Raksti

Skolās

Skolēni eiroparlamentāriešu krēslos diskutē par Eiropu

Mores pamatskolas komanda pie Eiropas Parlamenta ēkas Strasbūrā. No kreisās: EP Vēstnieku skolas vadītājs Mores pamatskolā Kalvis Grīnbergs, Daniels Urtāns, Ričards Zavadskis, Silvestrs Zaharāns, Rauls Skaliņš, Kristaps Straume, Normunds Bremšmits, Megija Kozlova, Valdis Straume, Gatis Laizāns, Katrīna Elza Gudovska, skolotāja Egita Skrūzkalne, Sabīne Eglīte, Mores pamatskolas direktore Tīna Blūma, Roberts Jānis Smiltiņš.
Foto: no albuma

Mores pamatskola ir Eiropas Parlamenta Vēstnieku skola, nupat, maija izskaņā, 12 audzēkņi un trīs skolotāji no Mores pamatskolas devās uz Strasbūru, lai viesotos Eiropas Parlamentā.

“Ik pa laikam kādu skolu, kura savā mācību iestādē, pašvaldībā vai plašākā mērogā veicinājusi pilsonisko aktivitāti, uzaicina ciemos uz Eiropas Parlamentu. Šoreiz arī mēs bijām starp tiem laimīgajiem, kam bija iespēja paviesoties Francijā, Strasbūrā,” stāsta skolas direktores vietnieks Kalvis Grīnbergs.

Iepazīta Eiropas Parlamenta ēka, skolēniem tur bijusi iespēja arī piedalīties diskusijās un iejusties deputātu lomās, balsojot un pārrunājot sev aktuālos jautājumus, tostarp vai vēlēšanās vajadzētu piedalīties jau no 16 gadu vecuma.

Pēc pilnas darba dienas Eiropas Parlamentā, kur iepazīstināti ar Eiropas Savienības pirmsākumiem un vēsturi, skolēnus video sveicienā uzrunāja Eiropas Parlamenta (EP) prezidente Roberta Metsola. Tiešsaistes diskusijā bērni uzdeva jautājumus EP viceprezidentam Robertam Zīlem un diskutēja par jauniešu iespējamo iesaisti politiskajos procesos un Eiroparlamenta vēlēšanām 2024.gadā. Jaunieši atzinuši, ka deputāta darbs nav viegls, jāuzņemas daudz atbildības, ir spraiga dienas kārtība.

“Šī skolēniem bija fantastiska pieredze. Ja līdz šim ne vienam vien Eiropas Savienība šķita kaut kas tāls un svešs, tad pēc Strasbūras apmeklējuma viņi atzina, ka jaunieši ļoti viegli var ietekmēt Eiropas politiskos procesus. Atliek tikai aiziet uz Eiroparlamenta vēlēšanām 2024. gadā un nobalsot par saviem favorītiem. Protams, jāizrāda vēlme iesaistīties procesos, kas veicina eiropeiskās vērtības, Eiropas Vēstnieku skola ir lielisks piemērs, kur iesaistīties. Tad radīsies arī iespējas, lai savus mērķus sasniegtu,” tā par gūto pieredzi Eiropas Parlamentā Strasbūrā Kalvis Grīnbergs.

Braucienā uz Strasbūru no Mores skolas devās vecāko klašu audzēkņi. Ceļojuma dalībnieki izraudzīti pēc skolā rūpīgi izstrādātiem atlases nolikuma kritērijiem, pastāstīja K.Grīnbergs. Ņemtas vērā gan zināšanas par Eiropas Parlamentu, gan sekmes un angļu valodas zināšanas, iesaistīšanās skolas organizētos pasākumos par Eiropas Savienību, piemēram, viktorīnās.

Brauciena izdevumus sedza Eiropas Parlaments, bet ēdināšanu brauciena laikā sponsorēja Siguldas novada pašvaldība.

Mores pamatskola programmā “Eiropas Vēstnieku skola” iesaistījās 2021.gadā. Latvijā šajā programmā piedalās 85 izglītības iestādes no 40 pašvaldībām, apvienojot 35 tūkstošus skolēnu un 118 pedagogu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *