Raksti

Skolās

Pie medaļas tikt palīdzēja sevis apšaubīšana

Sandra Siliņa.
Foto: Līga Salnite

Cēsniece Sandra Siliņa ir vienīgā Latvijas pārstāve, kura aprīļa vidū notikušajā Eiropas meiteņu matemātikas olimpiādē (European Girls’ Mathematical Olympiad, EGMO) tiešsaistē nopelnījusi bronzas medaļu. Kautrīgā matemātikas izcilniece no Cēsu Valsts ģimnāzijas (CVĢ) atzīst, ka ir pateicīga intuīcijai, kas likusi vairākkārt pārbaudīt sākotnēji šķietami pareizos atrisinājumus.

Starptautiskā olimpiāde norisinājās no 15. līdz 21.aprīlim. Sākotnēji tās norises vieta bija plānota Nīderlandē, taču “Covid-19” pandēmija arī šī pasākuma organizatorus piespieda meklēt, kā, spītējot attālumam, jaunietes tomēr varētu izmēģināt spēkus matemātiskajos izaicinājumos. Tā EGMO kaut attālināti, bet kļuvusi par pirmo notikušo starptautisko mācību olimpiādi pēc ārkārtējās situācijas iestāšanās. Dalībai var kvalificēties Eiropas izglītības iestāžu audzēknes, kuras nav sasniegušas 20 gadu vecumu. San­dra “Druvai” pastāstīja, ka šajā olimpiādē piedalījās otro reizi. Lai gan pirmajā gadā šim notikumam gatavojusies intensīvāk, toreiz līdz godalgai neizdevās tikt. Ģimnāziste gan noliedz, ka uzdevumi šogad būtu izrādījušies vieglāki, tiesa, sākotnēji kāds risinājums padevies itin ātri, taču mieru neesot devusi sajūta, ka tas nav pareizais. “Šoreiz ļoti palīdzēja sevis apšaubīšana,” piedzīvotajā dalās S.Siliņa, paskaidrojot – lai sevi nomierinātu, vairākkārt mēģinājusi iznākumu pārbaudīt, līdz pārliecinājusies par savu bažu pamatotību.

EGMO ietver sešus komplicētus matemātiskos uzdevumus, kuru atrisināšanai šoreiz bija dotas divas dienas, katrā 4,5 stundas. Lai pārliecinātos, ka tiek ievēroti visi nosacījumi, meitenes ar tiešsaistes kamerām uzraudzīja olimpi­ādes rīkotāji. Jautāta par sajūtām kā realitātes šovā, Sandra atklāj, ka nav izjutusi neērtības vai satraukumu. Tiešsaistes komunikācija jau pierasta, kopš attālināto mācību sākuma pagājis jau vairāk nekā pusotrs mēnesis un visi darbi elektroniskajā vidē sokas raiti. “Man tiešām patīk, ka pati varu organizēt savu laiku,” uzsver vidusskolniece.
Par CVĢ audzēknes starptautisko sasniegumu Latvijas iedzīvotāji ar Valsts izglītības satura centra (VISC) starpniecību uzzināja 23.aprīlī, taču pati meitene teic, ka viņai tas nav nācis kā pārsteigums. Sandra stāsta, ka EGMO mājaslapā (šo procesu varētu salīdzināt ar Eirovīzijas konkursa punktu skaitīšanu) vairāku dienu garumā bijusi iespēja sekot līdzi dalībnieču punktu izkārtojumam. “Kā kāds darbs izlabots, tā tie rezultāti nedaudz atkal mainījās,” skaidro cēsniece. Kopā ar Sandru no Latvijas olimpiādē šogad piedalījās vēl trīs jaunietes no Rīgas un Siguldas, tomēr pārējām tā neveicās. Diplomi un medaļa, kā arī dalībniecēm paredzētās piemiņas veltes tikšot atsūtītas ar pasta starpniecību.

Sandra ar pateicību atceras savas matemātikas skolotājas – no Cēsu pilsētas Pastariņa sākumskolas Ivetu Daigu, Birutu Bozi un Laini Ūdri, Cēsu Valsts ģimnāzijas pasniedzējas Anitu Slaidiņu un Agritu Bartušēvicu, kā arī Latvijas izlases treneri Juri Škuškovniku.

Patlaban ģimnāzistes ikdienu aizņem strauji tuvojošais vidusskolas noslēgums, tajā skaitā arī gatavošanās līdz galam vēl neskaidros apstākļos plānotajiem 12.klašu centralizētajiem eksāmeniem vasarā. Taču Sandra atklāj, ka viņa iecerējusi piedalīties arī Baltijas valstu informātikas olimpiādē, kurai no 27.aprīļa līdz 2.maijam vajadzēja notikt Ventspilī. Tās norise klātienē atcelta, taču rīkotāji sola drīzumā izsludināt konkursu tiešsaistē.

Eiropas meiteņu matemātikas olimpiāde ir radusies pēc līdzīga matemātisko zināšanu sacensību modeļa Ķīnā. Pirmo reizi EGMO notika 2012.gadā Apvienotajā Karalistē, Kembridžā, konkursā piedalījās 19 valstu pārstāves, to­starp arī no Latvijas. Šogad tiešsaistes formā olimpiādē piedalījās meitenes no 53 pasaules valstīm. Valsts izglītības satura centrs informē, ka Latvija starp Eiropas valstīm ierindojusies 28.vietā, apsteidzot tādas valstis kā Somiju, Dāniju, Austriju un Lietuvu. Labākos rezultātus olimpiādē uzrādījusi kāda rumāniete, iegūstot 39 no maksimālajiem 42 punktiem, bet valstu kopvērtējumā pirmo vietu ieguvusi Krievija. Olimpiādes uzdevumu saturā aptvertas tādas matemātikas tēmas kā skaitļu teorija, kombinatorika, funkcionālā analīze, algebra un ģeometrija.

No starptautiskajām mācību olimpiādēm “Covid-19” uzliesmojuma dēļ pilnībā atceltas divas, viena nupat notikusi, un vēl par sešām organizatori sola drīzumā izziņot tiešsaistes norisi. Uz laiku “ne ātrāk par augustu” noliktas vēl trīs olimpiādes, bet divu starptautisko mācību sacensību rīkotāji paziņojuši par pasākuma pārcelšanu uz 2021.gadu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *