Raksti

Skolās

Pasaku tēli un šausmiņas mūsu pilsētā

Cēsu bērni. Bērnu grāmatu ilustratoru darbu izstādē mazuļi ar prieka saucieniem novērtēja Artas Ozolas - Jaunarājas radītos tēlus.
Foto: Marta Martinsone - Kaša

Bezgala jauki personāži no latviešu literatūras šogad satikušies Cēsīs. Ar bērnu grāmatu varoņiem piepildījušās Izstāžu nama zāles un arī Cēsu Jaunās pils 3. stāva zāle. Bērnu grāmatu ilustratori sapulcināti pirmo reizi, lai bērniem un tiem, kas lasa bērniem priekšā pasaku grāmatas, būtu
iespēja skatīt izdevumuilustrācijas to oriģinālā izpildījumā.

Izstādes “Atrasts grāmatā” atklāšana bērnu grāmatu ilustratoriem bija kā salidojums. Pro­fesionāļi pauda prieku par satiktajiem amata brāļiem un iespēju skatīt profesionāļu darbu vienuviet.

Izstādes apmeklētāju vidū visvairāk gaidīti bērni. Vieni no pirmajiem Cēsu Izstāžu namā grāmatu ilustrāciju pasaulē prieka pilnus brīžus aizvadīja Cēsu 3. pirmsskolas audzēkņi no vecākās grupas. Kārļa Skalbes pasakas “Kaķīša dzirnavas” jaunajā izdevumā galvenais varonis ir mūsdienīgs. Bija bērni, kuri atpazina ilustrācijās Daugavu ar Vanšu tiltu, Latvijas prezidenta pili un secināja, ka Skalbes kaķītis nonācis Rīgā.

Ilustratoru darbu izstāde “Atrasts grāmatā” sniegs prieka pilnus brīžus arī vecākiem un vecvecākiem. Par to jau liecināja izstādes atklāšana, kuras apmeklētāji nebeidza apbrīnot un slavēt Izstāžu nama vadītājas Natas Livonskas ideju – sapulcināt ilustratorus vienuviet.

Izstādē skatāmi arī darbi, kas izvirzīti un saņēmuši Jāņa Baltvilka balvu. Elīnas Brasliņas rokraksts liksies pazīstams daudziem, jo grāmatu tēli skatīti arī animācijas filmā. Arta Ozola – Jaunarāja ir ļoti ražīga, fantāzijām bagāta ilustratore. Cēsīs viņa ieradās kopā ar vīru, tērpušies kā tēli, kurus viņa veido leļļu formā. Mazie cēsnieki ar saucieniem pau­da prieku, ka daži varoņi ir iznākuši no grāmatu lappusēm.

Izstādes iekārtotājs mākslinieks Dainis Andersons ņēmis vērā, ka galvenā skatītāju auditorija būs augumā nelieli. Ilustrācijas izliktas zemāk, nekā pierasts redzēt pieaugušo auditorijai domātajās izstādēs. Vienīgi Alekseja Na­umo­va gleznojumi, kas samazinātā formātā tikuši grāmatā, izstādē izkārti uz auklas. Izskatās, ka mākslinieks vēl žāvē krāsas. Taču uz grāmatu galda, kuru dāsni nokomplektējusi grāmatnīca “Zvaig­zne ABC”, mazie skatītāji redz izstāžu eksponātus jau nodrukātus.

Gundegas Muzikantes saaicinātie kolēģi – Anna Vaivare, Gita Treice, Anete Melece un Jānis Blanks, Kristians Brekte, Ieva Jurjāne, Guntars Sietiņš un Ilze Dambe, Irīna Vorkale, Indra Spro­ģe, Signe Ērmane un Vivianna Maria Staņislavska – ir starp tiem, kuri specifisku mākslas jomu – ilustrāciju – aizvadītajos gados Latvijā attīstījuši spoži un strauji. Radīti jauni izteiksmes veidi, konceptuāli risinājumi, tehnikas paņēmieni. Latviešu ilustrāciju klasikas cienītājiem nu ir iespēja redzēt, cik laikmetīgi spilgta un daudzpusīga ir šodienas ilustrācija.

Irīna Vorkale, latviešu pasaku ilustrētāja, par savu veikumu teic, ka tajā ir arī šausmiņas, un piebilst, ka dažos tēlos iesprukuši pašas mazbērnu vaibsti.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *