Raksti

Skolās

Kur centram galu galā ir centrs

Kur ir Cēsu centrs – to klases audzinātāja Andra Gulbe nolēma izpētīt kopā ar Cēsu Pilsētas vidusskolas 4. c klasi projektu nedēļā. Skolotāja agrāk dzīvoja Londonā līdzās ēkai ar nosaukumu Centre Point (centrālais punkts). Andras Gulbes vadītajās angļu valodas stundās skolēni bija lasījuši par Londonas centru un zināja, ka vairākus gadsimtus par to uzskatīja Trafalgaras laukumu, bet tagad noskaidrots, ka pilsētas ģeogrāfiskais centrs ir pie kāda soliņa Temzas krastā. Skolotāja aicinājusi ar interneta starpniecību noskaidrot arī Latvijas ģeogrāfisko centru.

Meklējot Cēsu centru, skolotāja audzēkņus aizveda uz Cēsu domi pie teritorijas plānotājas Rudītes Klāvas. “Tur skolēniem bija dažādi uzdevumi,” stāsta Andra Gulbe. “Cēsu kartē bija uzdevums savienot pilsētas galējo ziemeļu punktu ar dienvidu, austrumu ar rietumu. Pilsētas ģeogrāfiskais centrs izrādījās Vācu kapos. Nākošais uzdevums – noteikt pilsētas smaguma centru. Tas izrādījās Glūdas, Bišu un Bērzaines ielas krustojumā. Pēc tam sarunās secinājām, ka pilsētas telpiskais centrs ir Cēsu Sv. Jāņa baznīca, jo tā redzama no dažādiem skata punktiem. Pētot senās pilsētas kartes, pārliecinājāmies, ka vēsturiskais centrs ir Riekstu kalns. Bērni uzzināja, ka attālumu no pilsētas līdz pilsētai mēra no pasta līdz pastam. Varbūt pasts ir meklētais centrs?”


Tālāk skolēniem bija jāveic cits uzdevums – jānoskaidro, ko ar vārdu “centrs” saprot pilsētnieki. Cēsnieki nosaukuši Vidzemes koncertzāli, Maija parku, Pils parku, autoostu, bibliotēku, bet lielākā daļa aptaujāto Rožu laukumu vecpilsētā vai Vienības laukumu, sakot, ka tajos pulcējas visvairāk cilvēku, tiek svinēti svētki, satiekas daudzas ielas.

Pēc tam klasē bija jāveic projekta praktiskā daļa, izsakot savu priekšlikumu par vizuālu objektu, ar kādu iezīmēt Cēsu centru. Par vēsturiskā centra vietu Riekstu kalnā pēc bērnu domām varētu stāstīt pilsētas ģerbonis, iekalts metālā, pilsētas simbols lukturis varētu atrasties arī pie pasta ēkas. Pēc tam skolēniem bija uzdevums uzrakstīt apsveikumu kartīti savai pilsētai 810 gadu jubilejā, kuru svinēs vasarā.

“Ja pasaules centrs šobrīd mums ir Cēsis, tad tās centrs mīlestībā pret savu pilsētu var būt katra cēsnieka sirdī,” pie tāda secinājuma nonākuši 4. klases skolēni un viņu skolotāja Andra Gulbe.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *