Ceturtdiena, 25. aprīlis
Vārda dienas: Līksma, Bārbala

Progresīvs izaicinājums piespiedu kārtā

Līga Salnite
11:54
17.03.2020
9
Shutterstock 346701608 Compressor 1

Līdz ar jaunā koronavīrusa pieņemšanos spēkā kopš ceturtdienas pēcpusdienas valstī noteikta ārkārtējā situācija un dzīve, šķiet, apgriezusies kājām gaisā. Īpašu profesionālo spriedzi patlaban izdzīvo pedagogi un izglītības iestāžu vadītāji, kuriem izvirzīts šķietami neiespējamais – turpināt pilnvērtīgu mācību procesu, atceļot pilnībā “dzīvo” klātienes kontaktu ar audzēkņiem.

Tomēr vairums “Druvas” uzrunāto mācībspēku iedvesmo ar spēju pat kritiskajā brīdī saskatīt to “zelta maliņu” – spītējot šai izglītības sistēmas zemestrīcei, uzdevums nodrošināt attālinātās mācības tiek uztverts arī kā pārbaudījums skolu līdz šim sludinātajai laikmetīgajai domāšanai.

Katram sava loma
Neapšaubāmi, skolu direktori par atbildīgo uzdevumu, kas ārkārtējās situācijas ietvaros bez gara pārdomu laika, kur nu vēl kādiem pilotprojektiem, viņiem uz pleciem negaidīti uzlikts, ir satraukušies, turklāt tas ir pat samērā maigs apzīmējums tam, kādas emocijas varētu būt pedagogiem. Tomēr jāuzteic iestāžu vadītāji, kuri arī spriedzes filmai līdzīgajos apstākļos prot saskatīt pozitīvos aspektus un gatavi savus darbiniekus, skolotājus arī morāli iedvesmot. Turklāt pretēji vēl ceturtdienas vakarā izskanējušajām bažām arī vēsturiskā Cēsu rajona teritorijā esošajās vispārizglītojošajās skolās ir samērā maz tādu audzēkņu, kuriem nav nekādu tehnoloģisko līdzekļu dalībai attālinātajās mācībās. Šo dienu laikā arī vairāki uzņēmumi, kuri pārvalda elektroniskos skolvadības rīkus, žurnālus, mācību līdzekļus digitālā formātā, nākuši klajā ar sociāli atbildīgiem lēmumiem atļaut skolām izmantot pakalpojumus šajā laikā bez maksas.

Kā atzina vairāki pieredzējuši pedagogi, vienīgais nudien vēl neprognozējamais lielums ir vecāku spēja – un arī gatavība – atbalstīt savus bērnus attālinātajās mācībās. Protams, vecāko klašu bērni par digitālo vidi nereti ir zinošāki nekā viņu vecāki, turpretī sākumskolu audzēkņiem, pat pārvaldot piekļuvi saviem e-klases vai uzdevumi.lv profiliem, būs nepieciešama palīdzība tik dažādās iespējamajās problēmsituācijās. Ne visi vecāki varēs atlicināt tam laiku, jo liela daļa vēl paši turpinās strādāt klātienē vai attālināti, ne visi pietiekami pārzina šīs mācību vides, lai būtu noderīgi mazajiem censoņiem. Turklāt jāņem vēra, ka diemžēl ir arī tādi vecāki, kuri ne tikai nespēj, bet arī nevēlas veltīt laiku, lai palīdzētu bērnam skolas uzdevumu veikšanā.

Lielākoties cerīgi

Pirmais uzdevums no Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) skolu vadītājiem tika dots jau piektdienas rītā: ziņot par iestādē jau līdz šim izmantotajiem elektroniskajiem mācību organizēšanas līdzekļiem (kā arī tehnoloģisko iekārtu daudzumu) un gatavību apgūt jaunas digitālās platformas, kā arī apzināt visus audzēkņus par viņiem personīgi pieejamajām iekārtām. Protams, ne visi vecāki piektdien uz pedagogu aicinājumu steidzami atbildēt tikpat operatīvi reaģēja – vēl pirmdienas rītā klašu audzinātāji atkārtoti pieprasīja sniegt tālākai mācību organizēšanai tik nepieciešamo informāciju. Lai gan bija iecerēts jau pirmdien ziņot par attālinātās mācīšanās pieejamību visā valstī, vēl pusdienlaikā IZM šādus datus nevarēja publiskot. Piektdien attālināto mācību iecerei veltītajā preses konferencē izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska provizoriski gan minēja – Latvijā konstatētas tikai astoņas skolas, kuras vēl mācību procesā nebija ieviesušas nekādus digitālos palīgrīkus. Šīs situācijas atrisināšanā tehnisku palīdzību solījuši skolvadības platformu uzturētāji.

Šķiet, arī vēsturiskā Cēsu rajona teritorijā nav pamata lielam satraukumam, vai skolēniem būs pieejamas vajadzīgās iekārtas un internets. Gan lielāku, gan mazāku skolu direktori apliecināja, ka teju visiem audzēkņiem dzīves­vietās ir dators, planšete vai telefons un interneta pieslēgums. Attiecībā uz tiem pāris izņēmumiem, kur objektīvi nav iespējama elektroniska komunikācija, izglītības iestādes solīja rast risinājumus, piemēram, piegādājot tēmu materiālus un uzdoto pie mājas durvīm ar Sociālā dienesta starpniecību. Tomēr šie jautājumi tuvākajās dienās vēl tiks izvērtēti.
Jaunpiebalgas vidusskolas direktors Arnis Ratiņš pieļāva, ka bez pastāvīgas piekļuves internetam mājās varētu būt vien kādi trīs audzēkņi. Par saziņu ar viņiem vēl tiks domāts, tomēr kopumā “izskatās, ka varēsim to nodrošināt”. Visticamāk, e-klase šajā iestādē būs vadošā platforma informācijas apmaiņai starp pedagogiem un skolēniem, papildus piesaistot citus digitālos rīkus. “Jo vairāk varēsim kombinēt, jo labākas iespējas būs,” secina direktors, norādot, ka, piemēram, portālā soma.lv pagaidām vēl daudzos mācību priekšmetos nav vajadzīgā materiāla. “Tas būs tāds eksperiments!” ar pozitīvu atziņu noslēdz A.Ratiņš.

Gaismas staru notiekošajā mēģina ieraudzīt arī Amatas novada Skujenes pamatskolas direktore Anda Lukstiņa. Lai gan varētu šķist, ka šai skolai, kas atrodas samērā tālu no plaši apdzīvotām vietām, varētu būt lielāki sarežģījumi ar iekārtu pieejamību un interneta pārklājumu, direktore apliecina – ģimenēs veiktā aptauja liecina, ka gandrīz visi skolēni varēs iesaistīties attālinātajā mācību procesā. Tikai vienā ģimenē patlaban nav nekādas iespējas, jo atbilstošā iekārta tieši tagad saplīsusi. Ģimene paudusi apņēmību tuvākajā laikā iegādāt viedtālruni. “Mēs arī līdz šim esam ļoti daudz – arī pirmklasnieki – strādājuši portālā uzdevumi.lv. Peda­gogi ir apmācīti, nupat arī piereģistrējāmies soma.lv,” par visa mācību procesa pārnešanu virtu­ālajā telpā stāsta A.Lukstiņa. Viņa cer, ka darbā ar vecākajiem bērniem skolotājām izdosies īstenot arī tiešsaistes stundas. “Mums ir dota iespēja visu citu atlikt un koncentrēties uz tehnoloģisko iespēju izmantošanu,” pārdomās dalās direktore, kura pati šo gatavošanos koordinē, atrodoties mājās. Skolotājiem nav jānāk uz darbavietu, ja vien dzīvesvietā ir pieejami tehniskie līdzekļi. “Risks gan ir attiecībā uz tiem skolēniem, kas arī parastajā kārtībā ir mudināmi mācīties,” teic A.Luk­stiņa, piemetinot, ka, strādājot attālināti, var rasties maldīgs iespaids, ka mācīšanās vairs nav pienākums.

Sporta skolai sarežģītāk

Komplicētāk jauno mācību formātu realizēt būs Cēsu pilsētas Sporta skolai. “Ir pedagogi un treneri, kam šī situācija ir ļoti sāpīga,” atzina iestādes direktore Rudīte Vanadziņa, paskaidrojot – mācības šajā skolā lielā mērā vērstas uz ļoti konkrētu rezultātu sasniegšanu, kas iespējams treniņos, pasniedzējam klātesot. Taču kopumā situācijas nopietnība tiek izprasta un mierinājums tiek rasts pārliecībā – jo mazāk tiks pieļauts tiešais kontakts, jo ātrāk, cerams, arī varēs atgriezties pie darba, lai šos rezultātus sasniegtu. R.Vanadziņa to nosauca vēl par “tālākā mācību procesa iespēju iztaustīšanu”, tomēr skaidrs, ka iespējas un iestrādnes attālinātā komunikācijā starp pasniedzējiem un audzēkņiem jau ir. Pirmkārt, viņa atzina, ka šis varētu būt īstais brīdis pastiprināti apgūt teorētisko materiālu – sporta veidu vēsturi un sacensību noteikumus – , kam parasti varbūt pietrūkst laika. Tālāk pedagogiem uzdots izstrādāt rekomendācijas, arī treniņu programmas, kuru īstenošanā visvēlamākajā variantā iesaistītos ģimene, jo “kā zināms, tieši aktivitātes un atrašanās svaigā gaisā stiprina imunitāti”. Jāatzīst, noteiktu darbu vai treniņu plāna patstāvīga izpilde sporta skolas audzēkņiem ir pazīstama, jo šādi ik pa laikam jārīkojas arī tad, kad pedagogi dodas komandējumos, atvaļinājumos vai, piemēram, slimo, tomēr tas nekad nav bijis tik ilgstoši.

Vecāku atbildība

Vakar Cēsu novada pašvaldības Izglītības pārvalde uz metožu un rasto risinājumu apspriešanu aicinājusi visu izglītības iestāžu vadītājus, taču arī pirms tās pārvaldes vadītāja Lolita Kokina “Druvai” pauda pārliecību, ka “šobrīd nav pamata domāt, ka skolas nevarēs strādāt attālināti”. Jau bija zināms, ka visas Cēsu novada skolas izmanto elektroniskās skolvadības platformas un ir kaut iemēģinājušas roku citos digitālajos rīkos. “Visīstākā pārbaude būs bērnu vecākiem – ja kaut kas neveiksies, mēs noteikti to uzzināsim,” domā L.Kokina. Viņa piekrīt mācību iestāžu direktoru paustajam viedoklim, ka šoreiz vēl vairāk bērnu būs nepieciešama vecāku līdzdarbošanās: “Tādā situācijā esam pirmo reizi. Cerams, ka mums izdosies!”

Izglītības un zinātnes ministre gan ir sagatavojusi atkāpšanās ceļu. Ja attālinātās mācības buksēs, tiks pagarināts brīvlaiks un arī mācību gads, tad tas beigsies vēlāk nekā parasti.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Topošajiem mūziķiem iespēja apgūt jaunas un papildināt esošās prasmes

05:12
25.04.2024
8

“Šīs meistarklases ir daļa no pasākumu sērijas, ko veicam kā metodiskais centrs. Šajā reizē tā bija jauno dziedātāju vokālās un skatuves prasmju attīstīšana un koncertmeistaru profesionālā pilnveide,” tā par 15.aprīlī aizvadīto notikumu Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolā pastāsta iestādes metodiķe Ija Groza. “Šajā reizē mēģinājām jaunu formātu – vienā telpā, vienā vietā norisinājās gan vokālo […]

Kultūras apmaiņa un ielu māksla. Jaunieši mācās sadarbību un toleranci

10:26
23.04.2024
40

12 jaunieši no Nīderlandes un tikpat Cēsu novada pārstāvju pagājušajā nedēļā darbojās Cēsīs. Viņi tikās projektā “Ielu mākslas spēks 2.0”, kura mērķis ir veicināt izpratni par līdzdalību, sadarbību, toleranci. Kopējā darbā tapa arī kas jauns – ar ielu mākslai raksturīgajiem paņēmieniem apgleznota telpa Jauniešu mājā. “Sākotnējais plāns projektā bija piešķirt jaunas krāsas Jauniešu mājas iekšpagalmam, […]

CVĢ fiziķu komanda iegūst 3.vietu valsts mērogā

05:12
19.04.2024
68

“Pats komandu olimpiādē piedalījos jau trešo reizi, bet šajā gadā veicās vislabāk. Bija ļoti interesanti, sadalījām uzdevumus starp mums pieciem,” par dalību Latvijas Fizikas komandu olimpiādē pastāsta Cēsu Valsts ģimnāzijas (CVĢ) 12.a klases skolnieks Kārlis Driba. “Šoreiz bija daudz komandu, vairāk nekā abās iepriekšējās olimpiādēs, tāpēc tas bija arī zināms izaicinājums. Bija patīkami redzēt starp […]

"Tuk, tuk, taisīsim strazdulēniem būri!”

05:18
18.04.2024
56

Straupes pamatskolas pirmsskolas trīsgadnieku grupiņas “Taurenīši” bērni mēneša tēmas ietvaros rosīgi darbojās – kopā ar mazā Vestarda tēti gatavoja putnu būrīšus lidojošajiem draugiem dārzos. Bērni ne vien vēroja, kā dēlīšu sagataves pārtop par putnu būrīti, bet drosmīgākie arī iemēģināja roku mājiņas gatavošanā. “Ar šiem bērniņiem strādāju, kad viņi tikko atnāca uz bērnudārzu. Esmu studente, un […]

Bērni lasa un vērtē grāmatas

09:59
08.04.2024
71

Gada garumā bērni un vecāki lasīja grāmatas un izvēlējās tīkamākās, piedaloties Latvijas Nacionālās bibliotēkas lasīšanas veicināšanas programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2023”. Programmas dalībnieki, kuri tajā iesaistījās Cēsu Centrālās bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļā, pulcējās lasīšanas svētkos. Cēsniece Anastasija Alekse­jeva ir grāmatu mīļotāja, meitene izlasīja ne tikai savam vecumam paredzētos, bet visus programmā iekļautos darbus. […]

Lai mācītu skolēnus, mācās arī skolotāji

12:25
27.03.2024
87

Cēsu Bērzaines pamatskolā aizvien pilnveido iekļaujošās izglītības metodes Statusa maiņa no speciālās skolas uz pamatskolu, kura īsteno iekļaujošo izglītību, ir liels solis un process, kas prasa īpašu pieeju un virzību uz mērķtiecīgu attīstību. Cēsu Bērzaines pamatskolai šis ir pirmais mācību gads jaunajā statusā. Skola nemitīgi pilnveidojas, lai mācību process skolā nodrošinātu nepieciešamo katram skolēnam. “Iekļaujoša […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
27
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
37
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
20
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
37
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
36
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi