Raksti

Skolās

Raibu vasaru piedāvā dažādas bērnu nometnes

Bērni bauda vasaras priekus nometnē “Cilnis Āraišos”.
Foto: Alise Brokāne

Skolēnu vasara sākusies. Diemžēl lielai daļai vecāku, arī vecvecāku nav iespēja šo laiku pavadīt kopā ar bērnu. Lai skolēnam dienas paietu izzinošā, aktīvā izklaidē, viena no iespējām ir vasaras nometnes.

Aplūkojot piedāvājumu Cēsu novada teritorijā, ir skaidrs, ka izvēles iespējas ir izbaudīt vasaru sportiskā garā vai tehnoloģiski radošā, kā arī vienkārši vasarīgiem priekiem pilnā nedēļā prom no vecāku uzmanošās acs, bet tāpat – pieaugušo uzraudzībā.

Sporta cienītājiem plaša izvēle

Fizisku aktivitāšu cienītājiem ir iespēja ievirzīt savus bērnus gan sportiskā garā, gan papildināt viņu jau esošās zināšanas, prasmes un fiziskās spējas divās nometnēs, kuras abas norisinās Priekuļu novadā. Viena no tām ir diennakts sporta nometne “Ziķeri 2022”, kuru rīko jau desmit gadu. Nometnē piedalīties aicināti bērni no sešu līdz 18 gadu vecumam. Stāsta nometnes vadītājs Andis Zeilis: “Galvenais virziens ir vieglatlētika, peldēšana. Nometne paredzēta aktīviem bērniem. Patlaban brīvas vietas ir tikai jaunākā vecuma grupā.” Starp nometnes aktivitātēm plānota rīta vingrošana, ikdienas peldēšanas nodarbība Priekuļu baseinā, sporta spēles (tautas bumba, stafetes, kustību rotaļas u.c.), vieglatlētikas vingrinājumi, ikdienas velo izbraucieni, peldes ezerā un citas aktivitātes.
Nometnes vadītājs piebilst, ka nometnes izmaksas ir norādītas mainīgas, jo patlaban ne tikai šīs nometnes organizētājiem, bet arī citu nometņu veidotājiem jārēķinās ar pārtikas un energoresursu straujo sadārdzinājumu. Protams, tiek meklēti iespējamie risinājumi, lai bērnu vasaras nometņu izmaksas nepalielinātos.

Otra sporta nometne, kas arī norisināsies Priekuļos, ir “DUEsport” rīkotā “Šļakatas pa gaisu!”. Arī te vadlīnijas ir fiziskās aktivitātes, uzsvaru liekot uz peldēšanas prasmju apguvi un padziļināšanu. “Nometnei šis jau ir devītais gads. Šogad notiek divas nometnes – viena ar velobraukšanu, viena bez. Saturs abām ir vienāds, bet atšķiras tikai riteņbraukšanas aspekts, un iemesls tam ir gaužām vienkāršs – vecākiem ir problemātiski nogādāt riteņus pie mums, bet mēs uz vietas tos nodrošināt nevaram. Parasti vasarā plānojam divas vai trīs šādas nometnes. Dalībnieki ir no visas Latvijas, pārsvarā bērni, kam interesē peldēšana un velo.

Riteņbraukšana vairāk ir kā tūrisma sadaļa ar mērķi iepazīt apkārtni,” par plānu dalās nometnes vadītāja Alise Timermane-Legzdiņa. Nometnē aicināti arī bērni, kas peldēt vēl neprot, bet vēlas to apgūt. Nometnes pamata sporta veidi ir peldēšana, riteņbraukšana un vingrošana, bet šogad plānots dot iespēju apgūt disku golfa prasmes. Nometnē var piedalīties bērni no astoņu līdz 15 gadu vecumam.

Brīvdienās zinātne, tehnoloģijas un vides izziņa

Stalbes pagastā norisināsies “Apdāvināto bērnu fakultatīvās skolas”(ABFS) rīkotā zinātniski pētnieciskā vasaras nometne, kurā bērni dalīsies divās jaukta vecuma grupās: 1., 2. klases bērni kopā ar 5. un 6. klašu vecuma dalībniekiem, bet 2., 3. klašu bērni apvienosies ar 7., 8. klašu skolēniem.

Tā ir nometne bērniem, kuriem patīk pētīt, eksperimentēt, ļaut vaļu fantāzijām un katru dienu izdomāt un izdarīt ko jaunu un aizraujošu. Nometne noteikti ieinteresēs vecākus, kuri vēlas, lai bērns 8/10 dienas vasarā, esot prom no mājām, būtu drošībā pie pieredzējušiem un profesionāliem pedagogiem, kas dos iespēju priecāties par mācīšanos, aizraujoši sportot, muzicēt, mākslinieciski izpausties. “Pieredze ar nometnēm mums ir ļoti liela, tās veidojam kopš 1998.gada,” stāsta nometnes vadītāja Marika Melne. “Stalbē gan notiek ceturto gadu, pirms tam rīkotas citur Latvijā.”

Jautāta, kā izpaužas nometnes finansējums uz “ziedojumu pamata”, M.Melne stāsta, ka tas paredzēts ar nolūku dot iespēju piedalīties vairāk bērniem, jo ne visām ģimenēm ir iespēja samaksāt paredzēto dienas naudu – 50 eiro. Balsoties uz ziedojumiem, ir iespēja gan tikt pie finansējuma, gan kādam piedalīties nometnē par mazāku maksu.

Runājot par nometnes ievirzi, M.Melne stāsta: “Mūsu nometne ir ļoti piesātināta. Laiks ir saplānots no astoņiem rītā līdz desmitiem vakarā. Protams, ir atpūtas brīži, klusā stunda, bet kopumā dienas režīms ir ļoti aktīvs. Katru dienu nodarbības notiek par konkrētu tēmu, piemēram, mikroskopi, teleskopi un ar to saistītie temati. Ir gan zinātniskā ievirze, gan radošās domāšanas attīstīšana, gan pildām loģiski matemātiskās un telpiskās domāšanas attīstības uzdevumus. Nometnes laikā uzvedam arī teātra izrādi, kas ir ļoti svarīga prasme – prast uzstāties, darboties uz skatuves.”

Tehnoloģiju apguvi piedāvā Drabešu pagastā notiekošā radošā tehnoloģiju nometne “CampIT”. Nometne paredzēta deviņus līdz 16 gadus veciem dalībniekiem. Būs iespēja iegūt zināšanas un prasmes, kas paplašina redzesloku, sekmē pasaules izpratni un veicina gan sociālo, gan emocionālo attīstību. Nedēļas laikā nometnes dalībniekiem būs iespēja radoši strādāt ar dažādām mākslas tehnikām, programmēt elektroniski vadāmas iekārtas, iepazīties ar VR un AR tehnoloģijām, izprast un izmēģināt 3D drukāšanas tehnoloģijas, spēlēt domāšanu attīstošas spēles, veidot un montēt savus video sižetus. Protams, būs arī sportiskas aktivitātes, pārgājieni. “Šajā gadā nometne notiek piecas nedēļas pēc kārtas, bet brīvas vietas vēl pieejamas tikai noslēdzošās nedēļas grupā,” par aktīvo interesantu atsaucību nometnei stāsta viens no tās pedagogiem Gunārs Kanbergs. Viņš arī teic, ka šogad nometne norisināsies jau piekto gadu.

Trešā zinātniski orientētā nometne ir Cēsu Kosmosa izziņas centra rīkotā “Kosmosa laboratorija”, kura šogad notiks 4. – 6.klašu vecuma grupas bērniem. Nometnes mērķis ir radīt interesi par STEM izglītību. Piecu dienu laikā dalībnieki risinās nākotnes sabiedrības izaicinājumus, kur dzīvošana uz citām planētām būs ikdiena. Programmas aktivitātes paredz praktizēt kritisko domāšanu, problēmu risināšanas prasmes, jaunradi, uzņēmējspējas, sadarbību komandā un digitālās prasmes. “Šogad tēma ir “Mēness apmetnes veidošana”, bērniem būs iespēja izbaudīt, kā būtu atrasties uz Mēness un izveidot apmetni tur ar visu nepieciešamo izdzīvošanai,” par plānoto dalās Cēsu Komosa izziņas centra vadītājs Pauls Irbins. Viņš arī piebilst, ka patlaban uz maksimāli atļautajām 20 nometnes vietām saņemti jau teju piecdesmit pieteikumi, tādēļ brīvu vietu vairs nav. Lielā interese par nometni, iespējams, skaidrojama ar to, ka par dalību tajā nav jāmaksā, to finansē no projektā piesaistītajiem līdzekļiem.

Gūt iespaidus, prasmes vai tikai atpūsties

Liepas pagasta Skangaļu muižā 11 līdz 15 gadus vecus bērnus iepriecinās muzikāla kristīgas ievirzes nometne. “Pestīšanas armija organizē mūzikas un angļu valodas nometni. Ir plānots, ka dalībnieki ir no visas Latvijas. Mācāmies dziedāt, muzicēt, apgūstam mūzikas instrumentus. Pēdējā nometnes dienā pie mums ciemos atbrauc audzēkņu vecāki un bērniem ir iespēja parādīt jaun­apgūtās prasmes koncertā,” par nometnes vīziju stāsta tās vadītāja Diāna Baltace.

Kristīgās ievirzes nometnē bērnus mācīs skolotāji no Anglijas, Zviedrijas, Latvijas. Tajā būs meistarklases, talantu vakars, spēles, piedzīvojumi un iespēja mācīties par Dievu. “Nometne norisinās jau kopš 2016.gada, bet brīvo vietu gan šajā gadā vairs nav,” piebilst D.Baltace.

Vieglu vasaras noskaņu un priekpilnas aktivitātes bērniem iespējams gūt Āraišos notiekošajā dienas nometnē “Čiliņš Āraišos”, kas paredzēta bērniem vecumā no septiņiem līdz 12 gadiem. “Jūlija nometnes grupa jau ir aizpildīta, bet augustā vēl pieejamas dažas brīvas vietas,” par interesi dalībai nometnē stāsta tās vadītāja Alise Brokāne. “Nometnē plānojam laiku tā, lai bērni patiešām varētu pilnvērtīgi izbaudīt vasaru. Mums te neatskan svilpes pēc stingra režīma, bet ir tāds jautrs, priekpilns noskaņojums ar interesantām aktivitātēm gan ūdenī, gan brīvā dabā, ar ko bērniem lieliski pavadīt laiku. Vakaros bērni dodas uz mājām, jo pieredze rāda, ka šādā vecumā tomēr bieži vien ir nepieciešamība nakšņot ierastajā vidē.”

Citādus iespaidus bērni var gūt nometnē “Piedzīvojums ar Haskijiem”, ko rīko Drabešu pagastā. Tās galvenā tēma, kā noprotams pēc nosaukuma, ir sadarbība ar suņiem – 20 draudzīgiem, cilvēkus mīlošiem Sibīrijas haskijiem. Nometnē plānoti pārgājieni ekipējumā ar haskijiem, izbrauciens ar sporta skūteriem, izbrauciens velokamanās,  radošās darbnīcas un citas aktivitātes. “Nometne norisinās pirmo gadu. Līdz šim esam organizējuši dažādus pasākumus, bet nometne mums ir unikāls projekts tikai šogad,” piebilst Ilze Kravcova, nometnes vadītāja.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *