Raksti

Skolās

Mana pirmā raķete lido!

Nometnes “Pie Sprīdīša” Amatas novada Drabešu pagastā raķetodromā 40 Sabiedrības integrācijas fonda atbalstīto jauno  latviešu konstruktoru skatieni pavērsti uz debesīm. Pats galvenais, Jelgavas tehnoloģiju vidusskolas skolotājs Ivars Bahmanis ( pirms 20 gadiem pats šajā nometnē darījis brīnumus ), pieplok starta mehānismam. Visiem sirdis sāk pukstēt straujākā ritmā un kopkorī sākas atskaite: “Trīs…divi…viens…Aiziet! “

Kompresors dara savu darbu. Nogrand pamatīgs blīkšķis  un baltā , slaidā skaistule dodas debesjumā. “Urā!”pāri koku galotnēm un Gauča ezera  ūdensklajam atbalsojas daudzbalsīgs prieka sauciens. “Izdevās! Izdevās! Lido!” Laimīgais konstruktors – desmitgadīgais latviešu puika no Floridas – palaidis debesīs savu pirmo paša rokām būvēto raķeti. “Malacis!”skolotājs uzslavē Marku Edvardu. “Tā turpini! Un tad, kas zina, varbūt no ASV Kaneveralas zemesraga kosmodroma  kādreiz Visumā aizlidos tevis radītā ballistiskā  raķete. Cits pēc cita palaišanas estakādē savas raķetes uzstāda pārējie nometņotāji, Marka vienaudži , Rāmuļu pamatskolas jaunsargs Aivars Sproģis, rīdzinieks Kārlis Posums, Rebeka Rode no Briseles, Toms Ansviesulis no Islandes galvaspilsētas Reikjavikas. Arī trīs māsas Rozes no Jūrmalas. Komandas kapteines Emīlijas Rozes darinātā raķete uzlido rekordaugstu- pat pāri 20 metriem. Puiši nospriež, ka spēka ministram Raimondam Bergmanim, veidojot Latvijas raķešu centru, gribot negribot konstruktoru pulkā nāksies pieaicināt arī meitenes, jo viņu sasniegtie rezultāti ar rūpīgi būvētajām  raķetēm ir vislabākie. ( Un arī meitenēm tiks aizsardzības ministra un NBS komandiera, ģenerālleitnanta Raimonda Graubes dāvātās balvas nometnes dalībniekiem.)

Šogad Sprīdīšu nometnes devīze ir:  “Es – Latvijas patriots! “ Lai to attaisnotu, nometņotāji arī kopējās nodarbībās ar Cēsu 27. kājnieku bataljona zemessargiem uzcītīgi veic visus uzdevumus, ko komandu saliedēšanai, vienotai un saskaņotai rīcībai  uzdod seržants Māris Dzenis, kaprāle Sarmīte Endzele, vecākie zemessargi  Edgars Ozoliņš un Miķelis Vietnieks. Uzdevumi nav viegli. Nu padomājiet, kā ir, ja 13 komandas dalībniekiem no Gauča ezera līdz 100 metru attālajai ugunskura vietai kalnā kopā jāuznes līdz malai piepildītus ūdens spainis.  Katram rokās tieva aukliņa. Nes nu ,un neizlej ne pilīti. Emīlijas Rozes komandai tas teicami izdodas. Daudzcīņā – pirmā vieta. Visiem prieks, un top kopējs foto ar zemessardzēm Sarmīti Endzeli un Vinetu Treimani –Medni. Pusdienās uzvarētājiem balva. Kilometru garo ceļu līdz ēdnīcai “Apneros”  komandu ved ar 14 tonnīgo zemessargu  “ Skaniu”. Bet zemessargs Andžs Spots nomierina pārējos: “Iestiprināsimies un turpināsim dažādas nodarbības līdz par vakaram. Un tad jau vietas mūsu lielajā visurgājējā būs arī abām pārējām komandām.”  Drabešu internātpamatskolas jaunsargs Mārtiņš Lagušniks , kas komandē 1. Vienību, un 3. komandas kapteine,  rīdziniece Agnese Garbuzāre, arī meitene ar “krampi”, pasmaida: “Vēl jau cīņa nav galā. Un cāļus skaita rudenī…”

Sabiedrības integrācijas fonda finansētajā nometnē, kas jūlija nogalē notika Drabešu pagasta “Apneros”,  piedalījās 40 dalībnieki vecumā no septiņiem līdz 14 gadiem, to skaitā 22 bērni no Islandes, Amerikas, Norvēģijas, Beļģijas, Īrijas, Anglijas, Vācijas Krievijas, Turcijas un Grieķijas.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *