Raksti

Skolās

Skolas apvienos

Amatas novada pašvaldība pieņēmusi lēmumu apvienot divas lauku skolas Skujenes pagastā, kuras vienu no otras šķir 9,5 kilometri. Pašvaldības tālākās darbības iecerētas tā, lai 2016. gada 1. septembrī sāktu strādāt jauna iestāde – Amatas novada Skujenes pamatskola. Apvienojot Sērmūkšu pamatskolu, kurā mācās 35 skolēni, un Skujenes pamatskolu, kurā mācās 46, pašvaldība plāno, ka jaunā skola būs ar vismaz 70 skolēniem un tiks panākts mērķis, lai pamatskolā vairs nav apvienoto klašu. Tāpat kā līdz šim, darbosies arī pirmsskolas grupas.

2014.gadā tika aptaujāti Skujenes pagasta iedzīvotāji, noskaidrojot, kā viņi vērtē skolu darbību un izglītības pakalpojumu kvalitāti. Aptaujā vairākkārt uzsvērts – lai nebūtu apvienoto klašu. Pirms lēmuma pieņemšanas deputāti iepazinās ar katras skolas prognozēm, cik audzēkņu turpmākajos gados varētu iestāties 1. klasēs. Sērmūkšu pamatskolā tie varētu būt tikpat cik līdz šim – divi vai trīs. Tātad kopā 1. – 4. klasēs ne vairāk kā astoņi bērni.

Amatas novada domes izpilddirektors Māris Timermanis uzsver, ka lēmuma pieņemšana par Skujenes un Sērmūkšu pamatskolu apvienošanu briedusi jau kādu laiku. Pašvaldība lēmumu pieņēmusi, izveidota komisija, kas strādās, lai veiktu reorganizāciju. Tās pirmā sanāksme notiks 10. martā.

“To, vai pirmajā gadā pēc divu skolu apvienošanas Skujenes pamatskola darbosies vienlaikus abās līdzšinējās ēkās, vasarā izlems pamatskolā izveidotais jaunais kolektīvs. Pašvaldība pedagogiem neko nenorādīs,” skaidro M.Timermanis un piebilst, ka pašvaldībai nopietns darbs padarāms vēl šajā pavasarī. Kamēr Sērmūkšu pamatskola un Skujenes pamatskola strādā, kā ierasts, Amatas novada pašvaldībai jāpārņem savā jurisdikcijā Skujenes pamatskola. Patlaban tā ir Vecpiebalgas pašvaldības izglītības iestāde. Dokumenti sagatavoti un iesniegti saskaņošanai Izglītības un zinātnes ministrijā. Ar ministriju jāsaskaņo arī Sērmūkšu pamatskolas reorganizācija. “Amatas novada pašvaldība ir ieinteresēta pēc iespējas ātrāk sagaidīt ministrijas saskaņojumus par juridiskajām izmaiņām abās skolās,” piebilst M. Timermanis.

Amatas novada izveidotā reorganizācijas komisija veiks Skujenes pamatskolas nekustamā īpašuma piereģistrēšanas procedūru. Nodibinātā jaunā izglītības iestāde – Amatas novada Skujenes pamatskola – būs mantas pārņēmēja no abām pamatskolām – Sērmūkšos un Vecskujenē. Tiklīdz jaunā iestāde būs reģistrēta, Amatas novada pašvaldība izsludinās konkursu uz Skujenes pamatskolas direktora amatu.

“Pašvaldībai ir svarīgi rīkoties laikus, lai jaunās skolas direktors tiktu apstiprināts jau maijā. Ceram, ka konkursam pieteiksies vairāki pretendenti un konkurss būs pilnvērtīgs. Direktoram būs uzdevums rūpēties par abu līdzšinējo skolu ēkām. Līdzko direktors stāsies amatā, viņš veidos skolas komandu, pieņemot darbā skolotājus un darbiniekus. Ar jaunizveidoto kolektīvu direktors sāks risināt jautājumu par to, vai mācību darbs pārejas periodā notiks vienlaikus abās skolu ēkās vai jau 2016. gada 1. septembrī vienā ēkā,” jaunās skolas vadības gaidāmos darba uzdevumus izceļ M. Timermanis un piebilst, ka Amatas novadā ir pieredze, kā tas notiek. Amatas pamatskola arī kādu laiku strādāja divās ēkās, kuras šķīra līdzīgs attālums. Pēc dažiem gadiem Amatas pamatskolas kolektīvs nolēma, ka visām deviņām klasēm jāstrādā vienā ēkā. Tie kolektīvam bija svētki, ka visi atkal ikdienā var būt kopā. Lai kā arī būs, Amatas novada Skujenes pamatskola turpinās apkalpot Vecpiebalgas novada Kaives pagasta ģimenes.

Vecpiebalgas novada Skujenes pamatskolas pašreizējā direktore Anda Lukstiņa teic, ka gaidāmās pārmaiņas skolā audzēkņus nesatrauc. Viņi zina, ka skola būs un mācīšanās notiks lielākā klasē. Arī skolotājus nebaida juridiskās pārmaiņas, jo līdzīga reorganizācija jau notika 1996. gadā, kad tā kļuva par Kaives pagasta skolu. Tagad Vecpiebalgas dome ir ieinteresēta, lai skolu, kura atrodas kaimiņu novadā, juridiski pārņem Amatas pašvaldība, bet tāpat kā līdz šim tajā mācās tuvējās apkārtnes bērni no Vecpiebalgas novada Kaives pagasta.

“Skolēnu vecāki visvairāk bažījās par skolu gaidāmo reorganizāciju, jo viņi ir vismazāk informēti,” to “Druvai” sacīja Skujenes pamatskolas direktore Anda Lukstiņa. Tieši tādas pašas bažas par to, kas sekos pēc skolu apvienošanas, ir Sērmūkšu pamatskolas audzēkņu vecākiem. “Pašvaldība skolēnu vecākiem nav veikusi pietiekamu izskaidrošanas darbu. Vecāki ir par to, ka skolas jāapvieno, bet vēlreiz grib dzirdēt apsvērumus, pirms tiks pieņemts lēmums, kur apvienotajai skolai pagastā jāstrādā,” sacīja Sērmūkšu pamatskolas direktore Ilze Šmate.

Dzīvojam demokrātiskā laikā, kurā skolēnu vecākiem ir tiesības lemt par savu bērnu izglītības jautājumiem. Vecāki ir tie, kuri izvēlas bērnam skolu, vecāki arī ir nozīmīga sabiedrības daļa, kas tāpat kā visi iedzīvotāji var piedalīties pašvaldību vēlēšanās un izvēlēties, kuri cilvēki būs novada domes deputāti.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *