirdziņā, kas notika Gulbenē. Bērni un jaunieši savus ražojumus piedāvājuši arī tirdziņos, kas tiek rīkoti Jaunpiebalgā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *