Raksti

Skolās

Vasaras brīvlaikā vēlas strādāt

Lai veicinātu skolēnu nodarbinātību vasaras brīvlaikā, Nodarbinātības valsts aģentūras īstenotajai skolēnu vasaras nodarbinātības programmai piešķirts papildu finansējums, valstī kopumā iesaistot par tūkstoti vairāk skolēnu nekā pērn, skolēnu vasaras nodarbinātībai paredzētais finansējums sasniedz 1,6 miljonus eiro, iesaistot 6,3 tūkstošus skolēnu, ziņo Nodarbi­nātības valsts aģentūra.

Interesējās jau agri pavasarī

NVA Cēsu filiāles nodarbinātības organizatore/vadītāja p.i. Ilona Rute klāsta, ka vēsturiskajā Cēsu rajonā skolēnu ieinteresētība par darbu vasarā ar katru gadu palielinās. 2017. gadā pieteikušies 220, bet 2018.gadā 243 skolēni. Diemžēl visiem, kuri piesakās, darbu pasākuma ietvaros nodrošināt nevar. Pēc I. Rutes sacītā, pagājušajā gadā NVA Cēsu filiālē bija izveidotas 147 darba vietas skolēniem, bet šogad plānotas vairāk nekā 160. Šogad elektroniskā reģistrēšanās sākās 16.maijā, nedēļas laikā jau piereģistrējās 100 skolēni. Jāpiebilst, ka reģistrēšanās turpināsies līdz 17.augustam, līdz ar to ikviens interesents vēl var paspēt pretendēt uz valsts piedāvāto iespēju.

“Aktīvākie skolēni jau agri pavasarī interesējas par darba iespējām vasarā. Visbiežāk interesējas, kad un kā varēs pieteikties vasaras nodarbinātībai, cik ilgi varēs strādāt, pie kādiem darba devējiem. Bieži skolēni jau sagatavojuši savus CV un nāk interesēties, kā tos nodot darba devējam,” stāsta I. Rute.

Darba devēju piedāvājums dažādojas

Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, dubultojusies arī uzņēmēju aktivitāte. Ja aizvadītajā gadā pasākumam pieteikumus iesniedza 13, tad šogad 26 darba devēji. “Daļa uzņēmēju jau vairākus gadus sadarbojas ar aģentūru un nodrošina skolēniem darba vietas, daļai šī ir jauna pieredze.”

Pasākuma organizēšanas noteikumi paredz, ka skolēns jau pirms reģistrācijas var vienoties ar konkrētu darba devēju par darbavietu un laiku. Ja skolēns nav vienojies, tad pieteikuma reģistrācijas secībā saņems informāciju telefoniski vai ar e-pasta starpniecību par iespēju pretendēt uz brīvajām darbavietām. Tātad vienā gadījumā skolēns jau zina, ko sagaidīs, otrā gadījumā tā ir neliela loterija, nezini, kāds darbiņš iekritīs, kāds vadītājs gadīsies.

Izvērtējot darba devēju pieteikumus, NVA priekšroku dod tiem darba devējiem, kuri piedāvā augstāku atalgojumu un augstāk kvalificētas profesijas. Pasākuma ietvaros ir iespēja strādāt dažādus darbus gan lielos, gan mazos uzņēmumos. Šogad Cēsu filiālē ir iespēja pieteikties pārdevēja palīga, viesnīcas administratora, klientu apkalpošanas speciālista, jaunākā programmētāja, viesmīļa, pavāra palīga, gludināšanas operatora un citām profesijām, tātad piedāvājums neaprobežojas ar ogu lasīšanu vai nezāļu ravēšanu.

Reizēm dzirdēts, ka pusaudži ne vienmēr ir atbildīgi darbinieki, daži lauksaimnieki dusmojušies, ka tie, kuri zinot, ka ar garantiju saņems solīto samaksu, esot slikti motivēti darbam. “Šādas sūdzības filiālē saņemam reti,” saka I. Rute un paskaidro, ka tieši tāpēc pirms darba sākšanas ir skolēnu atlase, darba devējs izvērtē kandidātu motivāciju strādāt konkrētajā darbavietā.

Izrāda iniciatīvu un gūst pieredzi

Arvien biežāk dzirdamas diskusijas par šāda vasaras darba lietderību, liekot akcentus uz to, ka biešu kaplēšana mūsdienu jaunietim nekādi nepalīdz darba tirgus konkurencē, vajagot skolēniem piedāvāt mūsdienīgu praksi, kurā gūto pieredzi vēlāk var izmantot kā atspēriena punktu. I. Rute uzskata, ka darbs vasarā skolēnam dod iespēju saprast atbildību un izvērtēt gatavību jaunam darba grafikam. “Šī pieredze dod izpratni par jautājumiem, kas saistīti ar darba tirgu un iekļaušanos tajā. Tā ir lieliska iespēja iepazīt visus darba meklēšanas un uzsākšanas posmus: CV sagatavošana, darba intervija, darba līguma slēgšana, darba grafika ievērošana, sadarbība ar kolēģiem un darba vadītāju, visbeidzot iespēja iegūt savu pirmo atalgojumu ar izpratni, kā šī darba alga veidojas. Vasaras nodarbinātības pasākumā iegūtā pieredze skolēnu jau laikus sagatavo darba tirgum. Tas, ka skolēns izrādījis iniciatīvu un vēlmi strādāt brīvlaikā, ir atzinīgi vērtējams. Kā jau iepriekš minēju, No­darbinātības valsts aģentūras pasākuma ietvaros priekšroka tiek dota augstāk kvalificētām profesijām, lai nodrošinātu, ka skolēni iegūst pēc iespējas vērtīgāku darba pieredzi,” tā I. Rute.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *