Raksti

Skolās

Pāri Āraišiem ar lidojošu paklāju un teikām

Skaņu ierakstu studijā. Profesionālā studijā teikas par Āraišiem ierakstā piedalās stāstnieku darb­nīcas vadītāja un filmas scenārija autore Sanda Salmiņa ( no kreisās), stāstnieki Evija Vildiņa, Viktorija Naklonova, Edgars Ungurs, Dāvis Podnieks, Krista Freimane, Rūdolfs Eglītis un filmas “Reiz dzīvoja Āraišos” animatore Dace Liepa.
Foto: no albuma

Ar Amatas novada skolu audzēkņu aktīvu līdzdalību izveidota un klajā nākusi animācijas filma “Reiz dzīvoja Āraišos”.

Tās pirmizrādē Drabešu Jaunās pamatskolas sarīkojumu zāle bija skatītāju piepildīta. Skatītāju vidū bija Amatas novada skolu audzēkņi un pedagogi. Visi bija līdzdarbojušies, veidojot animācijas filmu. Vairāk nekā 70 skolēniem tika dota iespēja Drabešu muižas Amatu mājā radoši pastrādāt. Mākslinieciskais veikums tagad ir skatāms uz ekrāna.

Pirmizrādē bērni, kuru balsis dzirdamas animācijas filmā, apliecināja savas stāstnieku prasmes plašākas auditorijas priekšā, darot to brīvi un pārliecinoši. Viņos klausījās vienaudži – pamatskolu audzēkņi no Skujenes, Amatas, Drabešu un citiem Amatas novada pagastiem. Ieklausījās arī jaunākie brāļi un māsas, kuri skolā vēl neiet. Uz pirmizrādi bija nākuši arī filmas veidotāju mammas, tēti un vecmammas. Sagaidīt pirmizrādes sākumu bija grūtāk jaunākajiem brāļiem un māsām, bet filmiņas izrādīšanas laikā visu acis bija piekaltas ekrānam.

Animācijas filma ir krāsu, skaņu un darbības pilna. Tajā dzirdamas Āraišu apkārtnē pierakstītās teikas un stāsti. Teiku “Pasaka par pūķi” savulaik pierakstījusi Anna Zemīte, teiku “Vērpēja” zinājis mācītājs Pauls Bērents, teiku “Kā cēlies vārds Āraiži” par Āraišu ezeru pierakstījuši kādreizējie Drabežu Āraižu pamatskolas skolēni. Tās pastāstīt labi prot tagadējie bērni, gājuši mācībā, lai kļūtu par stāstniekiem.

Animatores Daces Liepas un folkloristes, filmas producentes Ineses Rozes izlolotā filma “Reiz dzīvoja Āraišos” tapusi visai īsā laikā, bet tajā iesaistīti daudzi Amatas novada skolēni. Katrs no viņiem tagad var izjust lepnumu par veikto un saprast, kā radoša darbošanās kļūst par animāciju. Idejas autore Inese Roze spriež, ka filmas tapšana ir kaut kas līdzīgs brīnumam arī viņai pašai. Iespēts īsā laikā tik daudziem bērniem raisīt interesi par dažādiem amatiem, tā tapis vizuāls stāsts uz ekrāna, kura ainās redzamas pašu skolēnu darinātas lelles, pūķis, mājas, lidojošs paklājs, kā arī bērnu iztēlē veidots ezers, baznīca, Āraišu pakalni. Tie pirmizrādē bija sarindoti uz galdiem, bet, skatoties uz ekrāna animācijas filmu, bērniem apliecināja, ka viņu pagatavotās lietas ir dzīvas ne tikai autoru iztēlē, bet var atdzīvoties arī uz ekrāna.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *