Raksti

Skolās

Labprāt strādātu ne tikai divas nedēļas

Skolēni darbojas. (No kreisās) Mārtiņš Reinis Trops un Jēkabs Podnieks priecīgi par iespēju strādāt un nopelnīt.
Foto: Marta Martinsone - Kaša

Skolēni, kas vasaras brīvlaikā strādā zemnieku saimniecībā “Kliģeni” un palīdz labiekārtošanas darbos Cēsīs, atzīst, ka labprāt strādātu ilgāk nekā divas nedēļas, ko paredz šī pašvaldības dotā iespēja.

Jēkabs Podnieks Cēsu novada pašvaldības organizētos darbus skolēniem vasaras brīvlaikā izmanto otro gadu un arī šoreiz strādā “Kliģenos”. Viņš atzīst: “Labprāt strādātu ilgāk par divām nedēļām, bet par lielāku samaksu. Darbs man patīk. Man ir stimuls strādāt, es par to dabūšu atalgojumu, kā arī iepazīšu jaunus draugus. Es gribētu strādāt vairāk stundu, bet ne dienas vidū, labāk izvēlētos strādāt no rīta un vakaros. Būtu interesanti, ja arī mums atļautu pļaut zāli un darboties ar zāles pūtēju, manuprāt, tā laiks paskrietu ātrāk.”

Arī Mārtiņš Reinis Trops iespēju strādāt vasarā izmanto otro gadu, un arī viņš gribētu strādāt garāku laiku: “Gribētos strādāt ilgāk nekā divas nedēļas, piemēram, divas nedēļas vasaras sākumā un divas nedēļas beigās, vasaras vidū varētu atpūsties. Darbs patīk, tomēr nepatīk dienas, kurās laiks ievelkas un darbs liekas bezgalīgs. Pienākumi nav grūti, jo arī mājās esmu darījis ko līdzīgu.

Madara Vildere un Elizabete Greta Auziņa strādā pirmo vasaru. “Strādājot šo darbu, ir gan plusi, gan mīnusi. Plusi ir tādi, ka var iepazīties ar jauniem draugiem un satikt pazīstamos. Vasara ir tas laiks, kad var izmēģināt, kā tas ir strādāt, un var iegūt darba pieredzi, kas ir ļoti noderīga. Mīnuss ir tikai viens, karstā saule, kas apgrūtina darba gaitu. Varētu mēģināt strādāt ilgāk, bet par lielāku samaksu. Pēc vasaras darba meklēšu iespējas, kur varētu strādāt, varbūt strādāšu radinieku pulkā. Puķu dobes jau bija jāravē, teikšu godīgi- nav tik slikti,” stāsta Elizabete Greta Auziņa.

“Strādāt te man patīk, jo var satikties ar draugiem un iegūt noderīgu pieredzi. Nepatīk karstais laiks, tas apgrūtina strādāšanu. Domāju, es varētu strādāt ilgāk nekā divas nedēļas, ja tas būtu iespējams,” stāsta Madara Vildere un piebilst, ka iesaistās dažādos pienākumos, piemēram, Priekuļu novada svētkos vadīja radošās darbnīcas.

Zemnieku saimniecība “Kliģeni” jau gadiem iesaistās Cēsu novada pašvaldības īstenotajā projektā “Skolēnu prakse vasarā”, bērni ierasti strādā apkārtnes sakopšanā. Šovasar saimniecībā strādās 40 bērni, katrs divas nedēļas.

Pagājušajā nedēļā pusaudži darbojās Cēsīs, Pils parkā. “Kliģe­nu” pārstāve, skolēnu darba organizatore un parku dārzniece Indra Dzene stāsta: “Skolēniem jāsa­grābj nopļautā zāle, jāslauka parka kāpnes, celiņi, jāravē nezāles, kas ieaugušas bruģī, jāravē un jālaista puķu dobes. Protams, notiek darba dalīšana, puiši uzņemas pildīt fiziski grūtāku darbu un meitenes vieglāku.” I.Dzene paskaidro, ka smagākais darbs ir zāles grābšana stāvos Pils parka pakalnos. Puiši palīdz savākt un aizvest atkritumus, ko atstājuši apmeklētāji.

Cēsu dome darbu vasaras brīvlaikā 13 līdz 18 gadu veciem skolēniem, kuru dzīvesvieta deklarēta pašvaldībā, piedāvā kopš 2003.gada. Projektā iesaistās un jauniešiem darba iespējas nodrošina vietējie uzņēmēji un pašvaldības iestādes.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *